Naktinis vaizdas plaukiant Nevos upe.

Naujausi, Žmonės

Kelionė į Sankt Peterburgą rudenį (2)

Genovaitė KAZIELIENĖ

Panorama atsiveria iš 43 metrų aukščio

Dar viena įžymybė – Šv. Izaoko katedra (Šv. Isakijaus soboras). Ji vadinama Rusijos širdimi. Tai viena iš didžiausių katedrų pasaulyje. Jos pastatymui sunaudota daugiau nei 400 kg aukso ir 16 tonų malachito. Katedros-soboro kupolas, tapęs viena iš pagrindinių miesto panoramos detalių, yra taip pat tarp didžiausių kupolų Europoje (jo diametras sudaro 26 metrus).

Labai įspūdinga kolonada, išsidėsčiusi pusmėnuliu palei Nevos prospektą. Norint patekti į jos viršų, tenka įveikti 262 laiptelius, kas ne vienam yra pakankamai sudėtinga. Tačiau viską atperka iš 43 metrų aukščio atsivėrusi nuostabi Peterburgo panorama.

Miesto panorama iš 43 metrų aukščio.

Kiekviename žingsnyje – aukso spindesys

Carskoje Selo (Puškine) yra imperatorienės Jekaterinos II rezidencija, kurios pastatai tęsiasi 740 metrų.

Įžengus į vidų, kvapą užgniaužia aukso spindesys. Kur bepažvelgsi, visur švyti geltonasis metalas, spindi tūkstančiai žvakių, stebina nuostabūs kūriniai.

Ypatingą jausmą patiri patekęs į Gintaro kambarį. Jis sukurtas 18 amžiaus pradžioje Prūsijos karaliaus Frydricho I įsakymu. Kadangi Berlyne apsilankiusiam Rusijos imperatoriui Petrui I Gintaro kambarys labai patiko, 1716 metais karalius jį padovanojo pirmajam Rusijos imperatoriui. Atsidėkodamas Petras I Vokietijos karaliui dovanojo 55 rusų grenadierius.

Petras I įsakė šį prašmatnų kambarį įrengti Carskoje Selo esančiuose rūmuose.

Aštuntuoju pasaulio stebuklu vadinamas Gintaro kambarys Jekaterinos rūmus puošė kone 200 metų – iki 1941-ųjų lapkričio, kai naciai išmontavo kambario pano ir, sukrovę į 27 dėžes, išvežė į tuometinį Kėnigsbergą (Kaliningradą). Nors buvo dėta daug pastangų jį rasti, kur yra Gintaro kambario originalas, nežinoma iki šiolei.

1979 metais pagal išlikusias nuotraukas buvo pradėta Gintaro kambario restauracija. Juvelyrai, panaudoję XVIII amžiaus meistrų techniką, atkūrė šį baroko stiliaus kūrinį, sunaudoję daugiau kaip 6 tonas gintaro. Darbai baigti 2003-iaisiais, Sankt Peterburgui švenčiant 300 metų įkūrimo jubiliejų. Restauracija kainavo 7,85 mln. dolerių, Vokietija skyrė 3,5 mln. dolerių.

Auksu tviskanti Didžioji šokių salė Jekaterinos II rezidencijoje Carskoje Selo.

Gintaro kambarys.

Laukinę gamtą pavertė nuostabiu parku

Už 45 kilometrų esanti dar viena prabangi imperatorių ir carų rezidencija – Gatčinos mieste. 1766 metais čia prasidėjo rūmų statyba, o aplink juos įkurtas angliško stiliaus parkas, užimantis 143 hektarus. Nuo 1771 metų jo tvarkymo darbams vadovavo anglų sodo meistras Johnas Bushas, jam taip pat talkino iš Sankt Peterburgo pakviesti sodininkai ir tūkstančiai valstiečių iš aplinkinių kaimų.

Buvo gilinami du ežerai – Baltasis ir Serebryanoe, rengiami neįprastų formų kanalai ir užt-vankos, kuriamos salos ir salelės. Į Gatčiną atvežta tūkstančiai įvairių rūšių medžių iš Maskvos ir Žemutinio Naugardo apylinkių. Laukinė gamta paversta nuostabiu kraštovaizdžio parku.

Jis buvo puoselėjamas ir toliau, tačiau Gatčiną okupavus vokiečiams, parke buvo iškirsti medžiai, sprogdinami tiltai, apgadinta dauguma konstrukcijų. Rūmų ir parko komplekso restauravimo darbai pradėti iškart po miesto išlaisvinimo.

Teigiama, kad čia gražiausia būna rudenį, kai gamta nušvinta įvairiausiomis spalvomis. Iš tiesų, norėjosi eiti ir eiti jo takeliais, neatsižavint supančiu grožiu. Beje, mus parkas pasitiko ir kirų klykavimu – dar niekada neteko tiek daug jų matyti: visas tvenkinys, kiek tik užmato akys, baltavo paukščiais…

Kelionė visą parą viešuoju transportu – už 2,5 euro

Pabuvus protu nesuvokiamos prabangos carų rezidencijose, grįžome į realybę. Kad ir kaip gražu, įspūdinga, tačiau tai tik istorija.

Labai magėjo sužinoti, kaip gi gyvena eiliniai rusai. Labiausiai prie to priartėjome, kai nusprendėme savarankiškai nukakti nuo Peterburgo iki Carskoje Selo. Mūsų buto šeimininkė noriai paaiškino, kaip geriausiai tai padaryti. Ji patarė kelias stoteles važiuoti metro, po to išlipti ir nusipirkus bilietą į „lastočką“ („kregždutę“) pasiekti šį miestą. Iš pradžių nesupratome, kas ta „lastočka“, tik vėliau, pasirausę internete, sužinojome, jog taip vadinamas elektrinis traukinys.

Dar prieš ruošiantis kelionei, elektroninėje erdvėje teko skaityti, kad Peterburge įsigijus specialią kortelę, už 180 rublių (2,5 Eur) visą parą galima važiuoti visomis viešojo transporto priemonėmis. Pasiteiravus šeimininkės, ji tai patvirtino ir smulkiau papasakojo, kur reikėtų tokią kortelę nusipirkti.

Pasirodė, jog tai galime padaryti metro. Čia dirbanti kasininkė dar paaiškino, jog kortelė kainuoja 60 rublių, tačiau kai ja jau nesinaudoji, gali grąžinti ir minėta suma atiduodama.

B. d.

AUTORĖS nuotraukos

Aikštėje prie Žiemos rūmų siūloma daug „senovinių“ pramogų – pasivažinėti arklių traukiamomis karietomis, nusifotografuoti su to meto apdarais dėvinčiais „Petru I“-uoju, „Jekaterina II“-ąja.

 

Palikite komentarą apie straipsnį

  • C :
    Delfi neseniai rase apie piterio studenciokes po 20 eur uz nakti 😄
  • Buvusių nebuna :
    Kuo daugiau tokių straipsnių, nes jau nusibodo tarybos nutarimai apie nieką, mokesčiai už prietaisus, visokius pijokusi ir taip toliau.
  • DEKUI :
    Labai idomu. Vienas graziausiu pasaulio miestu.