Dainiaus VYTO nuotr.

Aktualijos, Naujausi

Ar reikalingi Ukmergėje nakvynės namai benamiams?..

Nors šiomis dienomis šaltukas šiek tiek atlėgo, tačiau įsivyravusi žiema išryškino ne vienerius metus rajonui aktualias socialines problemas. Ukmergėje iki šiol nėra laikinųjų nakvynės namų, kurie ypač reikalingi tampa šaltuoju metų laiku. Tuomet benamiais vadinami, nuolatinės gyvenamosios vietos neturintys asmenys atsiduria ant išgyvenimo ribos. Rizikos grupei priklausantys žmonės kartais randami miegantys gatvėse, sušalę, alkani. Jie paprastai gabenami į gydymo įstaigą arba nakvynę randa policijos areštinėje.

Ne visi gali gauti nemokamą gydymą

Kaip „Gimtajai žemei“ sakė viešosios įstaigos Ukmergės ligoninė vyriausiojo gydytojo pavaduotoja medicinai Rūta Sriogienė, medikams dažnai tenka ne tik gydyti ligonius, bet ir spręsti jų socialines problemas. Dažniausiai jos būna susijusios su medicininių garantijų nebuvimu. Ligoninė nemokamai teikia tik būtinąją pagalbą, kai žmogui gresia mirtinas pavojus. Už tolesnį paciento gydymą įstaigai apmoka Valstybinė ligonių kasa. „Pasitaiko, kai į gydymo įstaigą pristatomas niekur nedirbantis, darbo biržoje neregistruotas ir jokių socialinio draudimo įmokų nemokantis asmuo. Tokiu atveju jis negali gauti nemokamo gydymo, jam suteikiama tik skubioji medicininė pagalba, nes kitų paslaugų mums niekas nekompensuoja. Ligoninė negali ilgam priglausti ligonį“, – situaciją komentavo vyr. gydytojo pavaduotoja.

R. Sriogienė papasakojo situaciją, kai dėl patirtos peties traumos neseniai į ligoninę buvo paguldytas ukmergiškis: „Paaiškėjo, kad vyras neturi socialinio draudimo garantijų ir už gydymą susimokėti negali. Apie tai informavome rajono savivaldybės darbuotojus, atsakingus už socialinę rūpybą. Šiuo metu ligonis perkeltas į Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrių, nes rajono savivaldybė pažadėjo pasirūpinti jo gydymo išlaidų kompensavimu.“

Taip pat vyr. gydytojo pavaduotoja papasakojo apie greitosios pagalbos automobiliu iš gatvės atvežtą Ukmergėje neregistruotą, niekur nedirbantį vyrą. „Pagal reikalavimus jam galėjome suteikti tik būtinąją pagalbą, – tęsė medikė. – Tačiau ligoniui buvo reikalingas stacionarinis gydymas, todėl paguldėme į Vidaus ligų skyrių, apie pacientą pranešėme rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos ir socialinės paramos skyriaus darbuotojams.“

Pasak R. Sriogienės, atėjus žiemai bene kasdien susiduriama su panašiomis problemomis ir pacientais, neturinčiais socialinių garantijų. Rajono ligoninėje yra 83 ligoniams skirtos lovos, tačiau savaitės pradžioje įstaigoje buvo gydomi 94 pacientai.

Vyr. gydytojo pavaduotoja išsakė savo nuomonę ir dėl išblaivinimo įstaigų. Mat į ligoninę dažnai atklysta neblaivūs asmenys, kuriuos reikia ne gydyti, o išblaivinti. Anksčiau šiam tikslui buvo įrengtos kelios palatos, vėliau jų atsisakyta. Dabar taip pat teikiama medicininė paslauga, tačiau ji yra mokama.

Mieliau renkasi laiptinę, sandėliukus…

Rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos ir socialinės paramos skyriaus vedėja Asta Leonavičienės neneigė, jog Ukmergėje yra asmenų, kurie neturi savo namų. Nors laisvų savivaldybei priklausančių būstų yra labai nedaug, benamiai, tarp kurių dažniausiai yra socialinės rizikos, alkoholio nevengiantys asmenys, ne visada nori įsikurti siūlomuose butuose. Mat už juos reikia mokėti, laikytis tam tikrų taisyklių. Todėl tokie žmonės mieliau renkasi laiptines, sandėliukus, glaudžiasi įvairiose kitose vietose.

„Dar prieš šalčius ėmėmės priemonių, – kalbėjo A. Leonavičienė. – Susisiekėme su seniūnijų socialiniais darbuotojais, prašydami, kad jie aplankytų visus vienišus, taip pat stikliuko nevengiančius gyventojus, pasidomėtų buities sąlygomis, ar turi malkų, ar veikia krosnys. Taip pat buvo susisiekta su rajone esančiais senelių namais ir paprašyta per šalčius priglausti visus užklydusius, dėl įvairių priežasčių neturinčius kur pernakvoti.“

Pasak vedėjos, pasirūpinta ir benamiais. Keli iš jų į skyrių prašydami pagalbos kreipėsi patys, apie kitus pranešė medikai, kaimynai. Teko spręsti ir į ligoninę patekusių, socialinių garantijų neturinčių žmonių bėdas – skirti jiems vienkartines pašalpas, tvarkyti dokumentus.

„Du vyrai šiuo metu gydomi rajono ligoninėje, vienas, turintis psichikos problemų, dabar yra Naujojoje Vilnioje, o vėliau bus apgyvendintas Zarasų socialinės globos namuose. Dar vienas nelaimėlis iškeliavo į Vaivadiškius, kur jam suteikėme socialinį būstą“, – pasakojo vedėja.

Nakvynės namus teko uždaryti

„Rajone jau seniai nėra nakvynės namų, tačiau svarstome apie jų įrengimą, – kalbėjo A. Leonavičienė. – Artimiausiu metu ketiname apsilankyti kaimyniniuose rajonuose, turinčiuose laikinas pastoges benamiams, domėsimės jų patirtimi. Mat turint tokius namus iškyla labai daug problemų, kurių norėtųsi išvengti.“

Vedėja priminė seniau Ukmergėje veikusius laikinus nakvynės namus, kuriuos dėl ten gyvenusių asmenų elgesio, gyvenimo būdo teko uždaryti. Vedėjos teigimu, tam skirtos patalpos turėtų būti atokiau nuo gyvenamųjų pastatų, nes daugelis žmonių nenori tokių kaimynų. Be to, reikalingi darbuotojai, kurie užtikrintų ne tik tvarką, bet ir drausmę.

„Gimtosios žemės“ kalbinta Socialinės paramos administravimo poskyrio vedėja Valdonė Ginaitienė prisiminė, kaip dėl socialinės rizikos žmonių neatsakingumo prieš keliolika metų sudegė Deltuvos seniūnijos Gintarų kaime buvusios patalpos. Jose glausdavosi nuolatinės gyvenamosios vietos neturintys asmenys. Uždaryti reikėjo ir kitados Vilniaus bei Vytauto gatvėje veikusius nakvynės namus.

Pasak V. Ginaitienės, apmaudu, kad darbingo amžiaus, jauni žmonės neįstengia patys savimi pasirūpinti. Dažnai jie ne tik neturi kur gyventi, seniai niekur nedirba, bet ir neaiškiomis aplinkybėmis būna praradę savo asmens dokumentus.

Neseniai darbuotojams teko sukti galvas, kaip padėti į ligoninę patekusiam Šilalės rajone registruotam vyrui: „Kai susisiekėme su šio rajono kolegomis, paaiškėjo, kad ten jo jau 10 metų niekas nėra matęs. Vis tik susitarėme, kad kartu „gesinsime šį gaisrą“ – abi savivaldybės padengs jo skolas, išrūpins nemokamą gydymą. Kai vyras pasveiks, svarstysime, kur jį apgyvendinti.“

V. Ginaitienė užsiminė ir apie dar vieną probleminį asmenį, per 30 metų perkopusį ukmergiškį. „Mūsų žiniomis, jis dabar gyvena daugiabučių laiptinėse, rūsiuose, – tęsė pasakojimą vedėja. – Vyrui buvo suteiktas butas Vytauto gatvėje esančiame neįgaliųjų bendrabutyje. Tačiau iš ten jis buvo išprašytas. Gyventojas netinkamai elgėsi – nemokėjo mokesčių, piktnaudžiavo alkoholiu, pas jį rinkdavosi sugėrovai, triukšmaudavo.“

Socialinės paramos administravimo poskyrio vedėjos teigimu, mieste yra apie 10 žmonių, kurie iki šiol neturi nuolatinės gyvenamosios vietos, glaudžiasi tai vienur, tai kitur, tačiau kol kas patys jie į skyrių nesikreipė, todėl nežinia, kur jų reikėtų ieškoti. Pasak V. Ginaitienės, prasidėjus žiemai, tenka „sėdėti lyg ant adatų“, nes bet kurią dieną kam nors gali prireikti pagalbos.

„Laikini nakvynės namai tikrai praverstų. Nors dėl jų jau turėjome karčios patirties, šios minties neatsisakėme“, – kalbėjo vedėja.

