Kačių nameliai-šėryklos.

Aktualijos

Nori išgirsti visuomenės nuomonę dėl katėms skirtų šėryklų

Benamės, kasmet vis gausiau besidauginančios katės – sena ukmergiškių problema. Ypač ji išryškėja artėjant pavasariui, kai naktimis pasigirsta rujojančių gyvūnų keliamas triukšmas... Vieni, gailėdami išalkusių keturkojų, jais rūpinasi – šeria, žiemą stato namelius, įleidžia į namų rūsius, sandėliukus. Kiti miestelėnai piktinasi tokiais geradariais, o gyvūnus grasina nunuodyti. Nusiskundimų bei prašymų sugaudyti valkataujančias kates sulaukia ir miesto seniūnija, ir viešoji įstaiga „Klajūnas“. Artimiausiu metu Ukmergėje ketinama įrengti keturkojams skirtas šėryklas, pažymėtas specialiais ženklais. Nors preliminarios šėrimo vietos jau numatytos, miesto seniūnija ir gyvūnų globėjai nori išgirsti ir visuomenės nuomonę, sulaukti patarimų.

Pasaulyje benamių gyvūnų problema jau seniai sprendžiama efektyviai ir humaniškiai – populiacija reguliuojama ne migdant pagautus keturkojus, o juos kastruojant ir paleidžiant į laisvę. Programa ABC (Animal birth control – angl. gyvūnų gimstamumo kontrolė) Lietuvoje vadinama „Pagauk-sterilizuok-paleisk“. Ji vykdoma ir Ukmergėje.

„Kartais žmonės piktinasi, neva per daug dėmesio skiriama benamiams gyvūnams, tačiau jie, matyt, nesupranta, jog keturkojai patys savo populiacijos reguliuoti negali, – kalbėjo VšĮ „Klajūnas“ vadovė Ilma Germanienė. – Šeimininkų neturinčios, neskiepytos, dažnai sergančios katės dauginasi labai sparčiai.

Palikus nesterilizuotą katę ir nekastruotą katiną jie per metus gali padauginti populiaciją iki 72 kačių. Geriausias būdas bent minimaliai sukontroliuoti benamių kačių skaičių – imtis vykdyti programą „Pagauk-sterilizuok-paleisk“. Bėda ta, kad pagauti benames, dažnai sulaukėjusias, katytes yra labai sudėtinga. Lengviau tai būtų padaryti, jei jos turėtų pastovią susibūrimo, maitinimosi vietą bei prieglobstį. Būtent dėl to daugelyje miestų ir statomi kačių nameliai-šėryklos“.

Šiai idėjai pritaria ir Ukmergės miesto seniūnija, kuriai pavesta gaudyti benamius gyvūnus. Kadangi šėryklų įrengimui reikalingos lėšos, seniūnės Zitos Pečiulienės pastangomis buvo ieškoma rėmėjų. Padėti sutiko UAB „Ukmergės versmė“, kuri skyrė pinigų reikalingoms medžiagoms įsigyti.

Taupant lėšas pagaminti namelius-šėryklas apsiėmė VšĮ „Klajūnas“ savanoriai – Jono Basanavičiaus gimnazijos moksleiviai su savo technologijos mokytoju.

„Planuojame mieste pastatyti bent keletą tokių namukų su ženklu „Kačių šėrimo vieta“, – aiškino I. Germanienė. – Numatyti ir „karštieji taškai“, kur šiuo metu yra nemažai be priežiūros klaidžiojančių kačių. Namelius reikėtų statyti Vaižganto gatvėje, V. Kudirkos skersgatvyje, Vilniaus gatvėje, netoli UAB „Textilite“, svarstomi ir dar keli variantai.“

I. Germanienė taip pat prasitarė, jog yra nemažai žmonių, kurie tam pritaria, myli gyvūnus, tačiau nemaža dalis gyventojų tokios kaimynystės nepageidauja: „Kai kuriuose miestuose yra pasitaikę, kai piktavaliai, žinodami, kur katės maitinamos, atnešdavo į tas vietas nuodų arba jas žalodavo. Būna atvejų, kai žmonės sugriauna gyvūnams skirtus namelius.“

Būtent todėl VšĮ „Klajūnas“ bei miesto seniūnija norėtų išgirsti miestelėnų nuomonę, sužinoti benamių katyčių susibūrimo vietas, kur dar būtų galima pastatyti joms namukų. Taip pat ieškoma žmonių, kurie norėtų ir galėtų pasirūpinti kačių šėrimu.

Savo mintimis gyventojai gali pasidalinti skambindami telefonu 8 684 39570, taip pat „Facebook“ paskyrose „KLAJŪNO paramos grupė“ ir „Laikraštis Gimtoji žemė“, diskutuoti mūsų leidinio internetiniame puslapyje www.gzeme.lt .

Palikite komentarą apie straipsnį

  • Anonimas :
    Aš už šėryklas, nereikėtų statyti lėkštelių su maistu po balkonais, krūmuose. Ir gyvūnai būtų mūsų dėka sotesni

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas