Asociatyvi nuotrauka.

Įvairūs

Kodėl padangas keisti verta per grįžusią bobų vasarą

Lina VALANTIEJŪTĖ

Po vėsių rudeniškų orų į Lietuvą porai savaičių atėjo bobų vasara, o su ja – šilti, sausi orai. Nors Kelių eismo taisyklėse nurodyta, kad žieminių padangų eksploatavimo pradžia – lapkričio 10-oji, ekspertai vairuotojus ragina iki paskutinio momento neatidėlioti ir bent susiplanuoti privalomą vasarinių padangų keitimą į žiemines.

Tradiciškai vairuotojai nelinkę skubėti keisti padangas, kol deramai neatšąla, nes vyrauja įsitikinimas, kad žieminės padangos be reikalo dėvisi.

Iš kitos pusės, kartais rudenį orai būna tokie permainingi, kad staigiai smukus temperatūrai, rizikuojama su vasarinėmis padangomis atsidurti ant sniego ar ledo.

„Ribinė temperatūra yra maždaug 7 laipsniai šilumos. Jei temperatūra žemesnė – reikalingos žieminės padangos, jei aukštesnė, tinka ir vasarinės“, – sako ekspertas Andrius Žiukelis.

Jo teigimu, kol objektyvios aplinkybės skubėti neverčia, vairuotojams pats laikas pasitikrinti, ar turimų žieminių padangų protektoriaus gylis yra pakankamas. Pagal Kelių eismo taisykles jis turi siekti bent 3 mm, tačiau nesaugiomis ir nestabiliomis sąlygomis važiuoti skirtas žiemines padangas gamintojai rekomenduoja keisti, kai protektorius nusidėvi iki apytiksliai 5 mm.

Vairuotojai turėtų atkreipti dėmesį, kad šiemet Vėlinių savaitgalį bus laisvos net trys dienos, o artimųjų kapai šiuo metu lankomi labai intensyviai.

„Prognozės kol kas labai preliminarios, bet būtent tą savaitgalį oro temperatūra gali nukristi žemiau 7 laipsnių šilumos, naktį – ir dar žemiau. Jeigu planuojate važiuoti tolimesniais atstumais, žinote, kad teks įveikti nuošalesnius, ne taip akylai prižiūrimus kelius ar jų atkarpas, vertėtų pagalvoti apie tai, kad vardan saugumo galima padangas pasikeisti ir anksčiau, nelaukiant lapkričio 10-osios. Per kelias dienas ar savaitę jos tikrai nespės nudilti, o išgelbėti nuo nemalonių situacijų – gali“, – pastebi A. Žiukelis.

Vis dėlto, jo teigimu, kol neateina privalomo padangų keitimo terminas, esminis yra temperatūros kriterijus: reikia nuolat stebėti situaciją, domėtis prognozėmis ir vertinti savo vairavimo įpročius. Paprastai šalčiausia būna rytais, todėl jei temperatūra krito, keliuose susiformavo sudėtingos sąlygos, o automobilio padangos vis dar vasarinės, geriau rinktis kitas alternatyvas, pavyzdžiui, taksi arba viešąjį transportą.

„Verta prisiminti, kad atėjus privalomam padangų keitimo terminui net ir prie geriausių norų to gali nepavykti atlikti taip greitai, kaip norisi. Vairuotojai masiškai užplūsta servisus, tenka stovėti eilėse, laukti net kelias dienas ar savaitę. Taip ne tik terminą galima praleisti, bet ir patirti streso, atidėti tolimesnes keliones“, – primena specialistas.

Palikite komentarą apie straipsnį

  • Kasparas :
    Ačiū už straipsnį, iš tiesų vertingas. Kai kažko nerandu visad pas jus užsuku naujienų. aš pats su universaliom padangom važinėju. Ieškau informacijos, čia... Visada randu.