Virginija SAVICKIENĖ

Savaitgalį Panevėžyje vyko tarptautinės šachmatų varžybos „Panevėžys open 2020“. Turnyre dalyvavo 89 šachmatininkai iš Latvijos, Estijos ir Lietuvos. Ukmergės sporto centrui atstovavo Tajus Augūnas, Artūras Mecelis, Agnė Mickūnaitė ir Goda Gutauskaitė.

Tajui tai buvo pirmos rimtos varžybos, jie kartu su Goda sėmėsi patirties žaisdami prieš vyresnius ir labiau patyrusius varžovus. O Agnė su Artūru nuo pirmų partijų kovojo geriausiųjų dešimtuke.

Po septynių partijų A. Mecelis bendroje įskaitoje užėmė trečią vietą. A. Mickūnaitė savo amžiaus mergaičių grupėje iškovojo pirmą vietą ir dar susižėrė prizus kitose grupėse. Ji buvo trečia tarp moterų ir antra berniukų iki 12 metų grupėje.

 

Liepos 1-ąją, apie 9 valandą, Pivonijos seniūnijoje, namuose, vyras (g. 1988 m.) smurtavo prieš mažametį sūnų (g. 2007 m.). Berniukui buvo sukeltas fizinis skausmas. Neblaivus tėvas uždarytas į areštinę.

Dėl šio įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas.

„G. ž.“ inform.

Loreta EŽERSKYTĖ

Ketvirtadienį rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas ir administracijos direktorius Darius Varnas į Padėkos vakarą sukvietė ukmergiškius, kurie padėjo ir prisidėjo kovoje su COVID-19 virusu. Prie Kultūros centro, po Skambančiu ąžuolu, vykusiame renginyje daugybę kartų buvo ištartas žodis „Ačiū“. Jis buvo skirtas medikams, šauliams, savanoriams, verslininkams, prekybininkams, socialiniams darbuotojams, pedagogams, moksleiviams ir jų tėveliams – visai Ukmergės bendruomenei. Visiems tiems, kurie kantriai, atsakingai, negailėdami jėgų ir susitelkę dirbo ne tik savo darbus, bet ir dar daugiau…

Besirenkančius ukmergiškius pasitiko ir šventinę nuotaiką dovanojo Meno mokyklos Muzikos skyriaus orkestras, vadovaujamas mokytojo Ričardo Kamarausko. Renginį pradėjusi jo vedėja, Kultūros centro direktorė Rasa Graužinienė sakė, jog tris ilgus mėnesius trukęs ir didžiulių išbandymų visiems nestokojęs karantinas suvienijo visą Ukmergę ir mes visi nugalėjome COVID-19 pirmąją bangą.

„Susirinkę Valstybės-Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos – išvakarėse, kaip ir visada, prisimename savo protėvius, senelius ir tėvus, kurie kūrė ir stiprino mūsų valstybę. Tai mums iki šiol atrodė taip tolima, kad mūsų kartai likimas tokių išbandymų neskyrė. Bet pastarųjų trijų mėnesių įvykiai, kai mes, ukmergiškiai, pirmieji Lietuvoje stojome į kovą prieš niekam dar nežinomą virusą, parodė ką kita“, – į susirinkusiuosius kreipėsi meras R. Janickas.

Jo žodžiais tariant, visiems teko didžiulis išbandymas – įveikti tai, ko iki šiol nebuvome mokęsi, ko nesitikėjome ir nelaukėme.

„Šiandien mes susirinkome padėkoti visiems – nuo didžiausio iki mažiausio, nes kiekvieno dalyvavimas, prisidėjimas idėja, darbais, pagalba, palaikymu, buvo labai svarbus. Šis trijų mėnesių laikotarpis parodė, kokia stipri Ukmergės bendruomenė, kiek mes visi turime daugybę galių, kiek greta daug žmonių, kurie neskaičiuoja laiko, sveikatos, energijos ir skuba padėti tiems, kam labiausiai reikia pagalbos. Labai ir didžiuojuosi, kad man tenka vadovauti ir tarnauti Ukmergei tokiu laiku“, – sakė meras.

Padėkos žodį pirmose gretose atsidūrusiems visiems medikams, prekybos centrų ir būtiniausių paslaugų sferos darbuotojams tarė Seimo narys Juozas Varžgalys. Jis pasidžiaugė daugelio senjorų supratingumu ir kantrybe, dėkojo geradariams jų kaimynams, savanoriams, kurie karantino metu lankė ir pagelbėjo namuose užsidariusiems vyresnio amžiaus, vienišiems žmonėms.

