Redakcijos archyvo nuotrauka.

Aktualijos, Naujausi, Sveikata

Pasikeitimai gydymo įstaigoje: ir struktūroje, ir patalpose

Nijolė STUNDŽIENĖ

Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) po truputį vykdoma pertvarka. Jos ėmėsi praėjusiais metais, spalio pradžioje, konkursą į vyriausiojo gydytojo pareigas laimėjusi Gitana Čepienė. Nauja vadovė neslepia, jog pokyčiams pastūmėjo ir šį pavasarį įstaigoje atlikto audito išvados. Taip pat nuo rugsėjo PSPC kai kuriose patalpose pradėti remonto darbai.

Lankys mobilūs medicinos punktai
Viena iš jau beveik įgyvendintų naujovių – Pirminės sveikatos priežiūros centre suburta mobili medicininių paslaugų grupė.
„Kol kas dirbame dar ne visu pajėgumu. Šiuo metu dvi slaugytojos teikia slaugos paslaugas į namus mieste, kartais nuvažiuoja ir į kaimus. Medikės lanko tuos, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, specialusis nuolatinės priežiūros poreikis su dideliais specialiaisiais poreikiais, atlikta tracheostoma ar gastrostoma ir būtinas gleivių išsiurbimas iš kvėpavimo takų. Taip pat jos lanko ligonius po gydymosi stacionare, kai jiems reikalinga aktyvi slaugytojo priežiūra ir tai rekomenduoja gydytojas. Visos paslaugos atliekamos pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtintą slaugos namuose organizavimo tvarkos aprašą“, – apie slaugos namuose paslaugas pasakojo PSPC vyriausioji gydytoja G. Čepienė.

Ji pridūrė, jog netrukus bus suformuota pilna mobili medicininių paslaugų grupė, kuri teiks kur kas daugiau paslaugų, be to, turės ir savo transportą. Pasak vyr. gydytojos, PSPC ūkyje yra nenaudojamas, bet techniškai tvarkingas greitosios medicinos pagalbos automobilis, kurį baigiama pritaikyti kitoms reikmėms. Juo bus pavežamos slaugytojos pas Lėno, Petronių ir Krikštėnų apylinkėse gyvenančius žmones. Minėtųjų kaimų sveikatos punktai buvo uždaryti. Lėno kaime veikęs punktas seniai neatitiko higienos normų, aptarnavo vos 198 gyventojus, per pusmetį jame buvo atliekama vidutiniškai apie 35 procedūras. Taigi, dar pernai, artėjant žiemos metui, nuspręsta laikinai uždaryti bendruomeninius medicinos punktus Petronyse ir Lėne.
„Šių kaimų gyventojus pagal poreikį slaugytoja lankė namuose, – situaciją komentavo G. Čepienė. – Šiemet per pirmą pusmetį į namus vykta 180 kartų.“
Anot vyr. gydytojos, Krikštėnų sveikatos punkte padėtis – panaši: per pusmetį jame sulaukta 49 pacientų, atlikta 14 procedūrų.
„Esant reikalui, vietos gyventojai slaugytoją visada gali išsikviesti į namus, – kalbėjo vyr. gydytoja. – Planuojame, jog jau kitą mėnesį medicinos darbuotojai dar lengviau pasieks žmones, nes turės darbui pritaikytą transportą.“
Slaugytoja, kuri atvyks į namus, atsiveš reikiamas priemones, aparatūrą, todėl galės teikti ne tik slaugos į namus paslaugas, bet ir suleisti vaistus, pamatuoti kraujo spaudimą, suskaičiuoti pulsą, įvertinti arterinio kraujo prisotinimą deguonimi, paimti kraujo mėginį tyrimams ir jį pristatyti į PSPC laboratoriją. Taip pat tikimasi suaktyvinti profilaktinių programų vykdymą. Kaimų gyventojai retai atvyksta patys pasitikrinti sveikatos pagal valstybės finansuojamas programas, todėl slaugytojos informuos žmones ir atliks kai kuriuos tyrimus, pavyzdžiui, dėl prostatos vėžio, cholesterolio, gliukozės.
Mobilaus medicinos punkto pagrindinis tikslas – aplankyti tuos rajono gyventojus, kuriems sudėtinga nuvykti į artimiausią medicinos punktą, ir suteikti jiems visas pirminės sveikatos priežiūros paslaugas, kurias jie gautų apsilankę gydymo įstaigoje. Kaip aiškino PSPC vadovė, automobilis su personalu pasieks ir tuos žmonės, kurie turi specialių poreikių, sunkiai vaikšto ar visiškai guli ant patalo, į medicinos punktą niekada negalėdavo ateiti.
G. Čepienė atviravo, jog tokį modernių paslaugų „ant ratų“ modelį perėmė iš kėdainiečių. Kaimynai jau bemaž prieš metus uždarė kelis praktiškai nebeveikusius medicinos punktus. Negalintiems ar nenorintiems atvykti į artimiausias ambulatorijas kėdainiškiams mobilios medicinos paslaugos teikiamos namuose. Tam Kėdainių PSPC skyrė vieną automobilį, kurį aprūpino elektrokardiografu, gliukometru, pulsoksimetru bei visomis priemonėmis, reikalingomis pacientų apžiūrai ir tyrimų paėmimui.

