Aktualijos

Kas septinta cigaretė Ukmergėje – nelegali

2016 m. ketvirtą ketvirtį bendrovės „Nielsen“ atliktas tuščių pakelių tyrimas parodė, kad 14,9 proc. cigarečių Ukmergėje yra nelegalios. Šis rodiklis yra daugiau nei 2 proc. mažesnis nei šalies vidurkis, kuris praėjusių metų paskutinį ketvirtį siekė 17,5 proc. Per metus dėl nelegaliai į Lietuvos rinką įvežtų cigarečių šalies biudžetas vien dėl nesurinkto akcizo galimai prarado daugiau nei 54 mln. eurų.

Kaip „Gimtąją žemę“ informavo Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio specialistė Asta Krogertienė, praėjusiais metais Ukmergės rajono policijos komisariato pareigūnai konfiskavo 9 239 pakelius kontrabandinių cigarečių. Dėl prekybos kontrabandinėmis cigaretėmis buvo pradėtas vienas ikiteisminis tyrimas (perduotas tirti Vilniaus aps. VPK), 48 asmenys nubausti administracinėmis baudomis.

Minėtojo tyrimo duomenimis, didžiausia kontrabandinių cigarečių dalis fiksuota Radviliškyje, kur daugiau nei trečdalis (34,5 proc.) visų pakelių buvo atgabenti iš trečiųjų šalių. Nelegalių cigarečių taip pat daug Telšiuose (30 proc.), Panevėžyje (25 proc.), Alytuje (23,3 proc.).

Šešėlinės tabako rinkos mastas Lietuvoje per metus sumažėjo nežymiai – 2,1 proc. Tačiau per pastaruosius šešerius metus nelegalių tabako gaminių dalis iš viso susitraukė daugiau nei dvigubai – 2010 m. pabaigoje net 42,8 proc. Lietuvoje surūkytų cigarečių buvo nelegalios.

Nepaisant to, kad sutelktomis teisėsaugos institucijų pastangomis kontrabandinių cigarečių mastas mažėja, Lietuva išlieka tarp santykinai daugiausia nelegalių cigarečių suvartojančių valstybių Europos Sąjungoje (ES). Į šį sąrašą taip pat patenka kitos ES rytinio pasienio rinkos – Latvija, Lenkija, Rumunija, be to, šalys, kuriose tabako gaminių kaina yra labai aukšta – Didžioji Britanija, Airija.

„Danske Bank“ vyriausiojo Baltijos šalių ekonomisto Roko Grajausko teigimu, nepaisant to, kad Lietuvai pavyko pasiekti progreso mažinant nelegalią rinką, tačiau ji vis dar gerokai viršija ES vidurkį, kuris šiuo metu sudaro apie 10 proc. tabako gaminių rinkos.

„Kovoje su kontrabanda ir nelegalia prekyba yra dvi dedamosios – tai kontroliuojančiųjų institucijų veiksmai ir ekonominės paskatos. Žvelgiant iš ekonominės pusės, galima pastebėti tendenciją, kad pastaraisiais metais didėjo gyventojų perkamoji galia, nes atlyginimai Lietuvoje augo sparčiau, stabiliai augo ir užimtumas. Prie kontrabandos mažėjimo galimai prisidėjo ir menkę prekybiniai ryšiai su Baltarusija. Tai reiškia ir mažesnį tarp valstybių judančio transporto srautą, kas savo ruožtu bent iš dalies sumažina ir nelegalių cigarečių transportavimo galimybes“, – aiškino R. Grajauskas.

Bendrovės „Philip Morris Baltic“ korporacijos reikalų direktorius Baltijos šalims Gintautas Dirgėla įsitikinęs, kad mažinant šešėlį, itin svarbus ir pasikeitęs visuomenės požiūris – mažiau tolerancijos nelegaliai prekybai ir pagalba teisėsaugos pareigūnams veda prie apčiuopiamų rezultatų.

„Tyrimai rodo, kad net 78 proc. Lietuvos gyventojų nepateisina kontrabandinių prekių pervežimo ir prekybos jomis. Tai didelis progresas lyginant su 2012 metais, kai situacija buvo priešinga, – 61 proc. gyventojų buvo linkę pateisinti kontrabandinių ir nelegaliai parduodamų prekių vartojimą. Akivaizdu, kad visuomenė pamatė neigiamas kontrabandos puses – nusikalstamumo augimą, organizuotas banditų grupes, nepilnamečių įtraukimą“, – aiškino G. Dirgėla.

Nuo 2017 m. kovo 1 dienos cigaretėms akcizų tarifas didės apie 10,5 proc., minimalus – apie 6 proc. (iki 90 eurų už 1 tūkst. cigarečių). Cigarečių pakelis dėl to vidutiniškai gali pabrangti apie 18 euro centų (pigiausių cigarečių – apie 12 ct). Minimalus akcizas, taikomas Lietuvoje parduodamam cigarečių pakeliui, šiuo metu siekia 1,70 Eur.

„Yra rizika, kad didžiausias per pastaruosius metus akcizo didėjimas po gana ilgos pertraukos gali vėl paskatinti tabako gaminių kontrabandos apimčių augimą. Tokių šalių kaip Norvegija pavyzdys rodo, kad net turtingose, aukštą pilietinį sąmoningumą turinčiose valstybėse didelės produktų kainos gali stiprinti šešėlinę rinką. Norvegija, kurioje cigarečių kainos yra vienos aukščiausių Europoje, drauge su Latvija pirmauja pagal nelegalių tabako gaminių kiekį rinkoje – daugiau nei penktadalis čia suvartojamų cigarečių yra kontrabandinės“, – pažymi Arnas Marcinkus, Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vykdantysis direktorius.

„G. ž.“ inform.

Palikite komentarą apie straipsnį

  • Anonimas :
    KAINAS KAINAS KAINAS mazint reikia tada niekas nevartos kontrabandiniu