„Gyvenimas jau grįžta į savo vagą. Džiugu, kad Ukmergė minima pavyzdžiu, kaip visų bendromis pastangomis susidorojo su užklupusia pandemija. Ačiū visiems už susitelkimą ir jūsų darbą“, – sakė politikas.

Meras R. Janickas pripažino, kad rajono vadovai karantino metu sulaukdavo įvairiausių telefono skambučių – žmonės prašė pagalbos, norėjo gauti informacijos. Tačiau pasitaikė ir tokių skambinančiųjų, kurie klausė, kaip galėtų padėti, kurie paprasčiausiai teiravosi, kaip meras laikosi. Tarp tokių buvo ir Ukmergės dekanato dekanas, Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios klebonas Raimundas Kazaitis.

„Manau, jei žmogus sugeba dėkoti, tai su juo viskas yra gerai“, – tokiais žodžiais savo pasisakymą pradėjo kunigas R. Kazaitis. Jis sakė, kad sudėtinga būtų išvardinti visus, kuriems šiuo metu turime būti dėkingi – jų yra tiek daug, jog kažko galime ir nepaminėti…

Kaip teigė dvasininkas, sunkių išmėginimų teko patirti visiems, taip pat – ir Bažnyčiai. Istorijoje nebuvo tokios situacijos, kad bažnyčios būtų uždarytos, kad kunigai jose melstųsi užsirakinę: „Ir ši situacija dar tęsiasi. Rytoj Ukmergę lanko vienas iš dviejų Lietuvos kardinolų – jis teiks Sutvirtinimo sakramentą. Tačiau prašau – tik neateikite ryt į bažnyčią. Vien sutvirtinamųjų yra 80, dar jų tikrieji tėveliai, krikšto ir sutvirtinimo tėvai – jie visi jau gali viršyti leistiną bažnyčioje žmonių skaičių. Tai ir yra vienas iš karantino iššūkių, jų, matyt, dar bus ir ateityje…“

Vis tik dekanas mano, kad koronavirusas mūsų neišgąsdino, bet tik išaugino ir sustiprino.

Į susirinkusiuosius taip pat kreipėsi ir padėkos žodžius skyrė rajono savivaldybės administracijos direktorius D. Varnas, Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja Gitana Čepienė, Ukmergės vartotojų kooperatyvo direktorė Angelė Andrikonienė, rajono savivaldybės administracijos  Socialinės paramos skyriaus vedėja Asta Leonavičienė, Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Vaidotas Kalinas. Savo mintimis ir išgyvenimais pasidalijo Ukmergės ligoninės gydytojas Donatas Miezenas, kuris uždarius ligoninę buvo likęs vienintelis čia dirbantis gydytojas. Taip pat kalbėjo Ukmergės šaulių kuopos vadas Linas Kavaliauskas. Jis visų pirma dėkojo šaulių šeimoms, kurios rizikavo išleisdamos savo artimuosius į tarnybą, tačiau tam neprieštaravo. Pasak kuopos vado, karantino metu šauliai budėjimuose praleido net 2 147 valandas.

Šventę sušildė ir papuošė nuotaikingas rajono saviveiklininkų koncertas. Susirinkusiesiems buvo įteikti padėkos ženkleliai, visi pakviesti bendrai nuotraukai.

AUTORĖS nuotraukos

Šventę jos dalyviams primins dovanoti padėkos ženkleliai.

Gydytoją D. Miezeną į renginį palydėjo visa šeima – taip pat gydytoja žmona ir sūnelis bei dukrytė.

Vakaro metu teko laikytis renginiuose galiojančių ribojimų.

 

Birželio 30-ąją, apie 0.50 valandą, Jaunimo gatvėje, iš nerakinamos namo laiptinės, nežinomi asmenys pavogė dviratį. Jo vertė – 240 eurų.

„G. ž.“ inform.

Nijolė STUNDŽIENĖ

Jau treti metai liepos pirmąjį sekmadienį Lietuvoje minima Globėjų diena. Būtent šių žmonių, keičiančių be tėvų priežiūros likusių vaikų likimus, dėka pasaulis tampa gražesnis, gimsta viltis ir pasitikėjimas. Kaip žinia, Lietuvos tikslas – mažinti valdiškose institucijose augančių vaikų skaičių ir tapti šalimi be globos namų. Šiame kelyje prieš keletą metų pradėta kurti alternatyvas – ne tik globos centrus, bet ir ruošti globėjus, budinčius globotojus.

Artėjant Globėjų dienai apie kasdienybę, rūpesčius, patiriamus skaudulius bei džiaugsmus kalbėjomės su Globos centro budinčia globotoja Dalia Šikšniene.

