Kultūra

Fotografijose – kalnų Altajus

Oksana JUDAKOVA

VšĮ „Trys kaimai“ parodų kuratorė

„Vilkamirgės“ galerijoje, esančioje buvusio Turizmo ir verslo informacijos centro patalpose (Kęstučio a. 2–2, II a.), eksponuojama Vytauto Almanio fotografijų paroda.

Veržlus gyvenimo optimistas, miškininkas, rašytojas ir entuziastingas kalnų žvalgybininkas bei sniego žmogaus ieškotojas V. Almanis gimė 1936 m. rugpjūčio 8 d. Viešučiuose, dabartiniame Akmenės rajone. 1961–1970 m. gyveno Altajuje, ten baigė Bijsko miškų technikumą, buvo girininku įvairiuose Altajaus vietose, o grįžęs dirbo Lietuvos miškų ūkiuose, nuo 1988 m. – Kamanų rezervate. Šiuo metu Vytautas su žmona, poete Julija Almanis gyvena N. Akmenėje, o gimtajame Viešučių kaime, buvusios tėvų sodybos žemėje, yra pasodinęs 9 ha ąžuolyną, turi savo bityną, nedidelį sodą bei mažučiuką namelį ir susikūręs ten savo „mažąjį Altajų“.

2008 m. V. Almanis tapo konkurso „Lietuvos kaimo spindulys“ laureatu.

Jis yra parašęs intriguojančius nuotykių romanus „Audra susitelkė Korgone“ (1981), „Toli ir arti“ (1985), „Už kalnų namai“ (1992). Taip pat skaitytojų vaizduotę žadinančias publicistines knygas „Baltųjų vandenų šalyje“ (1973), „Per Ulkero žvaigždyną“ (1979), „Tolstančios salos“ (2016). Ne viena rašytojo knyga iliustruota jo paties fotografijomis.

2018 metų pavasarį, organizuojant naujausios Vytauto knygos „Už ribos“ pristatymus Ukmergėje, Vilkaviškyje ir Garliavoje, kilo mintis skaitmenizuoti jo skaidrių (diapozityvų) archyvą ir parengti fotografijų parodą. Taip ir atsirado ši paroda. Joje – 1970–1991 metais darytos kalnų Altajaus fotografijos. Jose nesunku pastebėti, kas patraukia autoriaus akį: Altajaus žolynai, bitynai ir bitininkai. Tai trys dalykai, kurie dažnai, sodriai ir su neslepiama meile aprašomi ir V. Almanio knygose. Dažname kadre matome šeimos narius – žmoną Juliją, sūnų Andrių ir dukrą Ritą.

„Dažniausiai fotografijoje viskas atrodo geriau, negu yra iš tikrųjų. Altajuje – atvirkščiai. Kalnai, žolynai, upės, bitynai ir jų šeimininkai gyvenime yra ryškesni, spalvingesni, negu visa tai matome ant popieriaus,“ – rašo pats Vytautas.

Paroda bus eksponuojama iki gruodžio 12 dienos.

Palikite komentarą apie straipsnį