Turės pavaduotoją medicinai
PSPC numatyti ir jau vykdomi kiti struktūriniai pokyčiai. Kai kurie iš jų, pasak vyr. gydytojos, buvo rekomenduoti audito išvadose, kitų būtinybė išryškėjo pradėjus vadovauti įstaigai. Tikimasi, jog pasikeitimai padės gerinti teikiamų paslaugų kokybę, darbo organizavimą ir optimizavimą bei mažinti išlaidas, skiriamas darbo užmokesčiui.
Jau pertvarkytas Greitosios medicininės pagalbos (GMP) skyrius. Panaikinus vedėjo pareigybę, skyriaus darbą koordinuoja vyresnioji slaugytoja.
Kaip aiškino vyr. gydytoja G. Čepienė, pagal patvirtintą PSPC struktūros pertvarkos modelį, įstaigoje turėtų atsirasti nauja slaugos administratoriaus pareigybė: „Iki šiol šios funkcijos buvo išdalintos. Šiuo metu PSPC dirba tik 89 slaugytojai, todėl, taupant lėšas, užtenka vieno administratoriaus, kuris būtų atsakingas už visą slaugos personalą – ir medicinos punktuose, ir ambulatorijose, ir poliklinikoje, ir GMP skyriuje.“
Pasak įstaigos vadovės, tarp numatomų naujovių – ir vyriausiojo gydytojo pavaduotojo medicinai pareigybė. Jai pavedamas viso PSPC gydymo proceso organizavimas ir tiesioginis vadovavimas poliklinikos bei ambulatorijų gydytojams. Iki šiol vieni gydytojai buvo atskaitingi Poliklinikos vedėjui, kurio ateityje neliks, o kiti – vyr. gydytojai. G. Čepienės teigimu, pavaduotojas medicinai būtų atsakingas ir už projektinę veiklą.
Vyriausiojo gydytojo pavaduotojo medicinai bei slaugos administratoriaus pareigybėms bus skelbiamas konkursas.

Optimizacija numatyta ir kituose padaliniuose
Pertvarkyta, t. y optimizuota, buvusi buhalterija, kuriai suteiktas Finansų skyriaus pavadinimas. Vyriausiojo finansininko pareigas eina nauja, skelbtą konkursą laimėjusi darbuotoja. Anksčiau buhalterinę apskaitą vykdė penki žmonės, dabar su funkcijomis susitvarko du.
Šalia administracijos veikusi kasa integruota į registratūrą. „Taip bus patogiau pacientams, nereikės vaikščioti po PSPC, nes susimokėti galės registratūroje, be to, kasa dirbs ilgiau – nuo 7 iki 18 valandos“, – apie pasikeitimus pasakojo G. Čepienė, pridurdama, jog kasininkų neliks, jų darbą atliks registratorės.
Pokyčių neišvengs ir Ūkio dalis, prie kurios jau prijungtos visos valytojos. Šiam skyriui vadovaus ūkio administratorius, atsakingas už visų įstaigos padalinių materialinį ir techninį aprūpinimą, pastatų, patalpų priežiūrą, remontą.
Pertvarka palies ir Klinikinės diagnostikos laboratoriją. Vietoje laboratorinės medicinos gydytojo atsiras medicinos biologo, kokybės vadybininko pareigybė. Keisis ir tyrimų atlikimo tvarka, tačiau pacientai to nepajus.
PSPC neliks Psichikos sveikatos centro direktoriaus ir gydytojo psichiatro pareigybių, jos pervardintos į Psichikos sveikatos centro vedėjo, gydytojo psichiatro pareigybę.
„Visas naujoves, atlyginimų koeficientus ir kitas detales reikia suderinti su profesinėmis sąjungomis, stebėtojų taryba“, – teigė vyr. gydytoja ir pridūrė, jog pradėjusi vadovauti įstaigai pastebėjo tam tikrų trūkumų, kuriuos dabar ir bando taisyti. Pasak G. Čepienės, ji bendrauja su kolegomis iš kitų rajonų, domisi jų darbo patirtimi, kai ką pritaiko ir Ukmergėje.

Prasidėjo remonto darbai
Pertvarka vykdoma ne tik PSPC struktūroje. Pirmąją rugsėjo savaitę įstaigoje pradėti remonto darbai. Jie atliekami pagal Europos regioninės plėtros fondo lėšomis finansuojamą projektą „Pirminės asmens sveikatos priežiūros efektyvumo didinimas Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centre“.
„Šiuo metu daug triukšmo, dulkių, nes vyksta senų lubų, durų, pertvarų ardymo darbai“, – pasakojo vyr. gydytoja.
Remonto metu bus pertvarkyta registratūra, kuri laikinai dabar perkelta prie administracijos, sutvarkytas koridorius. Taip pat darbai vyks ir trečiajame aukšte, ten bus tvarkomas laukiamasis prie procedūrinio ir tyrimų kabinetų.
Kaip teigė įstaigos vadovė, pagal projektą remontas turėtų baigtis šiais metais.

Palikite komentarą apie straipsnį

 • Atranka :
  Man teko dalyvauti vyr.finansininkes atrankoje, dalyvavo du kandidatai, o šios vyr. finansininkes atvykstant į konkursą laukėme apie valanda, dar negirdejau kad kas tiek laiko laukia, taip ir atrinko.
 • Nesamonė :
  Įdomus reikalai su komentarais jūsų laikraštyje. Ką nori rodo, ko nenori nerodo. Kam tada iš viso jie reikalingi.
 • Pastebėjimas :
  Neblogai, ten tą skelbtą konkursą laimėjo nauja vyr. finansininkė😀 Įtariu, jog ir visa kita panašiai tvarkoma.!
 • Marabela :
  tikrai gera dirbti su nauja įstaigos vadove : ramu, tariamasi, diskutuojama....visai kita atmosfera,kuri kartais atperka ir nedidelius darbo užmokesčius :) Sėkmės JUMS Gitana :)
 • Saule :
  Su darbuotoju priklausomybem susitvarkykit
 • Algimantas :
  Vat tokios vadoves senai reikejo.. Tuo labiau visada pagalbos ranka istiesia. Linkiu jai dideles sekmes.