„Aš esu mama…“

Muzikinį išsilavinimą turinti 60-metė ukmergiškė auginti svetimus vaikus ryžosi bemaž prieš trejetą metų. Pasiteiravus, kas paskatino eiti šiuo keliu, Dalia juokavo: „Sakoma, kad žmonija skirstoma į tris kategorijas – vyrus, moteris ir mamas. Aš esu mama…“

Su vyru Vyteniu, taip pat visą gyvenimą muzikuojančiu, jiedu užaugino ir į gyvenimą išleido keturis savo vaikus – sūnų ir tris dukras, jau džiaugiasi ir keturiais anūkais. Tačiau ne ištuštėjusio lizdo sindromas paskatino Šikšnius savo išpuoselėtų namų Alyvų gatvėje duris atverti be tėvų globos likusiems vaikams. Šis žingsnis, kaip sakė moteris, geriausias jos pasirinkimas.

„Esu dirbusi muzikos mokytoja, meno vadove, užsiiminėjau administracine veikla, turėjau ir savo verslą, bet supratau, jog nesu verslininkė ir šis darbas – ne man, – apie kardinalius gyvenimo pokyčius kalbėjo Dalia. – Šiame apmąstymų, svarstymų laikotarpyje dukra papasakojo apie vilnietę Aušrą Černiauskienę, kuri buvo viena iš kūdikių globos pradininkių Lietuvoje. Susipažinus su ja, abejonių nekilo…“

Dalios sumanymui pritarė visa jos šeima. Kartu su vyru Vyteniu jie baigė profesionalių globėjų kursus ir D. Šikšnienė su Ukmergės globos centru pasirašė darbo sutartį.

Tais atvejais, kai vaikui likti biologinėje šeimoje nesaugu, geriausia, kad jis iš karto patektų į šeimą, galinčią suteikti jam rūpestį ir šilumą. Paprastai tai būna vaiko giminaičiai ar kiti jam emociškai artimi žmonės, pavyzdžiui, krikštatėviai, seneliai, galintys ir gebantys tinkamai juo pasirūpinti. Tačiau tai įmanoma ne visada. Tuomet į pagalbą ir ateina specialius mokymus baigę žmonės – budintys globotojai, kurie, nors ir nebūdami susiję su vaiku giminystės ryšiais, žino, kaip suteikti mažyliui emocinį ir fizinį saugumą. Taip vaikas patiria mažesnį stresą, kol jo šeimai teikiama pagalba ir tampa saugu sugrįžti į namus.

Misija – suteikti kuo daugiau meilės

Dalia nusprendė užsiimti kūdikių priežiūra. Moters įsitikinimu, kuo mažesnis vaikas, tuo mažiau baisios patirties jis turi. Pagal pasirašytą sutartį pas budinčią globotoją mažyliai gali gyventi iki metų. Per tą laiką jie turi būti arba grąžinti atgal į šeimą, arba jiems surasta nuolatinių globėjų ar įtėvių šeima.

„Tam, kad kūdikį užaugintum iki metų, pirmiausia jam reikia ne tik priežiūros, rūpesčio, bet daug meilės, – patirtimi dalijosi pašnekovė. – Mama tokiam vaikeliui – visas pasaulis. O jei gimdytoja jį paliko, vadinasi, pasaulis – žiaurus. Taigi, mano misija – suteikti kūdikiui kuo daugiau meilės, ir taip ugdyti pasitikėjimą, savivartę, pastovumą. Vaikai gimsta gabūs ir talentingi, bet mes juos sugadiname. Pirmaisiais gyvenimo metais jie labai imlūs, todėl aš ne tik juos maitinu, valau užpakaliukus, prausiu, bet ir masažuoju, mankštinu, seku pasakas, dainuoju, jie klausosi muzikos, kitų garsų…“

Pasak Dalios, sulaukti kūdikio – palaima. Ir neslepia, jog pradžioje pagalvodavo: „Kaip jį imsiu, kokia moteris jį pagimdė?..“ Bet kai tik vaikelis pasirodydavo jos namuose, kai Dalia jį išmaudydavo, aprengdavo paruošto kraitelio drabužėliais, jau po kelių dienų jis tapdavo savu, brangiu, kurio niekam negalėdavo atiduoti.

„Aš auginu savus, ne svetimus vaikus. Esu tramplinas į meilę, nes noriu, kad iš manęs jie patektų į geras šeimas, laimingus namus“, – savo mintis apie vykdomą misiją dėliojo globotoja.

