Aktualijos

Rinkėjų papirkinėtojai nuteisti

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas sutiko su prokuroro argumentais ir užbaigė ilgai trukusį teisminį procesą, kuriame du vyriškiai buvo kaltinami rinkėjų papirkinėjimu išankstiniuose 2015 m. Lietuvos Respublikos savivaldybės tarybos narių ir merų rinkimuose.

Kaip skelbiama Lietuvos Respublikos prokuratūros tinklapyje, bylos duomenimis, 2015 m. vasarį Šilutės rajone du vyrai rinkėjams siūlė po 5 eurus už tai, kad jie išankstiniuose 2015 m. Lietuvos Respublikos savivaldybės tarybos narių ir merų rinkimuose balsuotų už jų nurodytą politinę Lietuvos socialdemokratų partiją ir konkretų Lietuvos socialdemokratų kandidatą į Šilutės rajono savivaldybės tarybos narius – merus. Su tokia sąlyga sutikę Šilutės rajone gyvenantys rinkėjai buvo atvežti į rinkiminę apylinkę, kad balsuotų taip, kaip buvo sutarta, o kaip įrodymą jiems liepta parnešti balsavimą įrodantį kvitą.

Šilutės rajono apylinkės teismas pernai sausį P. Š. ir M. L. pripažino kaltais ir jiems skyrė po 3 tūkstančius eurų siekiančias baudas. Toks teismo nuosprendis nuteistiesiems nepatiko ir jie jį apskundė. Klaipėdos apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija vyrų skundus atmetė, tad jie kreipėsi į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą, o šio Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija praėjusių metų gruodžio nutartimi bylą perdavė nagrinėti iš naujo apeliacine tvarka. Taigi, byla ir vėl grįžo į Klaipėdos apygardos teismą, o šis, ją išnagrinėjęs, vyrus išteisino.

Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Simonas Minkevičius nesutikdamas su tokia teismo nutartimi pateikė Lietuvos Aukščiausiajam Teismui kasacinį skundą. Skundu prokuroras užginčijo šių metų kovą Klaipėdos apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegijos nuosprendį, kuriuo Šilutės rajono apylinkės teismo apkaltinamasis nuosprendis P. Š. ir M. L. buvo panaikintas ir šie vyrai išteisinti, kaip nepadarę veikos, turinčios nusikaltimo požymių.

Kasaciniame prokuroro skunde teigiama, kad vyrai papirkdami rinkėjus jiems trukdė pasinaudoti rinkimų teise ir balsuoti apsisprendus savarankiškai. Nors ankstesnis teismas, kuris vyrus išteisino, teigė, kad nusikalstama veika nebuvo baigta, nes rinkėjai pinigų taip ir negavo, tačiau S. Minkevičiaus nuomone, nusikaltimas laikomas baigtu nepriklausomai nuo to, ar kaltininkui pavyko sutrukdyti rinkėjui išreikšti savo valią, ar ne. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas sutiko su prokuroro argumentais ir panaikino Klaipėdos apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegijos priimtą nutartį bei paliko galioti Šilutės rajono apylinkės teismo nuosprendį, tad vyrai visgi turės susimokėti baudas.

Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo gruodžio 5 dieną paskelbta nutartis neskundžiama ir yra įsiteisėjusi.

„G. ž.“ inform.

Palikite komentarą apie straipsnį