A. Gurskas.

Kultūra

Kraštiečiui skirta premija

Trečiadienį vykusiame Ministrų kabineto posėdyje dvylikai kūrėjų už nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui paskirtos Vyriausybės kultūros ir meno premijos. Tarp apdovanotųjų yra ir mūsų kraštietis – dailininkas grafikas, Lietuvos kaligrafijos patriarchas, Vilniaus dailės akademijos profesorius Albertas Gurskas.

A. Gurskas gimė 1935 01 20 Ukmergės r., Gintarų kaime. 1962-1968 m. Vilniaus valstybiniame dailės institute (dabar – Vilniaus dailės akademija) studijavo grafikos specialybę. Nuo 1969 m. Dailės pedagogikos katedros vyr. dėstytojas, nuo 1981 m. – vedėjas, docentas (nuo 1987 m.), Grafikos katedros vedėjas (1993-2003 m.), profesorius (nuo 1993 m.). Nuo 1970 m. – Lietuvos dailininkų sąjungos narys.

Nuo 1987 m. – Lietuvos prezidentūros heraldikos komisijos narys, sukūrė Širvintų, Žeimelio, Deltuvos, Užpalių, Labanoro herbus. Nuo 1989 m. – Lietuvos banko pinigų projektavimo ir gamybos komisijos ekspertas, dalyvavo kuriant monetas (litą, eurą), yra 40 proginių monetų autorius. Kartu su kitais sukūrė pirmąjį lituanistinį kompiuterinį šriftą „Palemonas“ (2004 m.) ir antrąjį jo variantą (2005 m.). 2006 metais išleido knygą „Kaligrafijos ir šrifto pagrindai“. Nuo 1968 m. dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje. A. Gursko iniciatyva Lietuvoje surengtos pirmosios meninio šrifto parodos. Apipavidalino apie 40 knygų. 2019 m. Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos Tarybos nutarimu, vienam žymiausių kaligrafų Lietuvoje A. Gurskui už nuopelnus Lietuvos heraldikai suteiktas Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos Garbės nario vardas.

Vyriausybės kultūros ir meno premijos skiriamos nuo 1997 m. už reikšmingus darbus Lietuvos kultūrai ir menui. Jos tikslas – skatinti kūrėjus, įvertinti reikšmingiausius kultūros ir meno darbus. Kasmet skiriama ne daugiau kaip 12 Vyriausybės kultūros ir meno premijų. Jos skiriamos Lietuvos, taip pat pasaulio lietuvių kultūros ir meno kūrėjams ir veikėjams už svarų indėlį į kultūrą ir meną bei ypatingus šios srities nuopelnus.

Teisę siūlyti pretendentus į premiją turi kultūros įstaigos, meno kūrėjų organizacijos, Lietuvos meno kūrėjų asociacija. 2019-ųjų spalį Kultūros ministerijai sulaukus siūlymų, kam skirti Vyriausybės kultūros ir meno premijas, paaiškėjo, kad jas gauti pretenduoja keturiasdešimt muzikos, teatro, dailės, literatūros, kitų kultūros ir meno sričių atstovų. Komisija, kuriai vadovavo poetas, publicistas dr. Liutauras Degėsys, atrinko 12 kandidatų.

2020 m. premijos taip pat skirtos meno istorikei, parodų kuratorei Rasai Antanavičiūtei, dailininkei Severijai Inčirauskaitei-Kriaunevičienei, baleto artistui Vytautui Kudžmai, aktorei, režisierei Birutei Marcinkevičiūtei (Mar), rašytojui Jaroslavui Melnikui, kino operatoriui Algimantui Mikutėnui, choreografei, šiuolaikinio šokio atlikėjai Airai Naginevičiūtei-Adomaitienei, tapytojai Audronei Petrašiūnaitei, altininkui Petrui Radzevičiui, kompozitorei Žibuoklei Rosaschi (Martinaitytei) ir menininkei Laisvydei Šalčiūtei.

Nuo 2008 m. premijos dydis siekia 340 bazinių socialinių išmokų dydžių. Premijos gali būti skiriamos pavieniams pretendentams arba pretendentų kolektyvui. Premija, skiriama kolektyvui, paskirstoma po lygiai kiekvienam jo nariui.

„G. ž.“ inform.

Palikite komentarą apie straipsnį