Asociatyvi nuotrauka.

Naujausi, Sveikata

Skiepytis nuo gripo dar nevėlu

Nijolė STUNDŽIENĖ

Lietuvoje didėja sergamumas gripu ir peršalimo ligomis. Sergančiųjų daugėja ir Ukmergėje. Antrąją šių metų savaitę, sausio 6-12 dienomis, rajono gydymo įstaigose užregistruoti trys gripo atvejai.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad šalyje per praėjusią savaitę sergančiųjų gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) skaičius išaugo. Bendras sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis siekė 57,1 atvejo 10 tūkstančių gyventojų, ankstesniąją savaitę – 43 atv./10 tūkst. gyventojų. NVSC duomenimis, pernai tuo pačiu metu (2-ąją metų savaitę) bendras Lietuvos gyventojų sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis buvo didesnis – 93,3 atv./10 tūkst. gyventojų.

Sausio 6-12 dienomis mažiausiai gripu ir ŪVKTI sirgo Tauragės apskrities gyventojai (42,1 atv./10 tūkst. gyvent.), daugiausiai – Kauno apskrities (69,4 atv./10 tūkst. gyvent.). Daugėja ir sergančiųjų gripu. Pastarąją savaitę gripas diagnozuotas 380 Lietuvos gyventojų, ankstesniąją – 221 asmeniui. Dėl gripo į ligonines paguldyti 47 žmonės, tarp jų – 33 vaikai ir 1 nėščioji, 2 asmenys buvo gydomi intensyvios terapijos skyriuje.

Vilniaus apskrityje sergamumas siekė 57,1 atv./10 tūkst. gyvent. Iš viso sirgo 5 063 asmenys. Gripas diagnozuotas 90 ligonių, tarp kurių buvo ir trys suaugę ukmergiškiai. Mūsų rajone 2-ąją metų savaitę sirgo 146 žmonės, iš jų 62 – vaikai. Bendras sergamumo rodiklis siekė 43,4 atv./10 tūkst. gyvent. Dėl gripo hospitalizuotų ligonių dar nebuvo.

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausiosios specialistės, laikinai vykdančios Ukmergės skyriaus vedėjo funkcijas Kotrynos Žigaitės, kol kas nerimauti nėra pagrindo, tačiau sergančiųjų po truputį daugėja. Jei ankstesnę savaitę gripo atvejų nebuvo, tai praėjusią jau diagnozuoti trys.

NVSC specialistė priminė, kad saugantis gripo patariama dažnai plauti rankas, vėdinti patalpas, vengti žmonių susibūrimo, sergančių (čiaudinčių, kosinčių) žmonių. Pajutus gripo ar peršalimo simptomus, patariama neplatinti virusų kolektyvuose (darbe, mokykloje ir kt.), likti gydytis namuose, jeigu taip nurodė gydytojas.

K. Žigaitės teigimu, efektyviausia apsauga nuo gripo – skiepai, kurie saugo nuo sunkių ligos komplikacijų, todėl dar nevėlu skiepytis.

Ukmergės rajono asmens sveikatos priežiūros įstaigos gavo valstybės lėšomis įsigytas 2 750 dozių gripo vakcinos skiepijimui nuo 2019-2020 m. sezoninio gripo. Iki 2019 metų pabaigos šia vakcina paskiepyta 2 161 rajono gyventojas, tai sudaro 79 proc.

„Pirminės sveikatos priežiūros centre, UAB „Teragyda“, UAB Vilkmergės klinika dar yra nepanaudotų apie 500 dozių, t. y. šios gydymo įstaigos turi pakankamai vakcinos, kad galėtų norinčius asmenis paskiepyti. Kadangi gripo epidemijos pradžia Ukmergės rajone įprastai būna sausio pabaigoje-vasario pradžioje, o imunitetas po skiepų susidaro per 2 savaites, tai pasiskiepijus šiomis dienomis bus pakankamai laiko įgyti imunitetą. Todėl norintys tai padaryti gali kreiptis į savo šeimos gydytoją“, – ragino NVSC Vilniaus departamento Ukmergės skyriaus vedėjo funkcijas vykdanti vyriausioji specialistė.

Praėjusią savaitę Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) pranešė, kad nuo gripo Panevėžio apskrityje, Kupiškio rajone, mirė vyras. Tai pirmasis mirties nuo gripo atveji šį sezoną. Asmuo blogai pasijuto po švenčių, o į medikus kreipėsi sausio 2 dieną. Vyras nebuvo skiepytas nuo gripo.

ULAC duomenimis, praėjusio (2018–2019 m.) gripo sezono metu registruoti 26 mirties atvejai. Nuo gripo pernai mirė ir trys ukmergiškiai.

Per gripo epidemijas mirtingumas didėja dėl gripo sukeltų komplikacijų ir paūmėjusių lėtinių ligų.

Palikite komentarą apie straipsnį