Paminklas „Širdies angelas“.

„Kultūra - mūsų dvasios stiprybės šaltinis“, Kultūra

Paminklas lietuviškam kaimui

Alicija MATIUKIENĖ

Rokiškio krašto kultūros žurnalo „Prie Nemunėlio“ redaktorė

Gražią ir šiltą birželio 16-osios popietę Toliūnų kaime, esančiame šalia Siesikų pilies, buvo atidengtas paminklas ,,Širdies Angelas“, kurį sukūrė ir Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga savo gimtajam kaimui padovanojo fotomenininkas ir poetas Albinas Kuliešis.

Į atidarymą susirinko dabartiniai kaimo gyventojai, jame gimę, tačiau išvykę iš gimtinės ir jau gyvenantys kitur buvę toliūniečiai bei jų svečiai. Paminklą pašventino ir kalbą pasakė Ukmergės Švč. Trejybės parapijos klebonas Šarūnas Petrauskas. Kūrinio autorius A. Kuliešis papasakojo, kaip gimė paminklo idėja, padėkojo visiems pagelbėjusiems darbuose, jiems įteikė medalius, pagamintus iš uosio šakos. Jis taip pat apžvelgė Toliūnų kaimo istorinių šaltinių duomenis, kuriuos pavyko rasti archyvuose, perskaitė savo kūrybos eilėraščius, skirtus mamai ir tėvui. Dainą ,,Angelas“ pagal A. Kuliešio žodžius prie „Širdies Angelo“ atliko Rima Žudienė. O dainą, skirtą Toliūnams, taip pat pagal Albino žodžius, padainavo muzikos autorius Saulius Kuliešius. Albino kaimynai Vida ir Algis Dranseikai padėkojo jam už dovaną kaimui. Renginio dalyviams Vida įteikė savo sukurtus siuvinėtus paveikslus. Jausmingai apie tėviškę kalbėjo ir Daiva Pocienė, pavadindama naujai atsivėrusią erdvę Angelo skvereliu.

Kaip liudija archeologiniai radiniai, jau akmens amžiuje Toliūnuose gyveno žmonės, kurie užsiėmė žvejyba ir medžiokle, vėliau – žemdirbyste. Archyvuose aptikti dokumentai rodo, kad kaime įvairiu laikotarpiu gyveno apie 100 žmonių. Štai 1926 m. gyventojų surašyme užregistruoti 106 žmonės ir 20 sodybų. Nuo dvidešimtojo amžiaus pabaigos gyventojų skaičius sparčiai mažėjo. Dabar Toliūnuose gyvena 19 žmonių, Siesikų gimnaziją lanko vienas šio kaimo vaikas.

Paklaustas, kaip gimė mintis sukurti paminklą, Albinas atsakė, kad nugriuvus kaimo kryžiui, norėjosi pastatyti kažką didingesnio, įprasminančio šio krašto istoriją, įamžinančio žmonių atminimą. Modeliuojant įvairius variantus, gimė dabartinis sprendimas su arką primenančia namo pastoge, kurioje ant lynų pakabintas plevena vėjo supamas Angelas, laikantis rankose širdį. Vėliau atsirado dar papildomos detalės: du ąžuolai, pasodinti abiejuose paminklo pusėse ir aptverti tvorelėmis, bei du koplytstulpiai, ant kurių surašyta kaimo istorija, ir eilėraštis, skirtas Toliūnams. Suprojektuotas ir apšvietimas. Darbai truko metus. Teko ne tik pačiam gaminti paminklo detales, bet nemažai laiko praleisti archyvuose, ieškant istorinės medžiagos apie kaimą, lankyti kapines ir rinkti informaciją apie mirusius šio krašto žmones – jų atminimą ir pavardes, išpjaustytas metale, nuo šiol saugos „Širdies Angelas“.

Kūrybinio projekto dėka, ant kalvos prie gimtųjų menininko namų, kaip sakė Albinas, atsivėrė Atminties laukas. Čia, prie simbolinių įvažiavimo į kaimą vartų, pro kuriuos į kitą Siesikų ežero krantą, į amžinybę iškeliavo šimtai kaimo gyventojų, rymos Baltas Angelas. Jis pasitiks visus atvykstančius į gimtinę ir svečius, kurie norės pajusti aukštaitiško kaimo ramybę ir grožį.

Į iškilmes susirinko dabartiniai kaimo gyventojai ir svečiai.

Palikite komentarą apie straipsnį