Dešiniojoje Šventosios upės pakrantėje žemiau Vilniaus gatvės tilto projektuojama ne tik gatvė, bet ir pėsčiųjų-dviračių takai, poilsio zonos.

Aktualijos, Naujausi

Vilniaus ir Žiedo gatves sujungs nauja gatvė

Loreta EŽERSKYTĖ

Rajono savivaldybės užsakymu akcinė bendrovė „Panevėžio statybos trestas“ paruošė susisiekimo komunikacijų paskirties statinio – gatvės, esančios tarp Vilniaus ir Žiedo gatvių, statybos techninį projektą. Dešiniojoje Šventosios upės pakrantėje žemiau Vilniaus gatvės tilto projektuojama apie 1,8 km ilgio, 6 m pločio gatvė, pėsčiųjų-dviračių takai, poilsio zonos, kraštovaizdžio ir želdinių tvarkymo sprendiniai.

Projektuotojai aiškinamajame rašte nurodo, kad vadovaujantis Šventosios upės pakrantės nuo Vilniaus g. iki Žiedo g. detaliuoju planu, ketinama nutiesti riboto eismo gatvę. Ji bus skirta aptarnaujančiam transportui, pėstiesiems, taip pat dviratininkams.

Kadangi planuojama teritorija patenka į Ukmergės senamiestį ir jo apsaugos zoną, Šventosios ichtiologinį draustinį, Natura 2000 teritoriją – Šventosios upė žemiau Andrioniškio, projektuojant atkreiptas dėmesys, jog būtina išsaugoti minėtų teritorijų vertę.

Šiuo metu Šventosios upės slėnio teritorija yra apleista ir sunykusi, praradusi natūralią kraštovaizdžio struktūrą ir vieningus gamtinius elementus. Teritorijoje pažeistas kraštovaizdžio reljefas, teritorija apaugusi nevertingais krūmais, medžiais. Esama situacija darko miestą vizualiniai, taip silpninamas ekologinis teritorijos stabilumas ir vientisumas, nyksta kraštovaizdis. Siekiant išsaugoti gamtinį kraštovaizdį, yra svarbu atkurti Šventosios upės kraštovaizdį, kuris taptų šios upės žaliąja zona.

Dabar šioje pakrantėje nuo tilto link hipodromo yra nutiestas gruntinis pravažiavimo kelias. Jo kokybė labai prasta. Projektuotojai pažymi, kad Šventosios upės pakrantės Ukmergėje yra tankiai apaugusios, vyrauja krūmynai (žilvičiai, šaltalankiai) bei vidutinio brandumo ir brandūs lapuočiai medžiai (uosialapiai klevai, juodalksniai). Neįrengti priėjimo takai, tanki augalija užgožia upę ir trukdo nuo kranto gėrėtis vaizdingais Šventosios vingiais. Be to, pakrantėse gausu savaime įrengtų laužaviečių, maudyklų, savavališkos infrastruktūros, kuri neatitinka teisės aktais nustatytų saugumo, higienos ir aplinkosaugos reikalavimų, prišiukšlinta. Yra savavališkų privažiavimų iki pat upės.

Pakrantėje nėra sukurtos apšvietimo sistemos, teritorija nėra pritaikyta gyventojų poreikiams, nesukurta patogi takų sistema su galimybe prieiti prie upės pakrantės. Trūksta traukos objektų, žaidimų aikštelių, poilsio zonų, apžvalgos aikštelių ir t. t.

Projektiniai sprendiniai siūlo kompozicinę, organiškų formų, atkartojančią upės pakrantės kontūro idėją. Pėsčiųjų takai suprojektuoti norint išlaikyti vientisą teritorijos architektūrinę stilistiką, medžiagiškumą bei formas.

Teritorijoje projektuojami du pėsčiųjų takai, kurie jungiasi prie naujai projektuojamo kelio ruožo. Prie naujųjų takų atsiras dvi poilsio ir apžvalgos terasos su stilizuotais atsisėdimais. Taip pat suprojektuota vaikų žaidimų aikštelė su pikniko zonomis bei tvarkoma pakrantė rytinėje sklypo dalyje. Čia numatytos poilsio bei apžvalgos zonos. Sutvarkius pakrantės priėjimą prie upės, rytinėje sklypo dalyje šalia tilto drieksis nauja poilsio zona. Be to, projektuojama vaikų žaidimų aikštelė, pritaikyta įvairaus amžiaus vaikams, kuri galėtų tapti puikia vieta šeimoms laisvalaikio praleidimui.

