Aktualijos, Naujausi

Beglobių gyvūnų prieglaudos niekas neuždarė

Nijolė STUNDŽIENĖ

Pastaruoju metu į redakciją kreipėsi rajono gyventojai teiraudamiesi, ar dar egzistuoja viešoji įstaiga „Klajūnas“, ar beglobių gyvūnų prieglauda priima keturkojus. Žmonės sakėsi girdėję, kad šios įstaigos veikla sustabdyta, o globos namai uždaryti. Šie ukmergiškių nuogąstavimai paskatino susisiekti su VšĮ „Klajūnas“ vadove Ilma Germaniene.

Įstaigos įkūrėja patikino, jog taip pat sulaukia skambučių žmonių, kurie klausia, kodėl jie nedirba. „Sklando tokie gandai, kad gyvūnų prieglaudą uždarė. Nežinau, kas tokius pramanus skleidžia. Mes dirbame, priimame gyvūnus, vykdome programą PSP („Pagauk-sterilizuok-paleisk“), vedame edukacinius užsiėmimus, beglobiams gyvūnams ieškome naujų namų“, – apie įstaigos darbą kalbėjo I. Germanienė.

Ji neneigė, jog vasario pradžioje turėjo problemų – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Vilnaus skyriaus darbuotojos prieglaudoje atliko išsamų neplaninį patikrinimą. Tuomet konstatuota, kad gyvūnai laikomi tvarkinguose voljeruose, keli prie būdelių, kiekvienas aprūpintas vieta ilsėtis, būdose įklota šieno, turi pakankamai vandens ir ėdalo.

Visi keturkojai čipuoti, registruoti, paskiepyti, kaip reikalauja įstatymai. Nepaisant to, specialistai uždraudė priimti naujus gyvūnus. Užfiksuota, kad visi prieglaudoje esantys voljerai perpildyti, todėl pagal naują tvarką įstaiga įpareigota pakeisti kiekvieno gyvūnėlio bylas ir baigti renovuoto prieglaudos pastato įrengimą.

„Visa tai mes turėjome atlikti tik savo jėgomis, turėdami ribotas pajamas, – apie situaciją pasakojo I. Germanienė. – Nežinojome, kada pavyks viską įvykdyti ir gauti leidimą. Tuo metu jau buvo pasibaigusi įstaigos sutartis su rajono savivaldybe dėl benamių gyvūnų globos. Pagal šią sutartį iš Ukmergės seniūnijos darbuotojo priimdavome visus rastus be priežiūros, išmestus, sergančius, klaidžiojančius gatvėse ar kaimuose keturkojus... Dažnai juos priimdavome ir neturėdami vietos, talpindami po kelis, rišdami net už tvoros, glausdami savo namuose. Po VMVT specialistų apsilankymo atnaujinti sutarties neturėjome galimybių. Pernai už benamių gyvūnų priežiūrą buvome gavę 10 tūkst. eurų ir priėmėme 197 šunis bei 164 kates. Čia neskaitant tų gyvūnų, kuriuos pasiimdavome patys ar atveždavo žmonės.“

Pasak VšĮ „Klajūnas“ vadovės, nors prieglauda po VMVT patikros ir negalėjo įsileisti daugiau gyvūnų, savo veiklos nenutraukė ir toliau tęsė darbą.

Per tą laiką, kol „Klajūno“ savanoriai remontavosi ir tvarkėsi, rajone įsisteigė nauja gyvūnų prieglauda, su kuria rajono savivaldybė ir sudarė sutartį dėl beglobių gyvūnų priežiūros. Kaip prasitarė I. Germanienė, jos vadovaujama įstaiga jau galėjo dalyvauti antrą kartą skelbtame konkurse, tačiau apie tai sužinojo per vėlai.

„Aš dėl to tikrai nesielvartauju, konkurencijos nejaučiu, – mintimis dalijosi pašnekovė. – Manau, kad kuo daugiau rajonas turės gyvūnų prieglaudų, tuo bus tik visiems geriau. Mes bendradarbiaujame su daugeliu šalies panašių įstaigų. Visi esame bendraminčiai, dirbame savanorystės pagrindais. Kol daugelio žmonių požiūris į gyvūnus nepasikeis, net jei Ukmergėje bus 10 prieglaudų, visos jos bus perpildytos.“

I. Germanienė papasakojo ir apie ne pirmus metus vykdomą „Pagauk-sterilizuok-paleisk“ programą. Pernai rajone VšĮ „Klajūnas“ pastangomis buvo pagautos ir sterilizuotos 206 katės. Šiemet sterilizuota 50 keturkojų.