Paklausta, ar nebijo prisirišti, Dalia patikino, kad tai ir yra pats skaudžiausiais etapas: „Visi mano vaikai – pati geriausia laikina dovana, kurią atėjus laikui reikia grąžinti. Tai suprantu, bet išsiskyrimas būna labai skaudus, prireikia pusmečio, kad tai atlėgtų“.

Mergytė užvaldė globotojų širdis

Globotoja už savo darbą gauna atlyginimą, lėšų skiriama ir vaiko išlaikymui. Pirmas vaikelis Daliai buvo pasiūlytas 2017 metų pabaigoje, tačiau dėl susiklosčiusių aplinkybių teko jo atsisakyti.

„Dirbti pradėjau 2018-ųjų kovą, sulaukusi 6 mėnesių Emilytės. Ši mergytė – mano širdies vaikas, dėl kurios likimo neramu iki šiol, – pasakojo globotoja ir rodė daugybę savo globotinių nuotraukų. – Kai atvyko pirmoji mergaitė, ji tik gulėjo ir mirksėjo. Mažylė tikrųjų tėvų namuose niekam nerūpėjo, buvo apleista. Po trijų su puse mėnesio tėvai stebuklingai „pagijo“ – ir dukrytę jiems grąžino. Tuomet du mėnesius budėjau ir vėl sulaukiau tos pačios Emilytės. Tik šį kartą ji atvyko su vyresne, keturmete sesute. Tuomet supratau, kad su vyresniais vaikais man būtų sunku. Mergaitė labai pavydėjo mažylei skiriamo dėmesio, norėjo gyventi su vyresne sese ir broliu, todėl vėliau pas juos ir iškeliavo…“

Dalia prisimena visus augintus vaikelius, bet labiausiai išgyvena dėl Emilijos likimo. Antrą kartą į jų šeimą grąžinta mergaitė užvaldė visų širdis. Pasak globotojos, tai – ypatingas vaikas, labai muzikalus, charizmatiškas, tačiau su ja reikia užsiiminėti, bendrauti, ją mylėti. Šiuo metu ji sugrįžusi pas tikrąją savo motiną, bet abu Šikšniai jos iki šiol negali pamiršti.

„Bijau važiuoti į jos tėvų namus, nes nežinau, kokią išvysiu savo mergaitę. Kartais sulaukiu žinių, kaip gyvena jos šeima, ir dėl to tenka tik liūdėti…“ – atviravo pašnekovė.

Iškeliavo į įtėvių namus

Auginat Emiliją, Daliai atvežė ir penkių parų kūdikį – Mariją. Moteris prisiminė, kaip nelengva buvo su dviem vaikučiais: „Marija buvo supainiojusi dieną su naktimi. Ji 6 valandą ryte užmigdavo, o 7 valandą pabusdavo Emilytė. Labai pavargdavau, dar ir koją susilaužiau bėgiodama iš vieno kambario į kitą. Nors ir sugipsavo lūžusią vietą, bet savo vaikų niekam neatidaviau“.

Nelengva buvo ir susirgus mergaitėms, kai teko trumpam atsigulti į ligoninę. Kaip pasakojo Dalia, iš pradžių dėl virusinės ligos į Vaikų ligų skyrių pateko Emilija. Kadangi namuose buvo likusi kita mažylė, moteris negalėjo pasilikti gydymo įstaigoje. Tačiau po poros dienų susirgo ir Marija, todėl ligoninėje atsidūrė visos trys.

„Vienai reikia maistelį pašildyti, kitai kapsi lašelinė… Nors persiplėšk. Tuomet supratau, kad esu tokio amžiaus, kai man per sunku auginti du vaikus. Paprašiau ateityje palikti tik vieną“, – apie patirtus sunkumus pasakojo moteris.

Marija Dalios namuose gyveno 5 mėnesius, vėliau buvo atiduota nuolatinei globai būsimiems įtėviams. Moteris dėl šios mergaitės jaučiasi rami, nes ji pateko į puikią šeimą, kurioje auga apgobta meile, dėmesiu, rūpesčiu. „Su Marijos dabartiniais tėveliais bendraujame iki šiol, jie buvo atvažiavę aplankyti, siunčia nuotraukas, – kalbėjo D. Šikšnienė. – Džiaugiuosi įvykdžiusi savo misiją – mergaitę atidavusi į ją mylinčius namus“.

„Vaikas klykė kaip žuvėdra…“

Išlydėjus Mariją po keltos dienų globotoja sulaukė dar vienos naujagimės – dviejų savaičių mažutės, vos 2,4 kg svėrusios, Iglės. Ją Dalia ir Vytenis augino iki metų ir dviejų mėnesių. Dabar ji – nuolatinės globėjos šeimoje, kurioje jau auga jos brolis ir sesė.