Pakrantėje projektuojami mažosios architektūros elementai – suoliukai, šiukšliadėžės, informaciniai stendai, dviračių stovai ir t. t. Suoliukai pritaikyti vyresnio amžiaus žmonėms bei žmonėms su negalia, juos saugu naudoti. Naudojamos natūralios medžiagos bei spalvos.

Šalia tako projektuojamos augalų grupės. Želdinių kompozicija kuriama atsižvelgiant į šalia esantį stiprų gamtinį rodiklį – upę. Ši diktuoja augalų rūšis. Projektuotojai mano, kad laukinio tipo augalus lengva prižiūrėti, šie auga natūraliomis sąlygomis, be to, plėsdamiesi sukuria darnią visumą.

Įgyvendinant projektą numatyta sutvarkyti erozijos ir lietaus vandens ardomos upės krantų šlaitus, rekreacinėje zonoje įrengti paviršinio lietaus vandens surinkimo sistemą, kuri užtikrins kiek įmanoma natūralesnį surinkimą.

Rajono savivaldybės administracija, įgyvendindama Šventosios pakrantės sutvarkymo ir pritaikymo lankymui ir rekreacijai projektą, planuoja pasinaudoti Europos Sąjungos struktūrinių fondų teikiama parama pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programą.

AUTORĖS nuotraukos

Prie Šventosios galima pamatyti pačių žmonių iniciatyva įrengtų poilsio vietų.

Pakrantė nebuvo pritaikyta gyventojų poreikiams.

Nuo tilto per Šventąją prasidėjusi gatvė įsilies į Rūtų gatvelę. www.ukmerge.lt

 

 

Palikite komentarą apie straipsnį

 • ffee :
  propjektas skirtas tik nuplauti pinigus ir tiek. ar jei bent realiai ten buvo projektuodami? kur ten jie italpins 6 m pločio gatvę,. dar dviračių taką ir dar pėsčiųjųu taką..... kas ten bus? autostrada? debilizmas... o zurnalistai, jei juos taip galima pavadinti, dar geresni pačių žmonių iniciatyva irengti suoliukai... Ar liežuvis nudžius ar kas, kad nenorima įvardinti kieno iniciatyva tas viskas padaryta? kokie žmonės.....
 • Aaaa :
  Auuu
 • aaa :
  nevisprociai
 • Alius :
  Straipsnio pavadinimas. sujungs Vilniaus ir žiedo gatves, bet plane išeina į Rūtų g. prie vandentiekio.. Ir ką reiškia sujungs , jei riboto eismo ir niekas negales važiuoti
 • Miestietis :
  Čia gal ir geras sumanymas, jei visa kita butu tvarkoje. Bet šiuo metu yra svarbesnių reikalų, reikia antro o dar geriau ir trečio tilto. Tik tiltas išgelbės padėtį su eismu, kitaip kamščiai piko metu nesibaigs. Juk gyvenimas nestovi vietoje, daugėja transporto, miestas nors ir lėtai bet auga. Va kur pastangas reikia dėti!.
 • Svaras :
  Kad nori sutvarkyti tai šaunu bet ar buvo pamąstyti kas liks po gero potvynio pavasarį .Ar jau pamirštas potvynis kuris buvo prieš gerą dešimtmetį kai visa ta teritorija buvo użsemta
 • R :
  Durniau ir nesugalvosi,riboto eismo gatve.Mieste ir taip vazuot neimanoma jei neremotuojomos gstves,tai sulniai ir dubes.
 • aja :
  Ačiū
 • Aja :
  Tuščios kalbos
 • pirkis :
  Pirmiausia turim turėti rajono administraciją. Jos niekaip negeba suformuoti meras.Tik po to kalbėkim apie projektus. Šiandien turim gal šešius apie kuriuos meras pasigyrė bet jie visi dar negavę finansavimo . Vien tik kalbos.
 • juozas :
  nauja tilta reikia statyti
 • df :
  tilta geriau pastatykit nauja.