Straipsniai

Diskutavo apie atsinaujinančios energijos išteklius

Diskutavo apie atsinaujinančios energijos išteklius

Loreta EŽERSKYTĖ

Penktadienį VĮ Ukmergės miškų urėdijoje vyko Lietuvos biomasės energetikos asociacijos LITBIOMA ataskaitinis susirinkimas. Jame, be kita ko, buvo pristatytas Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo projektas. Renginyje dalyvavęs rajono meras Algirdas Kopūstas pažymėjo, kad Ukmergei, kuri šią savaitę nutraukė sutartį su dujomis centralizuotai miestą šildžiusia bendrove, biomasės ištekliai - labai aktualus dalykas.

Lietuvos biomasės energetikos asociacija LITBIOMA įkurta 2003 metų vasarą. Kaip teigė prezidentas Remigijus Lapinskas, ši organizacija vienija 39 narius. Asociacijai priklauso kietojo biokuro ir kitų atsinaujinančių vietinių išteklių - medienos, šiaudų, energetinių gluosnių, durpių - gamintojai ir tiekėjai, biokuro katilinių ir kitos įrangos gamintojai ir projektuotojai, energetinių plantacijų vystytojai bei mokslo įstaigos. Nariai yra susibūrę į biokuro gamintojų ir tiekėjų, energijos gamybos įrangos bei mokslo ir biomasės išteklių sekcijas.

“Siekdama stiprinti mūsų šaliai strategiškai svarbią šilumos ir elektros energijos gamybos bei biokuro rinką, asociacija aktyviai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis, rengia seminarus, konferencijas, teikia visokeriopą pagalbą asociacijos nariams ir gina jų interesus. Asociacijai priklausančios įmonės aktyviai dirba biokuro gamybos ir tiekimo srityje: užsiima energetinių augalų plantacijų auginimu, įvairių rūšių biokuro bei šiai veiklai reikalingų priemonių gamyba. LITBIOMA didelį dėmesį skiria inovacijų diegimui ir tiriamiesiems mokslo darbams, skirtiems efektyvesniam vietinių energijos resursų naudojimui Lietuvoje“, - sakė R. Lapinskas. Pasak prezidento, skatindama biokuro naudojimo plėtrą energetikoje, LITBIOMA kryptingai prisideda prie kiekvieno iš šio uždavinio įgyvendinimo etapų. Asociacija rūpinasi biokuro resursais, jų ruoša ir rinkų plėtra. Siekdama, kad biokuras būtų aktyviau naudojamas energijai gaminti, LITBIOMA inicijuoja tokios įrangos modernizavimo procesus. Asociacija taip pat daug dėmesio skiria mokslo tiriamajai veiklai, bendriems mokslo ir verslo projektams.

Prezidentas pasidžiaugė, kad jo vadovaujama organizacija yra sudariusi ilgalaikio strateginio bendradarbiavimo sutartis su Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija, Generaline miškų urėdija, Lietuvos miško savininkų asociacija.

Susirinkime dalyvavo ne tik asociacijos nariai, bet ir gausus būrys svečių. Pasaulio energetikos tarybos Lietuvos komiteto pirmininkas Rymantas Juozaitis sakė, kad atsinaujinantys energetiniai ištekliai - aktuali ir svarbi šiandienos visuomenės problema. Pasak svečio, visame pasaulyje tikru galvos skausmu tapęs šiltnamio efektas - procesas, dėl kurio atmosferos sugeriamas infraraudonasis spinduliavimas šildo planetą. Klimato atšilimą ir jį lydinčias katastrofas gali įtakoti žmonių veikla. Ypač tai liečia energetiką, pramonę, žemės ūkį ir kitas sritis.