„Su Iglute turėjome atsisveikinti anksčiau, bet prasidėjo karantinas. Kaip tik tuo metu mums pranešė, kad reikiami dokumentai sutvarkyti ir vaiką pasiims. Tuomet supykau ne juokais. Pasakiau, kol nesibaigs karantinas, nieko į savo kiemą neįleisiu, o jei kas atvažiuotų mergaitės, iškviesiu televiziją. Be to, Iglutė nebuvo įpratusi prie savo naujosios globėjos. Vaikui būtų didelis stresas, jei jį perkeltų į nepažįstamus namus. Taigi, ji pas mus liko iki birželio mėnesio.“

Pasak Dalios, kai vaikas iškeliauja, užvaldo tuštuma ir širdgėla, tarsi kažkas būtų išplėšęs dalelę širdies. Moteris vis dar prisimena, su kokiu skausmu jų namus paliko Emilija: „Vaikas klykė kaip žuvėdra. Nešiau ją iki automobilio ir tik tada, kai ją perdaviau, mergytė suprato, kad kartu nevažiuosiu. Verkė net Globos centro vairuotojas…“

Pašnekovė atviravo, jog šiame darbe yra ir skausmingų akimirkų, nemalonių dalykų. Ypač Dalią slegia ir vargina bendravimas su vaikų tėvais. Jie gali susitikinėti su savo mažyliais, bet dažnai atėję į pasimatymą bendravimo laiką skiria ne savo atžalai, o naršymui telefone. Sulaukia globotojai ir nepelnytų priekaištų, skundų…

Namuose – vėl naujas kūdikis

Moters teigimu, be vyro ir vaikų pagalbos jai būtų labai sunku. Daugiausia rūpesčių, aišku, gula ant Vytenio pečių. Į pagalbą tėvams dažnai atskuba ir sūnus, dukros. Dalia – ilgametė Ukmergės kultūros centro moterų vokalinio ansamblios ,,Cantilena“ narė, todėl nori ir į repeticijas nubėgti, į koncertus išvažiuoti.

Tądien, kai lankiausi Šikšnių namuose, Dalia pirmą kartą per šiuos darbo metus oficialiai atostogavo.

„Ilsiuosi, bet kasdien laukiu kūdikėlio, šį kartą berniuko Lauryno, kurį turėtų atvežti iš Vilniaus, – pridūrė pašnekovė. – Vaikelis gimė silpnutis, turi daug sveikatos problemų, todėl dar neaišku, kada jį išleis iš ligoninės“.

Mūsų pokalbio metu globotoja ant stalo pažėrė šūsnis vaikų nuotraukų ir jas komentuodama prisiminė kartu švęstas Kalėdas, Naujuosius metus, Velykas… Moteris džiaugėsi mažylių pirmaisiais dantukais, žingsniais, ištartais žodžiais… Visa tai, anot Dalios, milijoniniai apdovanojimai.

„Kai išeisiu į pensiją, atsiversiu šiuos albumus ir turėsiu, ką prisiminti“, – kalbėjo ji ir žvelgdama į vaikų nuotraukas geraširdiškai šypsojosi.

Liepos 1-ąją Šikšniai vėl sulaukė dovanos, jie sūpuoja iš ligoninės parsivežtą kūdikėlį.

Nuotraukos iš asmeninio D. ŠIKŠNIENĖS archyvo

Globos kursus baigė bei žmonai padeda ir sutuoktinis Vytenis.

 

Nijolė STUNDŽIENĖ

Paskutinę birželio dieną Meno mokyklos Dailės skyriaus jauniausieji ugdytiniai, absolventai, jų tėveliai, mokytojai, svečiai rinkosi į kiemelyje vykusią šventę. Jos metu įteikti pradinio ugdymo bei mokyklos baigimo pažymėjimai, padėkota už dovaną mokyklai – metalo plastikos meistro Andriaus Janulio sukurtą erdvinės formos meninę molbertų skulptūrą.

Išleistuvių renginyje pirmiausia dėkota kalviui A. Januliui, įgyvendinusiam seniai Dailės skyriaus puoselėtą mintį. Kaip sakė Meno mokyklos direktorė Klavdija Stepanova, šio menininko darbas – skėčiu apsigobusi Pepė Ilgakojinė – daugiau nei prieš penkerius metus įsitaisė ant Muzikos skyriaus, esančio Vienuolyno gatvėje, durų stogelio. Dabar A. Janulis sukūrė du metalinius molbertus, kuriuos padabino drugeliais. „Ši skulptūra ne tik papuošė kiemą, bet ir atliks funkcinę paskirtį. Galima bus eksponuoti moksleivių darbus, viešinti reklamą“, – džiaugėsi direktorė.