„PSP programa padeda humaniškais būdais suvaldyti benamių kačių populiaciją, – sakė įstaigos vadovė. – Vykstame pagal gyventojų iškvietimus ir laukinukes gaudome specialiomis gaudyklėmis. Paskui katės vežamos į veterinarijos kliniką, kurioje jos ne tik sterilizuojamos ar kastruojamos, bet ir nukirminamos, nublusinamos, paskiepijamos nuo pasiutligės. Reikalui esant, jei gyvūnas sega, jis gydomas. Po visų veterinarinių procedūrų, praėjus keletui dienų, laukiniai gyvūnai paleidžiami į jiems įprastas gyvenimo ir maitinimosi vietas, t. y. gražinami ten, iš kur ir buvo paimti.“

Gyvūnų globa ir priežiūra užsiimanti moteris apgailestavo, jog pasitaiko, kai grąžinus kates sulaukia priekaištų. Žmonės piktinasi, neva turėjo keturkojes uždaryti, kažkur išvežti. Be to, kai kurie gyventojai skambina ir reikalauja sterilizuoti jų auginamus gyvūnus. Tačiau ši programa skirta tik laukinių kačių populiacijos mažinimui. Naminiais keturkojais privalo pasirūpinti jų savininkai.

Pasak I. Germanienės, programos vykdymą apsunkina tai, kad gyventojai nesupranta, jog tam, kad benames pagautume, jas reikia šerti vienoje vietoje, o prieš atvykstant gaudytojams, neduoti maisto. Vis tik pašnekovė pasidžiaugė, kad visai neseniai Gedimino gatvėje pavyko pagauti ir sterilizuoti 8 kates.

Kaip pasakojo beglobių gyvūnų prieglaudos įkūrėja, PSP programa yra finansuojama rajono savivaldybės biudžeto lėšomis, pateikus programą. VšĮ „Klajūnas“ šiai veiklai yra gavęs 2 000 eurų.

„Mes savo gyvūnus sterilizuojame Vilniuje, esame sudarę sutartį su klinika, kurioje gauname nuolaidas, ir šios operacijos mums atsieina tris kartus pigiau nei Ukmergėje“, – apie būtinybę taupyti kalbėjo I. Germanienė. Ji pridūrė, jog rinkdamasi veterinarinę kliniką, visada įvertina paslaugų kainą.

VšĮ „Klajūno“ vadovė, talkinant savanoriams, taip pat organizuoja edukacinius susitikimus vaikams, moksleiviams, bendruomenėmis, skaito paskaitas apie požiūrį į gyvūnus, jų priežiūrą, maitinimą ir panašiomis temomis. „Mes nenorime tik rinkti benamius ir juos dalinti. Todėl užsiimame visuomenės švietimu, pasakojame apie gyvūnų nepriežiūrą, savininkų atsakomybę, keturkojų vietą žmonių gyvenime, mokome pagarbos augintiniams“, – teigė pašnekovė.

Šiuo metu VšĮ „Klajūnas“ beglobių gyvūnų prieglaudoje bei savanorių globėjų namuose glaudžiasi 30 šunų ir 20 katinėlių. „Vietos turime, bet dėl lėšų stokos neišgalėsime rūpintis didesniu būriu keturkojų, – atviravo įstaigos vadovė. – Gerų žmonių dėka maistelio užtenka visiems, bet turime skolų visoms veterinarinėms klinikoms. Todėl džiaugiamės bet kokia parama. Daugelyje veterinarinių klinikų, vaistinių turime „Klajūno“ paramos dėžutes, už surinktas lėšas galime išsirinkti maisto, būtiniausių prekių. Dėkojame tiems, kurie lankydamiesi su savo augintiniais veterinarinėse klinikose palieka šiek tiek pinigėlių ir beglobiukų gydymui.“

I. Germanienė dėkinga ir savanoriams, turintiems savo darbus, užsiėmimus, bet atrandantiems laiko padirbėti ir prieglaudoje.

