V. Macionis ir V. Mackonienė su Londone gyvenančiomis ukmergiškėmis labdaros vakaro metu.

Naujausi, Sveikata

Ligoniams – tautiečių labdara iš Londono

Loreta EŽERSKYTĖ

Didžiosios žiemos šventės – Kalėdos ir Naujieji metai – jau baigėsi, bet VšĮ Ukmergės ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje šventės dar nepasimiršo. Jas nuolat primena geradarių dovanos, kurios čia dienas ir naktis leidžiantiems pacientams palengvina ligonio dalią, praskaidrina nuotaiką. Gruodį skyrių pasiekė gausi labdaros siunta iš Jungtinės Karalystės. Ją ukmergiškiams dovanojo Londone gyvenantys tautiečiai, kuriuos šiam kilniam tikslui subūrė Nijolė Deksnienė. Baigiantis gruodžiui, ši geradarė pati atvyko į Ukmergę ir kartu su Kalėdų Seneliu aplankė visus skyriuje besigydančius ligonius, įteikė jiems dovanų, po to pakvietė į nuotaikingą koncertą.

 

Kasmet remia Lietuvos žmones

N. Deksnienė gyventi į Jungtinę Karalystę iš Vilniaus išvyko prieš penkiolika metų. Emigrantė ilgą laiką Londone dirbo gydymo įstaigoje, slaugė senelius. Aktyvi moteris įsijungė ir į visuomeninę veiklą. Ji – Londono lietuvių bendruomenės pirmojo skyriaus narė, taip pat dalyvauja folkloro ansamblyje „Saduto“.

Jungtinėje Karalystėje gilios labdaros tradicijos. Britai mielai įsijungia į įvairias akcijas ir aukoja stokojantiems. Šias tradicijas ėmė puoselėti ir lietuviai. Kasmet Nijolė su kitais tautiečiais organizuoja labdaros renginius, jų metu renka aukas ir skiria jas įvairiose Lietuvos vietovėse gyvenantiems žmonėms – seneliams, ligoniams, kitiems stokojantiems.

2018-iais N. Deksnienės iniciatyva labdara iš Londono atkeliavo į Anykščius, ji buvo skirta senelių namams. Emigrantė, per šventes viešėdama tėvynėje, susitiko ir su savo giminaite Valerija Mackoniene, kuri dirba Ukmergės ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje slaugytojo padėjėja.

„Mums besikalbant Nijolė pusiau juokais prasitarė, jog kitąmet jų surinkta labdara galėtų būti skirta Ukmergės ligoninei. Vasarą ji paprašė pateikti sąrašą, kokių slaugos bei priežiūros priemonių, įrangos, kito inventoriaus mūsų skyriui labiausiai trūksta. Pasirodo, lietuvių bendruomenė parašė projektą ir jam buvo pritarta“, – pasakojo V. Mackonienė.

Pakvietė į Londoną

Kiekvienų metų rudenį Londono lietuviai organizuoja įvairius labdaros renginius. Į juos tautiečiai mielai renkasi ne tik pabendrauti, pasivaišinti. Nusipirkę bilietus jie dalyvauja loterijose, aukcionuose, klausosi muzikos atlikėjų. Visos renginyje surinktos aukos skiriamos labdarai.

Spalį Londono lietuvių bendruomenės pirmasis skyrius, kuriam vadovauja Birutė Gelumbauskienė, tautiečiams surengė labdaros vakarą „O širdyje dar ne ruduo“. Nupirko lėktuvo bilietus ir atvykti į jį pakvietė ukmergiškius – ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus vedėją Valdemarą Macionį bei slaugytojo padėjėją V. Mackonienę.

„Londone praleidome savaitgalį. Mus savo namuose apgyvendino Nijolė. Dalyvavome labdaros vakare, bendravome su lietuviais. Ypač malonus ir netikėtas buvo susitikimas su ukmergiškėmis, kurios dabar gyvena Londone, – poliklinikoje dirbusia Janina Antanavičiene ir Edita Pečiulyte, kurios mama yra dirbusi Ukmergės ligoninėje. Taip pat susitikome su Genute Naskauskiene, Onute Verbickiene, kurios išvykusios iš Ukmergės dabar gyvena Londone“, – pasakojo V. Mackonienė.

Labdaros vakare dalyvavo per šimtas žmonių, jiems buvo paruošta keturiolika staliukų. Ant kiekvieno jų buvo ir iš Ukmergės atvežtų lietuviškų vaišių, kuriomis pasirūpino Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus personalas.

Renginio metu vyko aukcionas – buvo galima įsigyti bendruomenės moterų pasiūtų žaismingų moteriškų ir vyriškų prijuosčių, nutapytų paveikslų. Taip pat aukcionui tautietės buvo iškepusios tortų, lietuvis verslininkas dovanojo vyno. Susirinkusieji galėjo dalyvauti smagioje loterijoje, vakaro metu skambėjo muzika ir eilės.