Meno mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui dailei Birutė Žilėnienė dėkojo ne tik meninio objekto autoriui, bet ir idėjos pradininkui – rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjui Vaidotui Kalinui bei metalo šiam kūriniui parūpinusiai UAB „Stansefabrikken“. Padėka įteikta šventėje dalyvavusiai šios bendrovės Personalo ir administracijos vadovei Rūtai Janulevičienei.

Renginyje atsisveikinta su 7 metus Meno mokyklos Dailės skyriuje besimokiusiais absolventais. Šiemet išlydėta 13 moksleivių. Prieš kelias dienas jie pateikė baigiamuosius darbus, kurie dabar eksponuojami Dailės skyriaus galerijoje. Kitais metais, kaip sakė Meno mokyklos direktorė, moksleivių sukurti kūriniai bus pristatyti visuomenei Kultūros centre vyksiančioje meno parodoje.

Taip pat šventėje pasveikinta 10 pradinio ugdymo programą baigusių jauniausiųjų ugdytinių, kurie ateinančiais mokslo metais pradės pagrindinio ugdymo dailės studijas.

Iškilmių metu skambėjo Muzikos skyriaus orkestro, vadovaujamo mokytojo Ričardo Kamarausko, atliekami kūriniai. Renginys baigėsi mokytojos Jolitos Šlepetienės ir jos mokinių sukurtų animacinių darbų peržiūra.

J. ŠLEPETIENĖS nuotr.

Molbertai papuošė kiemo erdvę.

 

Birželio 27 dieną Šventupėje vyko dėl karantino atidėtas respublikinis tradicinis futbolo turnyras, skirtas Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-osioms metinėms paminėti. Jame dalyvavo keturios komandos: Ukmergės sporto centro vaikinų ir merginų, UAB „Lik-merė“ ir FK „Seimas“.

Varžybų atidarymo metu atminimo prizais už dėmesį ir paramą buvo apdovanoti FK ,,Seimas“, pagrindinis šio turnyro rėmėjas UAB ,,Likmerė“, Lietuvos Respublikos Seimo nariai Juozas Olekas, Juozas Varžgalys, Ukmergės savivaldybės tarybos narys, šio turnyro pradininkas Kazys Grybauskas, rajono savivaldybės administracijos direktorius Darius Varnas, Švietimo ir sporto skyriaus vyr. specialistė Rasa Ragelytė-Kraucevičienė, UAB „Likmerė“ direktorius Tadas Kasmauskis, Vidiškių seniūnas Virgilijus Štaras, Vidiškių pagrindinės mokyklos direktorė Laimutė Strelčiūnienė.

Turnyro nugalėtojų taurė atiteko Ukmergės SC vaikinų komandai, pelniusiai 7 taškus, antros vietos taurę iškovojo UAB „Likmerė“, trečios – FK „Seimas“, ketvirtoji vieta skirta Ukmergės SC merginų komandai.

Prizai įteikti geriausiems komandų žaidėjams: Alinai Adamaitytei (FK ,,Seimas“), Arminui Mačiuliui (UAB ,,Likmerė“), Kamilei Ivanovaitei (Ukmergės SC merginų komanda), Dominykui Kaseliui (Ukmergės SC vaikinų komanda).

Geriausiais pozicijų žaidėjais pripažinti: saugas – Gytis Vaivada (UAB ,,Likmerė), puolėjas – Eligijus Streižys (Ukmergės SC vaikinų komanda), vartininkas – Daivaras Kairys (Ukmergės SC vaikinų komanda), gynėjas – Sergėjus Kuosa (FK ,,Seimas“). Vyriausio turnyro dalyvio prizas įteiktas Sauliui Svilainiui (FK ,,Seimas“), jauniausios dalyvės – Medai Šarkytei (Ukmergės SC merginų komanda).

Turnyro pertraukos metu, kai jo dalyviai ilsėjosi, galimybę išbėgti į aikštę ir žaisti futbolą turėjo mažieji Sporto centro auklėtiniai.

„G. ž.“ inform.

