Po renovacijos „Gilėje“ apsigyveno 14 jasiuliškiečių.

Aktualijos, Naujausi

Dar vieni namai, kuriuose mokomasi savarankiškumo

Praėjusią savaitę Jasiuliškių socialinės globos namuose vyko savarankiško gyvenimo namų „Gilė“ atidarymo šventė. Jos metu ne tik pašventintas renovuotas pastatas, bet ir Lietuvos šimtmečio parko teritorijoje atidengtas paminklinis akmuo, pasodinti ąžuoliukai. Ta proga jasiuliškiečiai sulaukė svečių, išgirdo daug sveikinimų, linkėjimų.

Šventė prasidėjo Globos namų teritorijoje, kur Lietuvos valstybės 100-mečio proga buvo nutarta pastatyti akmeninį paminklą ir jame įamžinti šią reikšmingą datą. Atidengimo ceremonijoje dalyvavo Seimo narys Juozas Varžgalys ir jo padėjėjai Rimas Pivoras bei Justina Stalionė, taip pat sulaukta viešnios iš Vilniaus – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinės globos įstaigų skyriaus vyriausiosios specialistės Jurgitos Jokubauskienės. Atvyko ir rajono savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jackūnas, Vaiko teisių apsaugos ir socialinės paramos skyriaus Socialinės paramos administravimo poskyrio vyr. specialistė Eglė Bernadeta Štarienė, Vidiškių seniūnijos seniūnas Virgilijus Štaras, UAB „Baltukmės statyba“ direktorius Alvydas Pelakauskas, Vidiškių Švč. Trejybės bažnyčios klebonas Laurynas Grikietis.

Prašant Dievo palaimos Lietuvai, jos žmonėms bei Jasiuliškių socialinės globos namų gyventojams buvo pašventintas Šimtmečio parką papuošęs akmuo. Šalia jo skambėjo jasiuliškiečių skaitomos eilės, atliekamos dainos, prisiminta akmens simbolinė reikšmė ir svarba. Socialinės globos namų direktorius Vilius Petrauskas pakvietė svečius kartu pasodinti ąžuoliuką.

Vėliau šventė persikėlė prie renovuotų savarankiško gyvenimo namų „Gilė“. Dviejų aukštų pastate esančiuose 7 butuose įsikūrė 14 jasiuliškiečių. Dienos metu kartu su jais būna ir socialiniai darbuotojai, o nakčiai gyventojai lieka vieni. Kai kurie iš jų čia jau gyveno ir anksčiau, kiti persikraustė tik šį pavasarį. Nors pastato išorė apšiltinta ir renovuota jau prieš šešetą metų, tačiau vidus buvo netvarkytas nuo sovietinių laikų. Rekonstrukcija vykdyta įstaigos lėšomis, vidaus remonto darbai atsiėjo apie 160 tūkst. eurų. Juos atliko UAB „Baltukmės statyba“. Remontas prasidėjo praėjusių metų pabaigoje ir šiemet balandį jau buvo baigtas. Statybininkai kai kurias patalpas išplėtė, pertvarkė sanitarinius mazgus, keitė santechnikos įrenginius, vamzdyną, atliko apdailos ir kitus darbus. Atnaujinti buvo ne tik butai, bet ir poilsio zonos, įrengta skalbykla, kambariai personalui.

Renginį vedusi Jasiuliškių socialinės globos namų užimtumo specialistė, meno vadovė Daiva Šermukšnienė sakė, jog namai, tai – erdvė, sauganti nuo piktųjų dvasių, vieta, kurioje esi saugus, mylimas, gerbiamas, gali save realizuoti. „Be žmogiškųjų namų nėra ir žmogaus“, – tvirtino vedėja, kviesdama pasisakyti „Gilės“ namų šeimininkę, socialinę darbuotoją Reginą Mulevičienę. Ji pirmiausia padėkojo visiems, kurie prisidėjo prie to, kad šis būstas taptų toks, koks yra dabar. Taip pat socialinė darbuotoja ačiū tarė ir gyventojams, kolegoms, nepagailėjusiems triūso ir pastangų gražinant, tvarkant ir vidų, ir aplinką.

R. Mulevičienė jautriai, eilėmis papasakojo apie čia gyvenančius žmones, jų pomėgius, buitį bei laisvalaikį: „Šių namų gyventojai seniai yra savarankiški – kur nori, ten keliauja, važiuoja. Mes, socialiniai darbuotojai, esame kaip mamos, kurios pagelbėjame jiems, patariame, kartais pasiginčijame… Mūsų tikslas – padėti jiems tapti visiškai savarankiškiems. Iš šių namų į visuomenę jau iškeliavo 14 žmonių. Vieni jų įsikūrė Ukmergėje, kiti išvyko į Vilnių, kitur. Su visais palaikome ryšius, žinome, kaip jiems sekasi. Vieni įsitvirtino, turi savo šeimas, verslą, kitiems šiek tiek sunkiau…“

Socialinė darbuotoja pasidžiaugė globotinių kelionėmis, sportine ir darbine veikla. Pasak jos, kai kurie savarankiško gyvenimo namų „Gilė“ gyventojai turi savo daržus, augina daržoves, dirba pas ūkininkus, šiltnamyje, talkina įstaigos virtuvėje, lanko užimtumo centrą „Ąžuolas“. (Beje, nuo jo ir kilo mintis namus pavadinti „Gile“ – aut. past.)

Pasisakyti panoro ir vienas iš šių namų gyventojų bei buvęs jasiuliškietis Denisas. Jis su šeima savarankiškai gyvena Ukmergėje. „Išeiti buvo sunku, nes čia jaučiausi saugus, mane pamilo. Gyvenant atskirai reikia rūpintis, kaip išlaikyti šeimą, skaičiuoti išlaidas“, – kalbėjo Denisas ir padėkojo Jasiuliškių socialinės globos namų direktoriui V. Petrauskui už jam suteiktą darbą.

Sveikinimo žodį tarė ir svečiai. Renovaciją vykdžiusios UAB „Baltukmės statyba“ direktorius A. Pelakauskas šeimininkams įteikė simbolinį raktą, primindamas, kad „namai yra ten, kur turi teisę pats juos užrakinti ir atrakinti.“

Tradiciškai prie atnaujinto pastato, kurį puošia puikus tvenkinys, gražiai sutvarkyta aplinka, buvo pasodintas ąžuoliukas. Taip pat svečiai – Seimo, ministerijos, savivaldybės ir darbus vykdžiusios bendrovės atstovai – perkirpo atidarymo juostelę, kurią įteikė namų šeimininkams. Kunigas L. Grikietis susirinkusiuosius pakvietė trumpai maldai ir pašventino patalpas.

Savarankiško gyvenimo namų „Gilė“ gyventojai noriai svečius įsileido į kambarius, džiaugėsi atnaujintomis patalpomis, pasakojo apie buitį, rodė savo daiktus.

Šiuo metu Jasiuliškių socialinės globos namuose yra 290 globotinių, iš jų 38 gyvena savarankiškai. Globos namų teritorijoje yra ir daugiau pastatų, kurie skirti norintiems įsikurti atskirai, mokytis savarankiškumo. Taip gyvenančius globotinius prižiūri, globoja trys socialiniai darbuotojai.

AUTORĖS nuotr.

Atnaujintas patalpas pašventino kunigas L. Grikietis.

Šimtmečio parke atidengtas paminklinis akmuo.

Ąžuoliuką sodino J. Varžgalys (kairėje), J. Jokubauskienė, S. Jackūnas.

„Gilės“ namų gyventojai su iškilmių dalyviais.

Palikite komentarą apie straipsnį