Sveikata

Rajono ligoninėje – nauji tyrimai ir modernios operacijos

Viešoji įstaiga „Ukmergės ligoninė“ didelį dėmesį skiria ligonių gydymo kokybei. Būtent todėl vyriausiojo gydytojo Rimvydo Civilkos iniciatyva rajono ligoninės medikų komandą nuolat papildo kvalifikuoti savo srities profesionalai. Jų dėka gydymo įstaiga pajėgi pacientams teikti pačias naujausias ir moderniausiais paslaugas. Jų paketas pasipildė neseniai pradėtu taikyti minkštųjų audinių ir sąnarių tyrimu echoskopu. Taip pat ligoninėje nuo rudens atliekamos laparoskopinės išvaržos operacijos.

Tokių specialistų Lietuvoje nėra daug

Minkštųjų audinių ir sąnarių echoskopija – instrumentinis tyrimo metodas, naudojamas diagnozuoti raumenų, sausgyslių, raiščių ir sąnarių ligas bei traumas. Tyrimas neinvazinis, jo metu pacientas nepatiria skausmo, nepageidaujamo jonizuojančios radiacijos poveikio, todėl yra visiškai saugus, nekenksmingas, jį galima skirti ir nėščioms moterims. Echoskopiją rajono ligoninės Konsultacijų poliklinikoje atlieka ortopedas traumatologas Martynas Rauba. Septintus metus Ukmergėje dirbantis gydytojas baigė specialius kursus ir nuo šių metų sausio mėnesio atlieka minkštųjų audinių ir sąnarių echoskopiją. Šios srities specialistų Lietuvoje nėra daug, todėl rajono ligoninė deramai gali didžiuotis, kad toks dirba įstaigoje.

Pasak gydytojo M. Raubos, šis tyrimas dažniausiai naudojamas diagnozuojant peties sausgyslių plyšimą, uždegimą, peties ankštumo sindromą, kelio sąnario raiščių, meniskų trauminius pažeidimus ar ligas, Beikerio cistas. Taip pat echoskopuotojas gali lengviau nustatyti Achilo, kitų sausgyslių pažeidimus, raiščių, raumenų plyšimus, uždegimą sąnariuose (artritą) ar tepaliniuose maišeliuose (bursitą), gerybinius ar piktybinius minkštųjų audinių darinius, cistas, ganglijus, raumenų išvaržas, svetimkūnius (tarp jų ir medžio ar stiklo, kurių negalima matyti įprastinio rentgenologinio tyrimo metu).

Ukmergės ligoninėje yra teikiamos ir reumatologo paslaugos. Ligonius konsultuojantis gydytojas taip pat atlieka echoskopiją, tačiau kitokio profilio – reumatologas daugiau ieško uždegiminių pažeidimų. Kvalifikuotas ortopedas traumatologas, tirdamas minkštuosius audinius, sąnarius, pastebi pūlinius, raumenų bei sausgyslių plyšimus, kitus pažeidimus.

„Echoskopu ne tik diagnozuojame ligą, bet ir atliekame įvairias invazines gydomąsias procedūras – sąnarių, tepalinių maišelių ar minkštųjų audinių darinių punkcijas, jų turinio aspiracijas, taip pat injekcijas tiksliai į ligos pažeistą vietą“, – pasakojo M. Rauba. Ir pridūrė, jog tame pačiame kabinete gydytojas turi galimybę susipažinti ir su rentgeno tyrimo rezultatais.

Minkštųjų audinių ir sąnarių echoskopijos tyrimui atlikti nereikia jokio išankstinio pasiruošimo, jis yra nemokamas, reikalingas tik šeimos gydytojo ar gydytojo-specialisto siuntimas. Per mėnesį, pasak M. Raubos, galima atlikti apie šimtą tokių tyrimų ir padėti ligoniams. Priimami ir iš kitų rajonų atvykę pacientai.

N. Samuolis ruošiasi laparaskopinei operacijai.

N. Samuolis ruošiasi laparaskopinei operacijai.

Koja kojon su europinėmis chirurgijos tendencijomis

Nuo praėjusių metų rudens rajono ligoninės Chirurgijos skyriuje atliekama laparoskopinė kirkšnies išvaržos operacija. Ligonius operuoja pernai įstaigoje pradėjęs dirbti chirurgas Nikas Samuolis.