 

Loreta EŽERSKYTĖ

Į redakciją paskambinusi ukmergiškė sakė, kad į tarp Jaunimo ir Laukų gatvių esančią teritoriją žolės pjovėjai jau kelerius metus iš eilės atvyksta tik tuomet, kai tai primena „Gimtoji žemė“: „Pikta ir tuo pačiu juokinga, kad šis didžiulis plotas nušienaujamas tik tada, kai aplinkiniai gyventojai dėl netvarkos parodo pirštu – pasiskundžia redakcijai. Nejau tie, kurie atsakingi už šienavimą, nesupranta, kad nevalia laukti, kol žolė peraugs, tuo labiau jog ji negali būti aukštesnė nei 20 ar 30 cm. Didžiulėje žolėje veisiasi erkės, be to, ne kartą ji buvo padegta. Kodėl seniūnija nekreipia dėmesio į jau kone metrinę žolę ir neparagina, neįspėja apsileidusio savininko? Gyventojai spėlioja, jog ši teritorija greičiausiai yra kažkokio įtakingo asmens nuosavybė…“

Apie netvarkomą privačią teritoriją kalbėjo ir Jaunimo gatvės gyventoja: „Beveik visi mūsų gatvėje esantys daugiabučiai jau renovuoti, žmonės nori gyventi gražesnėje aplinkoje ir stengiasi patys tvarkytis. Tačiau vaizdą gadina seniausiai neveikianti ir neprižiūrima parduotuvė, kuri priklauso vienam verslininkui. Teritorija apsodinta medžiais, kad slėptų apleistą pastatą ir aplinkui esančią baisią netvarką. Kažkas genėjo šakas, jas sukrovė ir paliko. Dabar jos sudžiūvusios, trūksta, kad išdykaujantys vaikai padegtų. Tuomet ir mūsų renovuotų namų fasadai aprūktų… Kodėl nei miesto seniūnija, nei savivaldybė į tokį aplinkos teršėją nekreipia dėmesio?“

Šiuos klausimus pakomentavo laikinai vykdanti Ukmergės miesto seniūnės pareigas Janė Zimblienė. Ji paaiškino, kad šią savaitę mieste buvo vykdoma apleistų teritorijų (žaliųjų plotų) apžiūra. Nustačius neprižiūrimų teritorijų savininkus, kitą savaitę bus išrašyti įspėjimai dėl neprižiūrimos ir apleistos teritorijos.

Taip pat laikinoji seniūnė priminė, kad visi žemės valdų savininkai ar naudotojai turi vykdyti Ukmergės miesto ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisyklėse patvirtintus šiuos reikalavimus: privalo nepalikti nešienaujamų plotų, kad nekiltų savaiminiai ar tyčiniai gaisrai; jiems priklausančioje ar naudojamoje teritorijoje nuolat palaikyti tvarką, švarą ir atlikti šiuos darbus: reguliariai tvarkyti ir valyti teritoriją; žaliuosiuose plotuose užtikrinti savalaikį žolės nupjovimą, prižiūrint taip, kad žolė būtų ne aukštesnė kaip 50 cm; vejų plotuose, sodų ir uogynų tarpueiliuose neturi būti sustabarėjusių, taip pat sėklas subrandinusių arba išbarsčiusių piktžolių (kiečių, usnių, varnalėšų, dilgėlių ir kt.).

„Su teritorijos, esančios tarp Jaunimo ir Laukų gatvių, savininke jau kalbėta, ji paaiškino, kad šienavimo darbai bus atlikti per artimiausias dienas. Dėl Jaunimo g. 56 teritorijos prie parduotuvės savininkui yra paruoštas ir bus išsiųstas įspėjimas“, – pažymėjo J. Zimblienė.

AUTORĖS nuotrauka

Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (AVMI) informavo, kad šiemet pateikta daugiau nei 1,5 mln. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) ir 101 tūkst. turto deklaracijų bei gauta beveik 241 tūkst. prašymų skirti dalį pajamų mokesčio pasirinktam paramos gavėjui. Ukmergės rajone iš viso jau pateikta apie 17 tūkst. pajamų ir apie 1 tūkst. turto deklaracijų bei apie 4,7 tūkst. gyventojų užpildė prašymus skirti dalį pajamų mokesčio paramai.

Kaip pažymi Vilniaus AVMI, šiemet mokesčių permokas norintys susigrąžinti Ukmergės rajono gyventojai deklaracijas teikė aktyviau: net maždaug 9 tūkst. gyventojų pateikė deklaracijas su grąžintina GPM suma, jiems bus grąžinta beveik 1,8 mln. eurų GPM permokų suma (pernai 8 tūkst. gyventojų deklaravo 1,4 mln. eurų GPM permokas). Apie 3,6 tūkst. gyventojų pateikė deklaracijas su mokėtina GPM suma, jie turės sumokėti virš 800 tūkst. eurų GPM.