Išsiblaivo ir pernakvoja policijoje

Ne mažiau svarbi ir kita problema – kur apnakvindinti ne tik benamius, bet ir nuo alkoholio bei kitų medžiagų apsvaigusius piliečius. Rajone blaivyklos nėra jau kelis dešimtmečius, tačiau dabartinė situacija verčia mąstyti ir apie jos atkūrimo galimybes. Iki šiol visi neblaivūs, viešoje vietoje „miegoti“ sumanę asmenys keliaudavo į rajono Policijos komisariato areštinę. Tačiau pastaruoju metu vis dažniau prabylama, jog komisariate nakčiai žmonių neliks ir jis bus užrakintas.

„Apie viešojoje vietoje pastebėtus neblaivius asmenis policijai dažniausiai praneša gyventojai bei medikai, – situaciją komentavo Vilniaus apskrities VPK Ukmergės rajono policijos komisariato viršininkas Mindaugas Petrauskas. – Jei žmogui medikų pagalbos nereikia, tačiau jis yra neblaivus, nesiorientuoja aplinkoje, neturi dokumentų, patruliai tokį pilietį pristato į Policijos komisariatą. Naktį žmogus praleidžia laikino sulaikymo patalpoje, kurioje ir išsiblaivo. Komisariate nustatoma jo asmenybė, surašomas administracinio nusižengimo protokolas.“

Pasak viršininko, kartais viešoje vietoje aptiktas neblaivus asmuo, policininkų paragintas, susiorientuoja, pateikia dokumentus, tokiu atveju jis arba pats grįžta į namus, arba jį parveža patruliai.

„Per parą į Policijos komisariatą išblaivinimui atvežama 1–2 žmonės“, – kalbėjo M. Petrauskas, pridurdamas, jog kol kas nakčiai komisariato dar neteko užrakinti. Tačiau jei neliks areštantų, ypač savaitgaliais, policijos įstaigos durys po darbo valandų bus rakinamos. Tam Policijos komisariatas jau ruošiasi – montuojamos techninės priemonės, kurių pagalba atėjęs žmogus galės išsikviesti gatvėje budinčius pareigūnus.

„Jei atsiras žmogus, kurį reikia vežti į Policijos komisariatą, jo niekas gatvėje nepaliks. Tuomet kartu su juo komisariate bus du pareigūnai“, – teigė įstaigos vadovas.

Pasak jo, būna ir tokių atvejų, kai pareigūnai, ypač šaltuoju metų laiku, išties nežino, kaip padėti žmogui: „Dažnai skambina gyventojai ir praneša, kad laiptinėje neva miega valkata. Nuvykę policininkai tokį asmenį pirmiausia ragina eiti namo. Bet ką daryti, kai jis pareiškia neturintis kur grįžti? Jei žmogus blaivus, negi gabensi jį į policiją? Iš vienos laiptinės jis išeina, o kai mes išvažiuojame, persikrausto į kitą. Netrukus vėl sulaukiame skambučio…“

Pareigūnai informuojami ne tik apie gatvėse, ant suoliukų miegančius, gyvenamųjų namų laiptinėse, svetimuose sandėliukuose „apsigyvenusius“ piliečius, bet ir apie gydymo įstaigų koridoriuose snūduriuojančius, įsitaisiusius apleistuose namuose, ten kūrenančius laužus ir pan. Rajono Policijos komisariato viršininko žiniomis, mieste gatvėje miega apie 10 žmonių.

„Juos vadiname etatiniais mūsų gyventojais“, – apgailestavo M. Petrauskas. Jo nuomone, rajonui nakvynės namai tikrai reikalingi. Viršininkas užsiminė ir apie vadinamąsias blaivyklas, kurios, jo nuomone, taip pat Ukmergei nepakenktų ir padėtų spręsti įsisenėjusias problemas.

Palikite komentarą apie straipsnį

 • Pilietis :
  Benamių bendruomenei reikėtų skirti apleistą pastatą,laiko turi,tegu susiremontuoja ir gyvena.
 • Anonimas :
  Ligoninės ūkio patalpose buvo įrengtos patalpos tokiems asmenyms, bet įrengė, pinigėlius paplovė ir uždarė. Dabar vėl svarsto kaip čia padarius.
 • nuodas :
  buves teismo pastatas tuscias stovi , galetu bomzams uzleisti , strategiskai gan patogi vieta - i visus konteinerius panasus atstumas , soc. darbuotojai salia , ir valdzia matys kas laukia ju , jei blogai dirbs .
  • Anonimas :
   SUPERINIS PASIŪLYMAS