Kirkšnies išvarža – tai pilvo organų (dažniausiai žarnyno segmento) išsiveržimas pro kirkšnies kanalą. Susirgimo gydymas – tik chirurginis. Paprastai taikomi du metodai – atvira (klasikinė) arba laparoskopinė (minimaliai invazyvi) operacija. Pastaroji – pati progresyviausia.

„Rezidentūros metu domėjausi minimaliai invazyvia chirurgija, stažavausi Seule, Pietų Korėjoje, chirurgijos inovacijų mokiausi Strasbūre, Prancūzijoje, – apie savo kvalifikaciją pasakojo gydytojas N. Samuolis. – Atvykęs dirbti į Ukmergės ligoninę sėkmingai pradėjau operuoti išvaržas laparoskopu. Po kelių mėnesių vėl vyksiu į stažuotę, šįkart Austrijoje. Vienoje geriausių Europos klinikų, Vienoje, mokysiuosi išvaržos operavimo subtilybių.“

Pasak N. Samuolio, Europos išvaržų draugija rekomenduoja, kad kiekvienoje šiuolaikinėje ligoninėje pacientui būtų galimybė pasirinkti atvirą ir minimaliai invazyvią išvaržos operavimo techniką. „Man džiugu, kad Ukmergės ligoninės Chiurgijos skyrius žengia koja kojon su europinėmis chirurgijos tendencijomis“, – pridūrė medikas.

Laparoskopinės operacijos metu chirurgas padaro tris mažus pjūvius. Per juos įterpiami ilgi, ploni instrumentai. Vienas iš jų – filmavimo kamera, kuri vadinama laparoskopu, didina matomą vaizdą. Taip operuojantis medikas ekrane gali stebėti savo judesius darbiniais instrumentais. Išvarža yra grąžinama į pilvą ir pilvo sienos defektas pridengiamas tinkleliu, pritvirtinamas siūlėmis.

Chirurgo N. Samuolio teigimu, po laparoskopinės operacijos pacientas sveiksta sparčiau, gali greičiau grįžti į darbą ir normalią veiklą. „Tai – dienos chirurgija, dauguma pacientų geriau pasijaučia jau po kelių dienų, bet vieną ar dvi savaites dar reikia pagyventi lengvesniu tempu“, – pasakojo medikas. Ir paaiškino, kad ši operacija vis dėlto tinkama ne kiekvienam pacientui. Jo sveikata turi būti pakankamai gera, nes operacijos metu taikoma bendroji anestezija (užmigdymas). Žmogaus sveikata, rizikos faktoriai įvertinamami konsultacijos metu.

Pasak mediko, laparoskopinė operacija dažniau taikoma jaunesniems, darbingiems žmonėms. Taip pat tiems, kuriems išvarža atsinaujino po atviros operacijos.

Rajono ligoninėje jau atlikta daugiau nei 10 laparoskopinių kirkšnies išvaržos operacijų. Tarp pacientų – ne tik ukmergiškiai, bet ir kitų rajonų, kur tokios paslaugos neteikiamos, gyventojai. Ar reikalinga ligoniui tokia operacija, sprendžia konsultuojantis chirurgas.

Dainiaus VYTO nuotraukos

Palikite komentarą apie straipsnį

  • Lijana :
    Sveikintina, kad miesto medicina tobulėja, žmonėms nereikia kas kartą kreiptis į didžiųjų miestų medikus. Skaičiau, jog kai kuriose ligoninėse teikiamos ir plastinės operacijos, tokios kaip vokų pakėlimas, pilvo plastika po raumenų prasiskyrimo ir panašiai. Ne kiekvienas, turintis tokią bėda, sugeba mokėti pilną kainą privačiose grožio chirurgijos klinikose.
  • Anonimas :
    oho, puiku, taip ir toliau Lietuvėle :) privatūs plastikos chirurgai vilniuje jau ir taip aukščiausio lygio (apsilankiau pas juos), dabar trūksta tik kad ir viešosios klinikos/ligoninės jų lygį pasivytų. Ačiū už informatyvų straipsnį.
  • ! :
    Dziugu,kad provincija nepaliekama merdeti ir naujoves neaplenkia ir Ukmerges.