Autorės nuotr.

Naujausi, Nuomonių telefonas

Sosnovskio barščius kviečia pirma nufotografuoti

Loreta EŽERSKYTĖ

Laikraščio skaitytoja piktinosi, kad visiškai šalia miesto ribos, šalia dviračių tako link Deltuvos seniūnijos Jonuškų kaimo, veši Sosnovskio barščiai. Moteris klausė, kodėl niekas nesirūpina juos naikinti.

Taip pat ji mano, kad ir pats takas prastai prižiūrimas. Reikėtų išgenėti šalia augančių medžių šakas, dabar jos jau trukdo praeiti, važiuoti dviračiu.

Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) tinklapyje skelbiama, kad Sosnovskio barštis išsiskiria ne vien savo aukščiu (gali užaugti iki 5 metrų), briaunotu stiebu iki 12 cm skersmens. Kiekvieno augalo vienas žiedynas gali subrandinti iki 100 tūkstančių sėklų, kurios patekusios į tinkamą aplinką užaugina po naują augalą (sėklos žemėje išbūna daigios iki 15 metų). Dar viena išskirtinė savybė – ši piktžolė yra visa nuodinga: ir kotas, ir lapai, ir žiedai. Prisilietus gresia antro laipsnio nudegimas, tačiau ir pūslėms užgijus bėdos nesibaigia – nudegimų vietose ilgiems metams gali likti dėmės. Jei sulčių patenka į akis, galima net apakti. Todėl labai svarbu pradėti naikinti šiuos invazinius augalus kuo anksčiau ir susitelkiant.

Sosnovskio barštis okupuoja net uolių ūkininkų žemes, ką bekalbėti apie pakeles, neprižiūrimą žemę, buvusių ūkinių statinių vietas ar juostas šalia geležinkelio bėgių…

Šioms sunkiai naikinamoms piktžolėms plintant ir užimant vis daugiau Lietuvos teritorijos, kovoti su šiuo invaziniu augalu ėmėsi NMA, bendradarbiaudama su Aplinkos ministerija. Todėl gyventojai kviečiami aktyviai siųsti Sosnovskio barščių nuotraukas naudojantis mobiliąja „NMA agro“ programėle, kuri suteikia galimybes nustatyti tikslias fotografuojamo objekto koordinates. Pagal gautą informaciją bus pažymėti taškai, kuriuose auga šie augalai. Šia informacija NMA dalinsis su Aplinkos ministerija ir Lietuvos savivaldybių asociacija.

NMA pažymi, jog labai svarbu surinkti kuo išsamesnę informaciją apie Sosnovskio barščio paplitimą šalyje, kad būtų galima įvertinti esamą situaciją ir imtis reikalingų naikinimo priemonių.

Deltuvos seniūnijos vyresnioji specialistė Genovaitė Čepulienė informavo, jog Sosnovskio barščiai, augantys šalia dviračių tako Jonuškų k., nufotografuoti ir persiųsti į NMA naudojantis minėtąja programėle „NMA agro“.

Skaitytojos klausimą dėl pėsčiųjų tako pakomentavo rajono savivaldybės Statybos ir infrastruktūros skyriaus vyr. specialistė Irma Paškevičienė. Jos teigimu, pėsčiųjų takas palei Kauno gatvę iki Ukmergės miesto ribos priklauso rajono savivaldybei, jį prižiūri Ukmergės miesto seniūnija. O už miesto ribos šio tako savininkas yra Valstybinė automobilių kelių direkcija, nes jis Registrų centre registruotas kaip valstybinės reikšmės magistralinio kelio A6 Kaunas–Zarasai–Daugpilis sudėtinė dalis, t. y. kartu su keliu: „Vietinių kelių, gatvių ir kitų susisiekimo komunikacijų objektų sąraše pėsčiųjų takas (tas, kuris yra iki miesto ribos ir priklauso Ukmergės rajono savivaldybei) įvardintas kaip Kauno g. šaligatvis (sąrašo Nr. Uk-58-6, unikalus Nr. 4400-4672-5086), nors jis registruotas Registrų centre tik iki „Vienybės“ sodų, dalis nuo minėtųjų sodų iki miesto ribos Registrų centre neregistruota.“

Palikite komentarą apie straipsnį

  • Bomberiui :
    Tau reikia tų ir naikink o kitiems jie netrugdo
  • BOMBERIS :
    Nuo fotografavimo Sosnovskio barštis neišnyks. Negi valdininkų galvos tokios tuščios, kad šito suprasti negali? Ne fotografuoti, o naikinti reikia. Dirbti tingi-tai fotografuoti užsimanė. Durniai.