Asociatyvi nuotrauka.

Sveikata

Užsikrėtė dėl ožkų pieno

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis (ULAC), šių metų liepą trys asmenys paguldyti į ligoninę dėl erkinio encefalito (EE), kuriuo, kaip įtariama, jie užsikrėtė per termiškai neapdorotą ožkos pieną. Tai tos pačios šeimos nariai, kur hospitalizavus vieną asmenį, vėliau kelių dienų laikotarpiu ligos simptomai pasireiškė ir kitiems dviem šeimos nariams, kurie taip pat buvo hospitalizuoti. Įtariama, kad visų susirgusiųjų užsikrėtimo būdas – vartojant termiškai neapdorotą ožkų pieną. Visi trys šeimos nariai gyvena kartu kaimiškoje vietovėje, augina ožkas, maistui vartoja nepasterizuotą jų pieną bei savo reikmėms gamina ožkos pieno sūrius.

Kasmet Lietuvoje registruojami erkinio encefalito atvejai, išplitę per termiškai neapdorotą ožkų ar karvių pieną.

ULAC duomenimis, praeitais metais buvo registruoti penki erkinio encefalito protrūkiai, kai buvo užsikrėsta nuo ožkų pieno. Šių protrūkių metu susirgo 14 asmenų, t. y. 3,6 proc. visų sirgusiųjų tais metais.

Lietuvoje sergamumas erkiniu encefalitu didėja: per sausio–birželio mėnesius, šia liga susirgo 99 asmenys, kai praėjusiais metais per tą patį laikotarpį registruotas 61 ligos atvejis.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai rekomenduoja vartoti tik pasterizuotą arba virintą karvių, ožkų pieną ar jo produktus. Virinant pieną erkinio encefalito virusas žūsta per 2 minutes, veikiant 70 ºC temperatūrai – per 5 minutes.

Veiksmingiausia erkinio encefalito profilaktikos priemonė – skiepai. Praėjus 2 savaitėms nuo antrosios vakcinos dozės suleidimo, žmogui susiformuoja imunitetas nuo EE.

 „G. ž.“ inform.

Palikite komentarą apie straipsnį