Nereikalingus ir nenešiojamus drabužius galima priduoti į Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę, esančią Gerseniškių gatvėje.

Naujausi, Nuomonių telefonas

Rūbus atiduodančių daugiau nei juos imančių

Loreta EŽERSKYTĖ

 „Esu našlė. Mirus vyrui, namuose liko daug jo rūbų – kostiumai, marškiniai, megztiniai… Iš artimųjų juos nešioti nėra kam, mielai kažkam atiduočiau, bet, pasirodo, jie niekam nereikalingi… Kur juos dėti? Deginti negalima, į atliekų konteinerius mesti taip pat nevalia…“ – kalbėjo laikraščio skaitytoja. Ji sakė, jog su šia opia problema susidūrė ne tik ji. Sukti galvą, kur padėti nereikalingus mirusių artimųjų arba išaugtus anūkų drabužius, avalynę, tenka ir jos kaimynėms.

Ukmergiškė teigė, kad prieš kreipdamasi į redakciją pirmiausia pati bandė įsiūlyti jai nereikalingą turtą: „Išsiaiškinau, kad Carito turimos patalpos jau užkrautos maišais, todėl nieko nebepriima. Kai kreipiausi į turguje dėvėtais rūbais prekiaujančius žmones, jie atsisakė mano turimų drabužių ir nukreipė į Caritą…“

Viena iš organizacijų, kuri vykdo humanitarinę veiklą ir padeda vargstantiems – Lietuvos Caritas. Susisiekėme su Ukmergės Carito vadove Oksana Daunoravičiene. Ji pasakojo, kad ši katalikiška organizacija daugiavaikes šeimas, vienišas mamas, neįgalius, grįžusius iš įkalinimo vietų, kitus stokojančius žmones šelpia ištisus metus. Labdarą dalina miesto gyventojams, veža į kaimus.

„Neretai tie, kurie kažką atiduoda labdarai, mano, jog skurstančiam tiks bet kas. Tačiau taip nėra. Jie irgi renkasi, ką apsivilkti, kuo aprengti vaiką. Niekas nebenešioja švarkų, nepaklausūs paltai, sintetiniai rūbai. Labiausiai reikalingi šilti, patogūs drabužiai. Rinkdami labdarą akcentuojame, jog laukiame tik švarių, tvarkingų, nesuplyšusių rūbų. Deja, ne visi mus supranta…“ – apgailestavo Carito vadovė ir pridūrė, jog organizacija surinktus netinkamus nešioti rūbus yra priversta priduoti į utilizavimo įmonę, o už šią paslaugą dargi ir sumokėti. Kiekvieną centą skaičiuojančiai organizacijai tai yra didelės išlaidos.

Pašnekovė neslėpė, jog dažnai žmonės keičiantis sezonams, mirus artimiesiems tuština spintas ir iš jų viską be jokios atrankos veždavo karitiečiams. Atsitiko taip, kad organizacijos būstinėje susikaupė daugybė maišų su purvinais, suplyšusiais rūbais, todėl teko riboti labdaros priėmimą. Beje, pasak O. Daunoravičienės, nei Vilniaus, nei Kauno Caritas rūbų nebepriima: „Lietuva, kaip ir kitos Europos šalys susiduria su dėvėtų drabužių pertekliumi. Atiduodančių nenešiojamus rūbus yra daugiau nei norinčių juos imti…“

Pasak O. Daunoravičienės, ukmergiškiai neretai nereikalingus daiktus atnešdavo ir palikdavo Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje, ant prie durų esančio suoliuko. Dabar čia kabo skelbimas, jog labdara nepriimama.

Carito turimos patalpos, esančios Bažnyčios gatvėje, senojoje klebonijoje, nėra pritaikytos sandėliuoti labdarą. Be to, kaip teigė vadovė, trūksta ir savanorių, kurie rūšiuotų, tvarkytų gautus drabužius, kitus daiktus. Todėl teko riboti priėmimą ir aukojančių prašyti, kad jie rūbus surūšiuotų.

„Nors drabužių turime sukaupę daug, vis tik pasigendame tinkamų nešioti vyrams ir vaikams. Skelbime yra nurodytas mano telefono numeris 8 670 94 311. Žmonės, jei norėtų paaukoti geros būklės sezoninių rūbų, gali pasiskambinti ir iš anksto susitarus iš jų labdarą paimsime“, – sakė O. Daunoravičienė.

Nestacionarių socialinių paslaugų centro direktorė Sigita Bakanauskienė pripažino, jog įstaiga priima iš gyventojų drabužius, tačiau galimybės jų yra ribotos: „Mūsų centro patalpose Deltuvos gatvėje turime tokią vietą, kur vieni rūbus atnešę gali palikti, o kiti atėję pasirinkti sau tinkančių. Tačiau pasitaiko, kad žmonės valo palėpę ir viską, kas nereikalinga, atveža pas mus. Tokie atvejai verčia mus atsargiau žiūrėti į labdaros priėmimą…“

Pasak direktorės, pasidalinimas su stokojančiais – skatintinas ir pozityvus dalykas, tačiau ne mažiau svarbu ir požiūris į žmones, kuriems labdara skirta.

Kai kuriose šalies savivaldybėse praktikuojama statyti tekstilei skirtus konteinerius. Kaip „Gimtąją žemę“ patikino rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos ir aplinkosaugos skyriaus Viešosios tvarkos ir aplinkosaugos poskyrio vedėja Vilija Grabauskienė, Ukmergėje jų įrengti nėra numatyta. Gyventojai, norintys atsikratyti nenešiojamais rūbais, juos gali pristatyti į Gerseniškių gatvėje esančią Didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę.

Pasak šios aikštelės operatoriaus Eugenijaus Rimydžio, ši paslauga Ukmergėje gana populiari. Dažniausiai kreipiasi tie, kurie įsigyja senolių butus su visu jų užgyventu turtu.

Pagal nustatytą tvarką iš vieno asmens priimama 50 kg drabužių, avalynės. Pasak operatoriaus, šis kiekis skaičiuojamas atskirai kiekvienam šeimos nariui. Beje, E. Rimydis akcentavo, kad rūbai priimami tik iš namų ūkių. Prekiaujantiems dėvėtais drabužiais, įmonėms ši paslauga nėra teikiama.

AUTORĖS nuotrauka

Palikite komentarą apie straipsnį