R. Juozaitis pastebėjo, jog kiekviena šalis turi nusistatyti energetikos prioritetus. „Tarkime, Afrikoje pirmenybė teikiama saulės energijai, Australijoje gali būti naudojama vėjo energija, o Lietuvoje kuras galėtų būti gaminamas iš biomasės. Einant tuo keliu mažinamas šiltnamio efektas, sukuriama daugiau darbo vietų, taip pat didinama nepriklausomybė nuo išsenkančių išteklių“, - kalbėjo R. Juozaitis.

Generalinės miškų urėdijos prie Aplinkos ministerijos generalinio miškų urėdo pavaduotojas Gintaras Visalga sakė, kad miškininkai aktyviai remia atsinaujinančios energijos šaltinius ir jų naudojimą, tokiu būdu stabdant klimato kaitą, plėtojant aplinkos apsaugą. G. Visalga įsitikinęs, kad ateityje gerų vaisių turėtų duoti bendradarbiavimo sutartis, pasirašyta tarp miškininkų ir Lietuvos biomasės energetikos asociacijos.

Renginio dalyviams pristatyti ir kiti svečiai - Trakų, Vilniaus, Anykščių urėdijų urėdai. Pasveikintas Ukmergės miškų urėdas Vigantas Kraujalis, kuris neseniai apdovanotas Lietuvos energetikų garbės ženklu.

Susirinkimo dalyviai išklausė asociacijos prezidento R. Lapinsko pranešimo, kuriame išsamiai apžvelgta praėjusių metų veikla, pristatyta 2010-2011 metų veiklos programa.

Didelio dėmesio ir diskusijų susirinkime sulaukė Seimo nario Jono Šimėno, kuris vadovauja darbo grupei, ruošiančiai Atsinaujinančių šaltinių energetikos įstatymo projektą, pasisakymas. Parlamentaro teigimu, mūsų šalyje yra didžiuliai nepanaudoti atsinaujinančios energijos ištekliai. Svečias pateikė skaičius, kiek šalyje būtų galima pagaminti energijos naudojant biomasę (medieną ir jos atliekas, šiaudus, komunalines atliekas ir kt.) ir jai prilygstančius išteklius, vėjo, geoterminę energiją. J. Šimėno teigimu, minėto įstatymo paskirtis ir tikslas - garantuoti tvarų apsirūpinimą energija, pasiekti, kad atsinaujinanti energija 2020 metais šalyje sudarytų 23 proc., skatinti naudoti atsinaujinančius energijos išteklius, plėtoti aplinkos apsaugą ir pan. Darbo grupės skaičiavimu, iki 2020 metų šalyje biokuro šiluminėse elektrinėse gali būti sukurta 8000 naujų darbo vietų, vėjo elektrinėse - 1250, biokuro elektrinėse - 600, saulės ir hidroelektrinėse - po 500 naujų darbo vietų.

 

Dainiaus VYTO nuotr.

R. Juozaitis kalbėjo, kaip mažinti pasaulio galvos skausmu tapusį šiltnamio efektą.

2010-04-24

  

Skaityti komentarus (0)

Vardas: El. paštas:

Įveskite patvirtinimo kodą:

Captcha image


Pranešti naujieną
   Apklausa
  Vyriausybė pritarė planui, kuris iki 2023 metų padėtų pašalinti emigraciją skatinančias socialines, ekonomines ir kitas priežastis, ir tai sulaikytų tautiečius Lietuvoje bei grąžintų išvykusius į užsienį. Kaip vertinate tokius planus?
  Labai gerai, kad dedamos pastangos išspręsti šią problemą.
  Nemanau, kad tai pavyks pasiekti.
  Reikėjo anksčiau imtis priemonių.
  Balsuoti    
Laikraštyje skaitykite

Gyvenimas nepagailėjo ir džiaugsmo, ir skausmo

Ką labiausiai mėgsta lietuviai?

Vaistažolės gali ne tik gydyti, bet ir pakenkti

Siūlymas patikrinti plastikinius langus – ne nusikaltimas

Rinks draugiškiausius gamtai ūkininkus

Šaškininkai – išvykose

10 palengvinimų ieškant gyvenimo meilėsHey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas