Asociatyvi nuotrauka.

Aktualijos

Ukmergės rajone dėl vaiko teisių pažeidimų – beveik 300 pranešimų

Oskaras VERBICKAS

Liepos 1-ąją sukako vieneri metai, kai pradėjo veikti centralizuota vaiko teisių apsaugos sistema. Per pirmuosius jos gyvavimo metus buvo gauta beveik 30 tūkst. pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus.

 

Visi gauti pranešimai atidžiai tikrinami

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vyr. specialistė Aida Žemaitytė-Budnikienė informavo, kad per metus Lietuvoje buvo gauta 28 593 pranešimai apie galimus vaiko teisių pažeidimus, o tai yra apie 2 383 pranešimai per mėnesį arba net 80 galimų vaiko teisių pažeidimų per dieną.

Šalyje buvo nemažai atvejų, kai vertintas grėsmės vaikui lygis nenustatytas. Per metus tokių – net 13 429. Visgi, dažniau pranešimai pasitvirtino ir buvo nustatomas pirmasis arba antrasis grėsmės vaikui lygis. Net 1 517 atvejų buvo pasiekta kritinė riba, kai Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistų teikimu, vaikams buvo nustatyta laikinoji globa.

Vilniaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus Ukmergės rajone vyriausiasis specialistas Audrius Petuška „Gimtąją žemę“ informavo, kad rajone gauta 264 pranešimai, susiję su 450 vaikų.

Ukmergės rajone iš jų 62 – nepasitvirtino, kitais atvejais buvo vertinamas grėsmės vaikui lygis. Per naujos sistemos gyvavimo metus buvo įvertinta 372-jų vaikų situacija. 151 vaikui grėsmės lygis nenustatytas, 159 vaikams nustatytas pirmasis grėsmės vaikui lygis, 62 vaikams buvo nustatytas antrasis lygis ir šie vaikai paimti iš šeimų.

Veiksmų imamasi kuo skubiau

Vaiko teisių specialistai, gavę pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą, veiksmų imasi kuo skubiau. Jeigu pranešta dėl galimo smurto prieš vaiką naudojimo, galimai kilusį pavojų vaiko saugumui, sveikatai, gyvybei ar vaiko buvimą jam nesaugioje aplinkoje, visi veiksmai atliekami pranešimo gavimo dieną, tačiau ne vėliau kaip per 6 val. Jeigu reikia spręsti vaiko apgyvendinimo saugioje aplinkoje klausimą – reaguojama per 1–2 valandas nuo pranešimo gavimo. Kitais atvejais veiksmų imamasi ne vėliau kaip per 3 darbo dienas.

Dažniausiai per pastaruosius metus buvo pranešama apie nesmurtinio pobūdžio galimus vaiko teisių pažeidimus, kuomet, pavyzdžiui, dėl konfliktų šeimoje, tėvų girtavimo pažeidžiama vaiko teisė į saugią aplinką, tinkamas gyvenimo sąlygas, poilsį ar panašiai. Dažniausias informacijos šaltinis apie galimus vaiko teisių pažeidimus – policija.

Pradėjo veikti mobilioji komanda

Nuo 2018-ųjų liepos 1-osios vaiko teisių apsaugos sistemoje pradėjo veikti ir mobilioji komanda, kurią sudaro trys specialistai: psichologas, specialistas, dirbantis su priklausomybių turinčiais žmonėmis, bei socialinis darbuotojas. Mobilioji komanda 14 kalendorinių dienų teikia intensyvią pagalbą toms šeimoms, kurių vaikams buvo nustatytas aukščiausias grėsmės lygis. Minėtieji tarnybos darbuotojai siekia koreguoti šeimos narių elgesį ir sukurti saugią gyvenamąją aplinką vaikui, taip pat teikia rekomendacijas dėl tolesnio darbo su šeima atvejo vadybininkui (savivaldybės socialinių paslaugų įstaigos darbuotojui). Esminis šio darbo tikslas – padėti šeimai gebėti tinkamai pasirūpinti savo vaiku, kad jam būtų saugu grįžti į šeimą.

Per pastaruosius metus mobilioji komanda Lietuvoje teikė intensyvią pagalbą 891 šeimai. Ukmergės miestą ir rajoną aptarnaujantys Vilniaus apskrities mobiliosios komandos specialistai dirbo su 23 šeimomis.

Dirbant su šeimomis identifikuotos esminės problemos

Pagrindinės vaiko paėmimo iš jam nesaugios aplinkos priežastys yra tėvų priklausomybė alkoholiui ir su tuo susijusi nepriežiūra bei vaikas, likęs be teisėto atstovo. Dažnas atvejis, kai tėvai nesutvarkę dokumentų (nepateikė VTAS specialistams prašymo dėl laikinos vaiko globos) išvažiuoja dirbti į užsienį.

Su šeimomis dirbantys specia-listai pastebėjo ir daugiau sunkumų. Išryškėjo tokios problemos kaip nedarbas, konfliktiški santykiai tarp sugyventinių arba su vaikais, psichologinis smurtas, sunki psichologinė būsena, žema motinų savivertė, sudėtingas skyrybų procesas, psichikos sutrikimų turinčių tėvų nesavarankiškumas, netinkamas vaikų auklėjimas, būsto problemos, finansinis neraštingumas, ilgametės nedengtos skolos, alkoholio vartojimas su antidepresantais, užsitęsusios šeimos krizės, psichologinės traumos ir motyvacijos keistis trūkumas.

Įvertinus praktinę mobiliųjų komandų ir juose dirbančių specialistų naudą ir veiklos svarbą, planuojama papildomai įsteigti dar 12 mobiliųjų komandų.

Palikite komentarą apie straipsnį

 • Hmm :
  Bardakas totalus. Seniau buvo geriau.
 • Ukmerge :
  Skunikai?! Bet ir nedirba ta Ukmerges vaiko teisiu tarnyba! Kam ji padejo? Ypac leonaviciene? O petuskos rezultatai tai padek dieve...skundiku skundikas buvo ...dabar ji skundzia! Taip jam ir reikia! Lazda du galus turi! Ane petuxka?
 • Juons :
  Siaip seniau buvo geresne tvarka buvo. Ir ausi nusukdavo ir kampan pastatydavo. Bet klausydavom mokytoju ir vyresniu zmoniu.
 • Mauglis :
  yra pavydziu kerstingu kaimynu. kurie is piktumo skundzia...
 • Ukmerge :
  O kiek dar nuslepta? ....
 • To :
  Gerų šeimų neskundzia niekas
 • Accc :
  Skundiku ukmergej pasirodo daug 🐊