Šiuo metu 392,7 tūkst. šalies gyventojų VMI grąžino apie 82,6 mln. eurų pajamų mokesčio permokos, visos permokos jas tinkamai deklaravusiems asmenims bus grąžintos iki liepos 31 d. VMI jau patikrino 567 tūkst. pajamų deklaracijų, kuriose gyventojai deklaravo GPM permoką. Iš patikrintų pajamų deklaracijų 4,8 proc. (virš 27 tūkst.) nustatyti neatitikimai su VMI turimais duomenimis.

Šiais metais pajamų deklaracijas laiku pateikė virš 80 proc. Ukmergės rajone individualią veiklą pernai vykdžiusių asmenų (2 tūkst. iš 2,5 tūkst.). Turto deklaracijas teikę Ukmergės rajono gyventojai šiemet vieni pareigingiausių – gauta 100 proc. turto deklaracijų už 2019 metus.

Duomenis apie 2019 m. būsto ar automobilio remontui bei auklių paslaugoms patirtas išlaidas pateikė apie 22,6 tūkst. gyventojų. Jie galės susigrąžinti kiek daugiau nei 5 mln. eurų pajamų mokesčio permokos. Daugiausiai gyventojų (69 proc.) kreipėsi siekiant susigrąžinti GPM už automobilio remonto darbus (siekiama susigrąžinti 1,24 mln. eurų GPM), beveik 32 proc. – už atliktus pastatų ir kitų statinių apdailos ir bet kokio remonto darbus (siekiama susigrąžinti 3,63 mln. eurų GPM). Likusieji kreipėsi siekdami susigrąžinti apie 129 tūkst. eurų GPM už įsigytas nepilnamečių vaikų iki 18 metų priežiūros paslaugas.

Dėl vienų ar kitų priežasčių deklaracijų iki liepos 1 d. nepateikusius gyventojus VMI ragina visgi nepamiršti ir šią pareigą atlikti deklaruojant pajamas ir po liepos 1 d. Pažymima, kad gyventojams, kurie susiduria su finansiniais sunkumais ir negalėjo iki liepos 1 d. sumokėti mokesčių, esant ekstremaliai situacijai ir dar du mėnesius po jos pabaigos, VMI delspinigių neskaičiuos ir išieškojimo veiksmų nevykdys.

Tačiau individualią veiklą vykdantiems asmenims nuostatos yra kiek kitokios. Gyventojai, kurie vykdė karantino metu neuždraustą individualią veiklą, tačiau susidūrė su laikinais sunkumais dėl COVID-19, gali kreiptis į VMI ir pateikti prašymą dėl mokestinės pagalbos priemonių taikymo.

Visą aktualią informaciją mokesčių klausimais, seminarų dalijamąją medžiagą, paaiškinimus ir komentarus gyventojai gali rasti adresu www.vmi.lt. Konsultacijas VMI specialistai mokesčių klausimais teikia telefonu 1882 arba +370 5 255 3190.

„G. ž.“ inform.

Daiva ZIMBLIENĖ

Rajono savivaldybės administracijos Informacinių technologijų ir viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistė

Dėl ženkliai sumažėjusių tyrimų apimčių nuo liepos 1 dienos Ukmergėje uždarytas mobilusis patikros dėl koronaviruso punktas, veikęs Gruodžio 17-osios gatvėje, prie miesto stadiono. Nuo kovo 30-osios iki birželio 30 dienos čia iš viso buvo ištirtas 2 941 asmuo.

„Ukmergės rajonas antra savaitė priskiriamas mažos rizikos savivaldybių grupei. Tad liepos mėnesį mobilusis punktas mūsų mieste neveiks“, – sakė Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausioji gydytoja, savivaldybės ekstremalių situacijų operacijų centro vadovė Gitana Čepienė.

Pasak jos, gydymo įstaigose prevenciniai ir planiniai tyrimai dėl COVID-19 atliekami vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro-valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimais.

Tiksliniai tyrimai dėl COVID-19 atliekami:

­ esant koronaviruso infekcijai būdingiems simptomams,

­ pasveikimui po COVID-19 ligos ambulatorinio gydymosi namuose patvirtinti,

­ norintiems išsitirti iš užsienio šalių grįžusiems asmenims,

­ Užsieniečių registracijos centre apgyvendinamiems užsieniečiams,

­ asmenims, turintiems Nacionalinio visuomenės sveikatos centro siuntimą.

Šiais atvejais kreipiamasi Karštosios koronos linijos trumpuoju telefonu 1808.