„Ant kiekvieno stalo buvo vokas, į kurį renginio dalyviai galėjo įdėti savo auką. Suskaičiavus paaiškėjo, jog iš viso buvo surinkta per tūkstantį svarų sterlingų. Visos šios lėšos ir atiteko mūsų ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriui“, – sakė Valerija.

Už geradarių paaukotus pinigus buvo nupirkta neįgaliųjų vežimėlių, vaikštynių, ramentų, lovų staliukų, patalynės, antklodžių, pagalvių, kitų kasdien reikalingų daiktų. Skyriaus personalą bene labiausiai nudžiugino tautiečių parūpinti du keltuvai. Jie labai praverčia prireikus pakelti sunkius ligonius. Beje, iki šiol tokių keltuvų nebuvo nė viename ligoninės skyriuje.

Tautiečiai taip pat pasirūpino, kad labdara iš Londono atkeliautų į Ukmergę.

Surengė šventę

Londone surinktų pinigų taip pat pakako nupirkti dar keliems daiktams, kurie labai reikalingi Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriui. Prieš Kalėdas į Ukmergę su vyru Gintaru atvykusi N. Deksnienė parduotuvėje „Justinija“ išrinko ir nupirko didžiulį šaldytuvą, televizorių bei mikrobangų krosnelę.

„Maloniai nustebome, kai parduotuvės „Justinija“ šeimininkai mums suteikė nuolaidą. Pinigų pakako dar vienam reikalingam daiktui – mikrobangų krosnelei“, – sakė labdaros akcijos organizatorė.

Tą pačią dieną, pasitelkę vilnietį savo bičiulį Vytenį, Deksniai šaldytuvą, televizorių ir krosnelę nugabeno į ligoninę. Vyrai tuoj pat ėmėsi televizoriaus tvirtinimo darbų. Po valandėlės skyriaus pacientai jau džiaugėsi, kad savo mėgstamas televizijos laidas galės stebėti ne per senutėlį, o naują televizorių.

Apsilankę Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje geradariai čia gydomiems ligoniams surengė šventę. Juos visus su dovanėlėmis aplankė Kalėdų Senelis. Daugeliui, ypač gulintiems senoliams, tai buvo tikra staigmena. Ne vienas, išvydęs pro duris su didžiuliu dovanų maišu įlinguojantį Kalėdų Senelį, braukė ištryškusią ašarą.

„Namuose gyvendama tokios šventės, kad aplankytų Kalėdų Senelis, nebuvau sulaukusi… O čia – ligoninė, ir jis atėjo pas mane, linkėjo sveikatos…“ – graudinosi iš lovos nepakylanti močiutė.

Tie, kurie turi sveikatos ir jėgų patys arba vežimėliuose judėti, buvo pakviesti į fojė surengtą koncertą. Jį skyriaus pacientams surengė kaimo kapela „Provincija“, vadovaujama Alvydo Padriezo. Nors daugelį klausytojų vargina negalios, skausmai, tačiau smagios melodijos, populiarios dainos leido bent trumpam užsimiršti ir pajusti šventę.

Geradariams – nuoširdūs padėkos žodžiai

Šventės metu taip pat padėkota visiems Londone gyvenantiems tautiečiams, kurie organizavo, prisidėjo prie labdaros ir tokiu kilniu savo poelgiu bent kiek palengvino Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus ligonių dalią.

VšĮ Ukmergės ligoninės vadovų vardu N. Deksnienei padėką ir dovaną įteikė vyr. slaugos administratorė Donata Rimienė, nuoširdžius padėkos žodžius tarė skyriaus vedėjas V. Macionis, vyr. slaugytoja Rita Šimienė.

N. Deksnienė, pusdienį praleidusi Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje, stebėjosi ir žavėjosi rūpestingu ir atsidavusiu savo darbui personalu. Jos manymu, ligonius slaugantys žmonės atlieka sunkų ir neįkainojamą darbą: „Smagu, kad ir mes, gyvenantys toli nuo gimtųjų namų, bent dalele galime prisidėti, kad palengvintume ligonių kančias, ištiestume pagalbos ranką personalui. Bet kuris atliktas geras darbas, išdalintas rūpestis ir meilė sugrįžta tiems, kurie tai dovanoja…“

AUTORĖS ir N. DEKSNIENĖS nuotraukos

D. Rimienė perdavė N. Deksnienei (kairėje) ligoninės vadovų padėką.

Geradariai su ligoninės atstovais įsiamžino prie naujo televizoriaus.

Ligoniams nuotaiką praskaidrino nuotaikingas „Provincijos“ koncertas.

Ligonių keltuvas ilgus metus buvo slaugytojų svajonė.

Palikite komentarą apie straipsnį

  • Alkoholis :
    Ar negeda deti nuotraukos su alkoholio buteliais?