Aktualijos, Kultūra

Deltuvos kirchės pabaiga?

Vytautas ČESNAITIS
Almanacho „Eskizai“ redaktorius

Akivaizdžiai paskutinius metus, mėnesius gal ir savaites alsuojančiai Deltuvos evangelikų reformatų bažnyčiai padėti per vėlu. Iš monumentalaus, 17 a. pr. renesansinės architektūros objekto likę kontūrai, vos atpažįstamo stiliaus fragmentai, mūro ir smailiaarkių langų liekanos. Vadinamieji griuvėsiai – statybinis laužas. Jau ir informaciniai ženklai sudėlioti, sklaidelės internete, lentelės su užrašais – draudžiama, augmenijos maskuotė ir viskas, sudiev. Keturis šimtmečius prie Deltuvos-Veprių kelio rymojęs kitoniško tikėjimo Dievo tvarinys pribaigiamas laikmečių žmogaus.
Tokios šventovės baigties nesitikėjo, ją 1629-1638 m. statydamas, Breslaujos (Baltarusija) pavieto maršalka Jurgis Samsonas Podbereskis. Rūpinosi jos tvėrimu, skyrė pinigines sumas bažnyčiai, klebonijai, mokyklai ir špitolei. Kaip ir vėlesni Deltuvos dvaro valdytojai Gruževskiai, ją restauruodami ir atnaujindami 1752 metais.
O kada prasidėjo maldos namų griūtis? Moralinė ir fizinė? Kai pradėjo nykti evangelikų reformatų bendruomenė? Kai 1815 m., po imperinių Prancūzijos ir Rusijos kariuomenių manevrų, ji virto sandėliu – magazinu? Kai 1841 m. nebeliko globėjų evangelikų Gruževskių, o bažnyčią išlaikyti ir remontuoti buvo ne pagal išgales klebonijai, Lietuvos reformatų bažnyčiai? Kai praūžė Pirmasis pasaulinis karas, po kurio nebeliko bendruomenės, ir gyvybę palaikė tik Kėdainių pastorius, maldininkai?
Tokią vienišą 1919 m. dar ir bolševikų kariai išniekino, išvartę rūsyje palaidojimus. Tačiau visus pralenkė Antrojo pasaulinio karo vokietukai, susprogdinę bokštą, nukentėjo ir kitos pastato dalys. Taip sužaloti, neprižiūrimi evangelikų reformatų maldos namai tapo svetimkūniu, įsitvirtino tarybinėje visuomenėje bambyzų šiukšlynu.
1988 m. Ukmergės kultūros fondas talkomis pagerbė bažnyčios liekanas. Iškuopė šiukšles, iškirto medžius, sutvarkė. Pradėta rodyti spektaklius, vyko renginiai. Kilo idėjų konservuoti, pritaikyti ir taip pratęsti jos išlikimą Deltuvoje. Praėjo 30 metų…
Gal kilo minčių? Jei ne, tai atia?..
Dalijos ZALENČIŪTĖS nuotr.

Palikite komentarą apie straipsnį

 • Pranas :
  Partijos vadas Urdomoje pastatė cerkvę,jo pavaduotojas galėtętų Deltuvoje
 • Taip :
  Tikrai, kad apie nieką... Net nesuprasi, "bredas" kažkoks...
 • pritariu deltuviečiui :
  Gerai ir taikliai pasakyta. Dabar va mat praregėjo ir susirūpino kultūra ir paveldu. /O straipsniai jo prasti, tenka pripažinti.
 • Deltuvietis :
  Manau kad straipsnio autorius "rūpintis" galėjo kai dirbo rajomo taryboje. Juk ir pinigus skirstė, ir "valdžioje" buvo. Straipsnis apie nieką....Ypač pabaiga