Instaliaciją atidengė A. Kaušpėdas (kairėje), A. Kreizienė, A. Balčiūnienė, N. Pukėnaitė ir A. Pėstininkas.

Aktualijos, Naujausi

Baltosios lazdelės dieną įgyvendintas unikalus projektas

Nijolė STUNDŽIENĖ

Spalio 15-ąją, minint Pasaulinę baltosios lazdelės dieną, Vytauto gatvėje, ant Vilkmergėlės upelio tilto, Ukmergės LIONS klubas surengė iškilmingą meninės instaliacijos „Daina Brailio raštu“ atidengimo ceremoniją. Ant tilto turėklo „nutūpė“ mažas ančiukas bei origami stiliaus balandžiai ir neregių raštu iš metalo iškaltas muzikinės grupės „Antis“ dainos „Zombiai“ tekstas. Šalia jo eksponuojama lietuviška bei Brailio rašto abėcėlės, kad visi galėtų susipažinti su unikaliu raštu, skirtu neregiams ir silpnaregiams. Iškilmėse dalyvavo ir grupės „Antis“ lyderis Algirdas Kaušpėdas.

„Mūsų klubo tikslas – padrąsinti regos negalią turinčius žmones išeiti į miestą, judėti, lankytis įvairiose vietose, susitikti ir bendrauti. Palaikydami juos išdrįsome parengti malonią staigmeną. Tikimės, kad užčiuopus pirštais šio tilto turėklą, bus priverstas sustoti ir pasmalsauti ne vienas praeivis“, – renginio metu kalbėjo Ukmergės LIONS klubo prezidentė Nijolė Pukėnaitė.

Pasak jos, regintiems žmonėms baltoji lazdelė dažnai yra kaip nejaukus simbolis, primenantis, kad šalia mūsų yra daug žmonių, kurie pasaulį pažįsta kitaip – per tamsą, šešėlius, liesdami, girdėdami jautriausius garsus, vibracijas, per subtilias nuojautas.

„Mums neįsivaizduojamas gyvenimas tamsoje ar prieblandoje neregiams yra įprasta kasdienybė, šie žmonės sugeba gyventi pilnavertį gyvenimą, jie mokosi, skaito, dainuoja, sportuoja, dirba, eina tiesiog pasivaikščioti“, – kalbėjo N. Pukėnaitė.

Prezidentė padėkojo instaliacijos sumanytojui ir įgyvendintojui metalo plastikos meistrui Andriui Januliui, visiems klubo LIONS nariams bei ukmergiškiams, prisidėjusiems prie šio projekto įgyvendinimo.

„Kai rugpjūčio mėnesį vykusios Baltosios vakarienės metu kreipiausi į 170 susirinkusių ukmergiškių ir prašiau paramos, nesitikėjau sulaukti tokio palaikymo“, – džiaugėsi vadovė.

Ji taip pat papasakojo, kaip klubo nariai gana karštai diskutavo, ką užrašyti Brailio raštu – lengvą, nuotaikingą tekstą ar prasmingus, gilius žodžius. Vis dėlto pasirinkta kiekvienam ukmergiškiui žinoma „Anties“ daina. Joje, anot N. Pukėnaitės, kaip ir visose šios grupės dainose, po linksmais, ironiškais žodžiais slypi daug prasmių.

Tai patvirtino ir pats A. Kaušpėdas. Jis patikslino, kad šio kūrinio muzikos autorystė „Anties“ grupei nepriklauso, bet jos sukurta lietuviška dainos versija gerai žinoma jau kelioms kartoms. „Ši australiečių muzikos grupės daina nėra labai rimta, – apie kūrinio atsiradimą pasakojo A. Kaušpėdas. – Tačiau mums patiko melodija ir prieš 34 metus mes atlikome laisvą teksto vertimą, norėdami papokštauti, o kartu ir aktualizuoti gyvenimą Sovietų Sąjungoje, primenant, kad neaišku kada iš Rytų atriedės tie „zombiai“. Originalo kalboje teksto žodį „bombei“, pakeitėme į „Ukmergėj“.

Jis prisipažino nustebęs, kad ukmergiškiai šią dainą-pokštą priėmė taip rimtai: „Kad dainos tekstas būtų įamžintas Brailio raštu ir dar papuoštas skulptūromis – fantastiškas ir analogų neturintis dalykas.“

„Anties“ lyderis prisiminė 1987-uosius, kai koncerto Ukmergėje metu susirinkusieji, klausydamiesi dainos „Zombiai“, užsilipo ant kėdžių ir ne vieną jų sulaužė. Dalindamasis prisiminimais svečias palinkėjo kelti Ukmergę naujam gyvenimui. Kadangi A. Kaušpėdas yra architektas, jis pastebėjo, kad pagrindine mūsų miesto gatve, kaip automagistrale, važiuoja labai daug transporto priemonių, kurių centre neturėtų būti. Jis linkėjo ateityje Vytauto gatvę paversti pėsčiųjų alėja, o automobilius nukreipti apylankomis.

Už įgyvendintą šaunią idėją ukmergiškiams padėkojo ir iškilmėse dalyvavęs Lietuvos LIONS klubų gubernatorius Almantas Pėstininkas. Jis akcentavo, jog parama regėjimo negalią turintiems žmonėms yra pati seniausia LIONS klubų veiklos sritis, puoselėjama nuo tada, kai 1925 metais garsi JAV visuomenės veikėja Helen Keller, turėjusi klausos ir regėjimo negalią, oficialiai paprašė LIONS klubų būti „aklųjų riteriais kryžiaus žygyje prieš tamsą“. Kaip teigė A. Pėstininkas, anuomet užgimusios tradicijos tęsiamos ir dabar, juolab kad Lietuvoje šiuo metu yra beveik 7 tūkst. gyventojų su regėjimo negalia.

Savo įspūdžiais dalinosi Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Ukmergės rajono filialo vadovė Audronė Kreizienė bei Lietuvos aklųjų bibliotekos Ukmergės padalinio vadovė Asta Girnienė. Taip pat į renginį atvyko Lietuvos aklųjų bibliotekos vyr. specialistas tiflotyrai Juozas Valentukevičius. Būtent jis dainos „Zombiai“ žodžius kompiuterio pagalba perkėlė į Brailio raštą. Svečias pasidžiaugė, kad parengtas tekstas buvo iškaltas metale. Pasak J. Valentukevičiaus, šį projektą reikėtų įtraukti į rekordų knygą, nes Lietuvoje viešojoje erdvėje dar niekas neregių kalba nėra užrašęs dainos teksto.

Su Baltosios lazdelės diena susirinkusiuosius pasveikino ir rajono mero pavaduotoja Agnė Balčiūnienė.

Po instaliacijos atidengimo ceremonijos renginį vedusi LIONS klubo narė Elena Šemetienė visus susirinkusiuosius pakvietė į „Piliakalnio“ kavinės terasą puodeliui arbatos.

AUTORĖS nuotr.

„Anties“ lyderis A. Kaušpėdas ukmergiškių projektą pavadino fantastišku.

LIONS klubui dėkojo A. Girnienė ir J. Valentukevičius.

Menininkas A. Janulis pats pristatė savo kūrinį.

Ant turėklo „nutūpė“ ančiukas…                                                   …ir origami stiliaus balandžiai.

 

Palikite komentarą apie straipsnį

  • Ukmergiete :
    O ne geda, kad trinkeles igriuvusios?