Tris dešimtmečius Ukmergės centre stovintis betoninis paminklas iki šiol nebuvo remontuotas.

Aktualijos, Naujausi

Remonto sulauks ir Nepriklausomybės paminklas

Loreta EŽERSKYTĖ

Rajono savivaldybės administracija buvo paskelbusi Nepriklausomybės paminklo restauravimo darbų pirkimą. Konkursas įvyko, bet laimėtojas, kol nėra baigtos visos pirkimo procedūros, neskelbiamas.

Kaip „Gimtajai žemei‘ sakė rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Artūras Sakalauskas, tikėtina, jog netrukus su laimėtoju bus pasirašyta sutartis.

Kęstučio aikštėje stovintis Lietuvos nepriklausomybės paminklas „Lituania Restituta“ buvo pastatytas 1930 m. pagal Liudo Truikio projektą. Jis iškilo miesto visuomenės aukomis, minint 12 metų Lietuvos nepriklausomo gyvenimo sukaktuves. 1951 m. Nepriklausomybės paminklas buvo nugriautas ir obelisko dalys čia pat, aikštėje, užkastos. 1989-ųjų pavasarį liekanos atkastos, o 1990 m. vasario 16 d. atidengtas pagal skulptoriaus Eriko Varno projektą atstatytas paminklas. Jo aukštis – 16,7 metro, svoris – apie 550 tonų.

Tris dešimtmečius Ukmergės centre stovintis betoninis paminklas iki šiol nebuvo remontuotas. Pastaraisiais metais šio kultūros paveldo objekto būklė estetinio pasigėrėjimo nekėlė, tačiau jo tvarkymas buvo atidėliojamas, laukiant miesto centro rekonstrukcijos.

2017 m. interjero studija „Spalvų dermė“ parengė Lietuvos nepriklausomybės paminklo tvarkybos projektą. Jame konstatuota, jog statinio betoninis paviršius gerokai pakenktas drėgmės ir druskų. Dėl kritulių ir gruntinės drėgmės betono paviršiuje atsiradę mikrotrūkimų, per kuriuos į vidų pateko vanduo ir prasidėjo cementinio skiedinio korozija, buvo išplautas kalcio oksidas – matomi balti nuvarvėjimai.

Tvarkybos projekte siūloma nuo postamentinės paminklo dalies pašalinti sutrūkinėjusį, pakenktą betoninį paviršių, nuo pakopų nuardyti teracinį paviršių. Numatoma pašalinti aplink paminklą pasodintus krūmus, vietoje jų, kad būtų sumažintas drėgmės patekimas, įrengti kvėpuojančią nuogrindą su drenuojančia membrana.

Obelisko dalį numatoma nuvalyti smėliasrove ir hidrofobizuoti, paviršių apdoroti specialiomis medžiagomis.

Taip pat tvarkybos projekte pažymėta, kad rengiant paminklo nuogrindą ir tvarkant pamatus, atliekant žemės darbus, reikalinga archeologo priežiūra, tvarkymo darbus turi atlikti atestuoti specialistai.

Komentuodamas Nepriklausomybės paminklo restauravimą Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas A. Sakalauskas sakė, jog darbus planuojama pradėti pasirašius rangos sutartį.

„Tikimės, kad paminklo tvarkymo darbai bus atlikti, kol vyks Kęstučio aikštės rekonstrukcija. Pagal sutartį ji turi būti baigta 2021 metų pavasarį“, – sakė rajono savivaldybės vyriausiasis architektas.

Autorės nuotr.

Palikite komentarą apie straipsnį

  • Tai kad :
    ta Losrita savų darbininkų neturi, samdo Ukmergės bomžus. Galima įsivaizduoti kokybe.