Palikite komentarą apie straipsnį

 • nu nu :
  Ukmergietei: https://www.registrucentras.lt/jar/p/dok.php?kod=304173981&dti=&p=1 turbut truksta ir žinių ir patirties, kad suprast kad pingigai vagiami? kur pinigai iš savivaldybės, seniunijos, VVG, žmonių? gerai draugauti su agnyte? gerai pinigėlius isisavinom?
 • Vietinis :
  Klajūnas ir per kitų galvas atėjo, dabar tas pat jai nutiko. Bumerangas atsisuko prieš ją pačia. Ne be reikalo tarp gyvūnų globos organizacijų konkurencija, tai aukso gysla prisidengus gyvūnais.
 • Ukmergietė :
  Kas tiki veikla ir atliekamu darbu tas ir aukoja, kas netiki tas ir neaukoja. Niekada nesupratau žmonių jaučiamo poreikio pilti purvą ant kitų žmonių ar organizacijų. Reikia linkėti sėkmės abiems prieglaudoms, kurios dirbdamos Ukmergės rajone tikėkimės sumažins beglobių gyvūnų problemą.
 • Klausimas :
  O kaip lėšos gautos iš VVG? Gauta solidi suma apie 50 000 eu, ar projektas įgyvendintas? Kodėl nėra jokios informacijos apie tai?
 • Klausimas :
  O kaip lėšos gautos iš VVG? Gauta solidi suma apie 50 000 eu, ar projektas įgyvendintas? Kodėl nėra jokios informacikos aapie tai?
 • ///_ :
  Kur ES pinigai? Mokestini patikrinima vmi dar meatliko? Is ko buta nusipirkai kaune, ilma?
 • ///_ :
  Gyvunai ilmaj pinigu saltinis!!! baisu! Net teisejai pinigus perveda jai i saskaita, bet kur ji tuos pinigus deda? Mulkina visus iseiles!!!!!
 • Ccccc :
  Daivai butina susipazinti registru centre esama informacija ir klajuno fin.dokumentus. minusinis biudzetas, pinigu 0, jokiu dotaciju ir paramu, kai istikruju pinigau plauke per seniunijas ir savivaldybe! O kiek priaukota!!!! Ir jokios buhalterijos nera!!! Verkt moka, graudzius zodzius sakyt bei rasyt patiklems zmonems! O jie ir tiki!!! Akipliesa ir vaidmaine ji, kas susidure tas zino. Kur ES pinigai dingo? Turejo dvarai stovet, o ne pasiures!!!! Projektas arti 50tuks.eur. !!! Ir kada gi ji pagaliau praustis prades???
 • Živilė :
  Daug gražių kalbų, kad pagerinti savo asmeninį gyvenimą. Ne pelno siekianti organizacija, dažnai kalbama apie tai, kad dirbama be atlygio, nors viešai galima pasitikrinti darbuotojų sąrašą, kurie gauna atlyginimą, tarp jų ir klajūno vadovė. Išlaikomas automobilis kuris naudojamas asmeninėms reikmėms. Pilam kurą! O tos foto iš Graikijos? Bedarbė, gražu.... Niekada nebuvo duodamos ataskaitos, kiek surinkta pinigų, kur jie nukeliavo. Klajūnas, atsakykite į klausimą: kiek pinigų surinkote per praeitus metus iš aukų dėžučių, kur tie pinigai nukialiavo, kaip jie buvo apskaitomi? Daugybe metu dirbta be ataskaitų, be vmi, vmvt patikrinimų. Va čia tai pinigų plovimo "garažiukas". Liūdna, kad gerų žmonių sąskaita yra pelnamasi ir dar prisidengiant gyvūnais.. 😔😪
 • Ukm :
  Su agnyte ponigelius plauna kur cia ji sustos ...
 • Daiva :
  Klajunai, visad jus palaikom ir palaikysim toliau. Ir nekrepkit demesio i tuos kvailius. Juodos sazines zmones tik juodai viska ir mato. O jus šaunuoliai!
 • vaje :
  Melaginga informacija veterinarinis patvirtiniams isduotas 2020 07 23 d. taip kad dalyvauti negalejo miesto skelbiamame gyvunu prieziuroje ir iki sios datos si prieglauda kaip skelbiasi buvo nelegali, ir zmones mulkina akis kad pygiau vilniuje nors iki kazkurios datos viska veziojoi jonava, daabr vilnius tai idomu kuras nekainuoja ? :) ir gerai butu kainas paliginti kas pygiau ar vilnius ar vietiniai :) su atstumu :) ir kam reikejo klajunui tavrkytis patalpas jei jau jis veikia n metu ir gerai tavrkesi ir neturejo vet patvirtinimo :) zodziu eilis akiu pudrinimas savo interesu tenkinimas.
 • ,,,,,, :
  o vmi patikrinimo išvada kodėl nepateiki? kur pinigai dingo?

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas