Pasikeitimai miesto centre kelia abejonių.

Aktualijos, Naujausi

Kompetentingų ekspertų verdiktas: projektas stokoja architektūrinės minties

 Antradienį rajono savivaldybės vadovai, administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus specialistai dar kartą susitiko su Ukmergės centro (Kęstučio aikštės, Draugystės skvero ir Pilies parko su prieigomis) viešųjų erdvių pertvarkymo projekto autoriais – Panevėžyje registruotos UAB „Panprojektas“ atstovais. Šįkart buvo aptariamos Lietuvos architektų rūmų ekspertų komisijos pateiktos išvados, tariamasi, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, kaip patobulinti projektą.

Kompetentingų šalies architektų ekspertų komisija rajone lankėsi bemaž prieš du mėnesius – birželio 28-ąją. Šį vizitą inicijavo Lietuvos architektų rūmai, gegužės pabaigoje gavę Ukmergės miesto bendruomenės tarybos prašymą įvertinti numatomos rekonstrukcijos projektinius pasiūlymus. Taip pat buvo prašoma atsakyti į klausimą, ar rengiant Kęstučio aikštės, Draugystės skvero ir Pilies parko su prieigomis pertvarką atsižvelgta į specialiąsias paveldosaugos reikalavimų išvadas, ar projektiniai pasiūlymai yra tinkami neeilinį kultūrinį kontekstą turinčiai Ukmergei. Miesto bendruomenės teigimu, rengiant projektą nepakankamai atsižvelgiama ir į viešąjį interesą.

 Medžius planuojama iškirsti

Rajono savivaldybė miesto centro rekonstrukcijos projektui parengti skelbė viešuosius pirkimus, kuriuos laimėjo UAB „Panprojektas“. Šios bendrovės architektų paruoštas pirmasis projekto variantas pristatytas dar 2016 metų gegužę. Projektiniai pasiūlymai, atsižvelgiant į visuomenės nuomonę, buvo svarstomi savivaldybės sudarytoje Kultūros paveldo komisijoje. Vėliau projektas buvo tobulinamas ir po metų parengtas galutinis variantas.

Jame nurodoma, kad Kęstučio aikštėje formuojama reprezentacinė kultūros vertybės Lietuvos nepriklausomybės paminklo „Lituania restituta“ erdvė, besiribojanti su rajono savivaldybės administracijos pastatu. Paminklo zonoje projektuojama vieta renginiams. Projektuotojams pateiktoje užduotyje buvo nurodyta, jog erdvė prie Kraštotyros muziejaus turėtų būti skirta vertybių ekspozicijai. Taip pat po projekto įgyvendinimo biudžeto lėšomis numatyta galimybė atkurti istorinį Vilniaus gatvės ir Kęstučio aikštės kampinio kvartalo užstatymą. Šiose vietose paliktos žaliosios zonos, atsisakyta automobilių stovėjimo aikštelės. Projektiniuose pasiūlymuose visus Kęstučio aikštėje esančius medžius numatoma kirsti dėl jų amžiaus. Kadangi vienoje aikštės dalyje projektuojama veja ir gėlynai, joje šiuo metu augančių medžių atsodinti neplanuojama.

 Projektą patariama koreguoti iš esmės

Lietuvos architektų rūmų ekspertų komisija, kurią sudarė architektai Audrys Karalius, Audrius Ambrasas, Giedrė Filipavičienė, Arūnas Eduardas Paslaitis, Guoda Zykuvienė, Rimgaudas Miliukštis, Loreta Paulauskienė, išanalizavo projektą, bendravo su jo rengėjais. Taip pat buvo surengta diskusija su rajono meru Rolandu Janicku, administracijos direktoriaus pavaduotoja Agne Balčiūniene, Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyr. specialiste Sonata Vitaite, Investicijų ir užsienio ryšių skyriaus vyr. specialistu Linu Rugieniu, architektu-konsultantu Kęstučiu Sabaliausku, Kultūros paveldo departamento Vilniaus padalinio specialiste Rasa Trapikiene bei Ukmergės miesto bendruomenės atstovu, architektu Gintautu Karveliu.

Atlikę ekspertinį vertinimą bei išanalizavę pateiktus dokumentus, ekspertų komisijos nariai pateikė išvadas ir rekomendacijas. Jos praėjusią savaitę pasiekė ne tik miesto bendruomenės pirmininką Julių Kazėną, bet ir rajono savivaldybės administraciją bei UAB „Panprojektas“.

Išvadose konstatuojama, jog Ukmergės centro (Kęstučio aikštės, Draugystės skvero ir Pilies parko su prieigomis) rekonstrukcijos projektas neatininka specialiųjų paveldosaugos reikalavimų išvadų ir stokoja architektūrinės minties bei sprendinių nuoseklumo, todėl patariama jį koreguoti iš esmės. „Remiantis Architektūros įstatymo 11 str. įtvirtintais architektūros kokybės kriterijais, vertinami projektiniai pasiūlymai neatitinka šių punktų: 1) urbanistinio integralumo; 2) atitikties darnaus vystymosi principui; 3) statybos ir kuriamos aplinkos kokybės (ergonomiškumo), ilgaamžiškumo; 7) vientisos architektūrinės idėjos; 9) estetikos“, – vardijama išvadose.

Ukmergėje viešėję ekspertai rekomendavo atsisakyti smulkių ir menkaverčių statinių atkuriant istorinio užstatymo liniją ties Vilniaus gatvės kampu. Atkreiptas dėmesys, kad po Antrojo pasaulinio karo dramatiškai pasikeitė šios kvartalo dalies erdvinė struktūra, todėl urbanistinė situacija tapo problemiška. Minėtai teritorijai reikalingas specialus, tikslinis architektūrinis-urbanistinis nagrinėjimas ir modeliavimas. Ekspertai patarė įvertinti tarpukariu sukurtos memorialinės Kęstučio aikštės dualumą (aikštė-skveras) ir laikytis šio esminio principo ir projektiniuose sprendiniuose, nuosekliai formuojant Ukmergės identitetu jau tapusią dvinarę aikštės-skvero kompoziciją.

Specialistai taip pat pabrėžė, kad vertinant Lietuvos nepriklausomybės paminklo „Lituania restituta“ erdvinį ir semantinį dominavimą Kęstučio aikštėje, derėtų vengti aktyvių, individualizuotų ir kontrastuojančių paminklo atžvilgiu formų ir kompozicijos principų, pirmenybę teikiant simetrijai, nuosaikumui ir plastinei raiškai. Patariama atkreipti dėmesį ir į suaugusių, brandžių medžių erdvinį, rekreacinį vaidmenį Kęstučio aikštės skvere ir pasistengti maksimaliai išlaikyti šiuos žaliosios architektūros formantus, o naujais keisti palaipsniui, tik ten, kur būtina dėl medžių būklės. Be to, ekspertai siūlė projektiniuose sprendiniuose atsižvelgti į tarpukariu susiformavusią erdvinę, semantinę Pilies parko ir Vienuolyno alėjos kompozicinę darną, į žaliosios architektūros darinį (ypač alėjos tąsą iki šlaito) ir maksimaliai integruoti į bendrą parko struktūrą.

 „Galutinis rezultatas pribloškė...“

„Gimtosios žemės“ kalbintas Ukmergės miesto bendruomenės pirmininkas J. Kazėnas sakė, jog kreiptis į kompetentingus specialistus jį paskatino miestelėnai, kurių nuomonės niekas nenorėjo girdėti. „Kai pirmą kartą projektas buvo pristatomas visuomenei, pateikėme pastabas, savo pasiūlymus ir tikėjomės, kad į tai bus atsižvelgta. Deja, galutinis rezultatas pribloškė. Iškirsti medžius ir aikštę padengti betonu – nereikia didelio meninio talento. Jei nėra galimybių pasiūlyti kažką originalaus, tai geriau nieko nelieskime ir tvarkykime tik paminklą“, – savo mintimis dalijosi J. Kazėnas. Pasak jo, kol projektas dar „nepaleistas“ ir buvo nutarta pasitelkti profesionalius architektus, kad jie įtikintų rajono valdžią nepradėti nevykusių pertvarkų, dėl kurių vėliau tektų gailėtis.

Architektų rūmų nuostatuose numatyta, jog ekspertų išvadų ir rekomendacijų rengimo paslaugos yra mokamos, tačiau miesto bendruomenė nesunkiai rado rėmėjų. 1 250 eurų sumą už miesto centro projekto įvertinimą geranoriškai sutiko sumokėti verslininkas Vygantas Dabužinskas. „Geriau atlikti analizę, neskubėti, išklausyti daugiau nuomonių“, – tvirtino J. Kazėnas. Ir pridūrė, jog tikisi, kad rajono valdžia atsižvelgs į ekspertų išvadas ir rekomendacijas.

„Jei medžiai, ypač liepos, vis dėlto bus pradėti kirsti, gulsimės po jais ir neleisime to daryti“, – emocijų neslėpė miesto bendruomenės vadovas.

 Tokia rekonstrukcija – tik pinigų švaistymas

Kreipimąsi į Lietuvos architektų rūmus rengęs ir miesto bendruomenei susitikime su ekspertais atstovavęs G. Karvelis panevėžiečių kolegų parengtą projektą vadina visišku niekalu. „Manau, jog Ukmergė nusipelnė kažko vertingesnio, – įsitikinęs architektas. – Dabartiniame projekte nėra jokios idėjos, jokios koncepcijos. Gal buvo bandoma per daug apžioti? Tokį projektą gali parengti bet kuris architektūros studijas bepradedantis studentas...“

Kalbėdamas apie susidariusią situaciją G. Karvelis neneigė, jog rajono valdžia buvo susitikusi su miesto architektais, tačiau neatsirado norinčių teikti pasiūlymus. „Ukmergės architektų pajėgos yra per mažos, o ir viešojo pirkimo sąlygos – nepalankios“, – pridūrė pašnekovas.

Jo nuomone, pastarasis miesto centro rekonstrukcijos projektas silpnai parengtas dėl to, jog neturėjo konkurentų. Mat pirmajame konkurso etape nesulaukta nė vieno pasiūlymo. Pakartotinio konkurso metu atsirado tik vienas dalyvis – UAB „Panprojektas“.

„Formaliai – viskas teisėta, nieko negali kaltinti. Juo labiau kad sąlygas ir užduotis projekto rengėjams ruošė rajono valdžia. Jos visos išpildytos. Tačiau kai ėmė ryškėti projekto kontūrai, savivaldybės atstovams turėjo plaukai pasišiaušti...“ – savo nuomonę dėstė ukmergiškis. G. Karvelis taip pat vylėsi, kad bus atsižvelgta į Architektų rūmų ekspertų žodines bei rašytines išvadas ir projektas perdarytas iš naujo: „Galutinės išvados pateiktos labai mandagiai, tačiau jos labai aiškios.“ Ukmergiškio įsitikinimu, šio projekto „stumti“ nereikėtų, nes jo realizavimas – tik pinigų švaistymas. G. Karvelio manymu, tokia rekonstrukcija nepapuoš miesto, nenudžiugins miestelėnų, nebus į ką žiūrėti ir svečiams.

„Pirmiausia reikia ieškoti idėjų, o kai bus iš ko rinktis – skelbti projekto konkursą. Gal ne viešą, gal paieškoti kitų variantų, juk kiti Lietuvos miestai randa būdų ir galimybių...“ – kalbėjo miesto bendruomenės narys.

 Darbus planuojama pradėti po Miesto šventės

Tuo tarpu rajono meras R. Janickas situacijos nedramatizavo. Pasak jo, ekspertų komisijos išvadose pateikiama tai, ko iš projekto rengėjų tikisi ir užsakovai. „Analizuosime rekomendacijas. Mes taip pat norime, kad būtų daugiau želdinių, – teigė meras, pridurdamas, jog žmonių nuomonės yra įvairios. Neva vieniems numatomi pasikeitimai patinka, kitiems – ne.

„Visi mylime Ukmergę, norime, kad ji būtų kuo gražesnė. Tačiau negalime įgyvendinti visų pasiūlymų ir sumanymų, nes riboja turimi pinigai. Norisi, kad visos erdvės būtų funkcionalios, tenkintų žmonių poreikius“, – kalbėjo rajono meras.

Pasak R. Janicko miesto centro rekonstrukcijos techninis projektas turėtų būti parengtas iki spalio mėnesio. Darbus planuojama pradėti kitais metais, po Miesto šventės. Iki to laiko tikimasi surasti ir rangovus.

Palikite komentarą apie straipsnį

 • Anonimas :
  kur laikrodis pradingo?
 • ! :
  Kaip galima siulyti medzius iskirsti??? Ta tik nevisprotis galetu pasiulyti. Nieko nera graziau uz naturalia gamta. Jei jau taip niezti rankas medzius kirsti tai miesto parke krumus iskirskit,nes visa atsiveriancia miesto panorama uzstoja. O centre palikit medzius ir taskas.
 • Anonimas :
  Išties nevykęs projektas. Manyčiau užtektu istoriniam centrui kosmetinio remonto, nereikia visko iš esmės pertvarkyti, juolab, kad yra daug didesnių problemų mieste: duobėtos gatvės, žvyrkeliai vos ne miesto centre, išsiklaipe šaligatviai Gedimino, Klaipėdos, Antakalnio ir kt. gatvėse. Štai kur reikia investuoti!
 • Anonimas :
  Kas atsakingas is savivaldybes buvo uz projekto parengima? Pradekime nuo to......
 • Antanas :
  Visiška tiesa. Labai neskoningas ir prastas projektas. Viskas su šia vieta puiku, reiktų remontuoti kardinaliai tik laiptus palei „Draugystę“ bei performuoti šlaitą. Matomai kažkas nori atkatų pasirinkti sau. Šiaip gaila gimtojo miesto, kad meras tegali užtaisyti duobes kiemuose ir tai ne visuose, o pramonės nedaugėja, didžiausias nedarbingumas apskrityje...

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas

Žiūrėti kitas naujienas