Aktualijos, Naujausi

Pirmieji žiemos išbandymai

Giedrius AUGLYS
Nijolė STUNDŽIENĖ

Taksi vos spėja suktis

Spustelėję šalčiai iš rikiuotės išvedė gyventojų automobilius. Šiomis dienomis darbo nestinga ir taksi paslaugas teikiančioms įmonėms. „Vos spėjame suktis“, – „Gimtajai žemei“ sakė UAB „Dutukas“ vadovas Vytautas Škadauskas.

Speigui sukausčius Lietuvą, pagrindinė taksi automobilių iškvietimo priežastis – neužsivedančios klientų mašinos. V. Škadauskas sako, kad dažnas prašosi pagalbos užkurti automobilį. Atvykęs taksistas specialiais laidais suteikia papildomą elektros srovę į akumuliatorių ir išlaisvina automobilį iš šalčio gniaužtų. Kitiems ši procedūra nepadeda. Jiems tenka automobilį palikti prie namų. Dar kiti per šalčius net nesitiki užvesti savo transporto priemonės, todėl iš karto kviečiasi už vieną ar kitą eurą pavėžėti galinčią mašiną.

Pačios įmonės „Dutukas“ automobiliai žiemą pasitiko be problemų. „Mūsų vairuotojai mašinas šalčiams ruošia iš anksto. Svarbiausia – geras akumuliatorius, tada jau ir kitos problemos nebaisios“, – sakė V. Škadauskas.

Neišvažiavo į Balninkus

Deja, bet šalčius atlaikyti pavyko ne visiems Ukmergės autobusų parko autobusams.

Autobusų stoties viršininkė Jūratė Skapienė sakė, kad penktadienio rytą nepasisekė užvesti vieno autobuso. Jis turėjo vykti maršrutu Balninkų kryptimi. Pakeisti sugedusios transporto priemonės taip pat nebuvo galimybės. Visos kitos keleivius vežančios mašinos, nors ir vėluodamos, savo maršrutais iškeliavo.

J. Skapienė teigė, jog šalčiai pakoreguoja ir autobusų vairuotojų darbo grafiką. Jiems tenka į darbą atvykti anksčiau, kad pašildytų transporto priemonę ir paruoštų ją darbui. Moteris sakė, jog atšalus orams vairuotojams tenka ilgokai pasikrapštyti prie autobusų.

Šalčiai – ne naujiena

UAB „Ukmergės šiluma“ direktorius Vydas Paknys sakė, kad kadangi šalčiai buvo prognozuoti iš anksto, įmonė yra jiems gerai pasirengusi: „Darbai vyksta sklandžiai, jokių didesnių problemų neturime, išlaikome visus reikalingus parametrus.“

Įmonės vadovas kalbėjo, kad nors stipriai atšalus šilumos gamybos poreikis kone padvigubėja, lyginant su dienomis, kai už lango būna apie nulį laipsnių, kuro trūkumo nėra. Tiekėjai viską pristato laiku.

Bendras šilumininkų darbo krūvis, anot vadovo, yra padidėjęs. „Darbas yra kiek labiau įtemptesnis, nei kitomis dienomis. Padidėja atsakingumas, reikia greičiau priiminėti sprendimus“, – sako direktorius. Vis dėlto atėjusių šalčių V. Paknys nesureikšmina: „Tai nėra kokia tai naujiena. Šalčiai būna kasmet, todėl turime patirties ir visada esame pasirengę.“

salciai-13-01-1

Medikai su nerimu laukia savaitgalio

Šiomis dienomis žiemai parodžius tikrąjį savo veidą, prie šalčio ir sniego neįpratusiems žmonėms pasikeitusios oro sąlygos sukėlė nemažai nepatogumų ir grėsmių. Slidžiuose keliuose padaugėjo traumų, o paspaudus speigui išaugo nušalimų galimybė.

Kaip „Gimtajai žemei“ penktadienį pasakojo rajono ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotoja medicinai Rūta Sriogienė, Ortopedijos-traumatologijos skyrius jau dabar perpildytas ligonių. Vieni jų griuvo ir susižalojo gatvėje, kiti paslydo eidami slidžiu šaligatviu, prie namų ar kitose vietose. Dėl patirtų traumų pacientai dažniausiai į medikus kreipiasi patys, o kartais atvežami greitosios medicinos pagalbos automobiliu.

Pasak R. Sriogienės, kol kas rimtų, gyvybei pavojingų nušalimų nepasitaikė, tačiau medikai su nerimu laukia savaitgalio. Artimiausiu metu prognozuojamas ypač didelis šaltis, todėl gydytojai gali sulaukti ir stipriai sušalusių pacientų. Tokia grėsmė dažnai kyla neblaiviems, gyvenamosios vietos neturintiems asmenims.

Pirminės sveikatos priežiūros centro vyr. gydytojos Janinos Galiauskienės teigimu, spustelėjus šaltukui kaip visada turėtų išaugti greitosios medicinos pagalbos iškvietimų skaičius. Paprastai per parą sulaukiama 15–20 iškvietimų, tačiau per šventes, atšalus orams medikų pagalbos žmonėms prireikia kur kas dažniau.

Anot vyr. gydytojos, iškvietimų ėmė daugėti nuo Kalėdų. Praėjusių metų gruodžio 25-ąją medikai kviesti 25 kartus, o antrąją Kalėdų dieną – 30 kartų. Gruodžio 31-ąją medikų ekipažai skubėjo į 24 iškvietimus, o sausio 1-ąją į pagalbą vykta 38 kartus. Sausio 2–3 dienomis sulaukta po 34–37 pranešimus.

„Šiemet ypač daug iškvietimų buvo dėl piktnaudžiavimo alkoholiu, apsinuodijimo, muštynių. Medikai kviesti ir dėl persivalgymo, šventinės depresijos, pakilusio kraujo spaudimo, kitų negalavimų. Turime ir nuolatinių pacientų, kurie greitąją pagalbą kviečia porą kartų per parą. Tarp jų ir vienas alkoholio nevengiantis 36-erių ukmergiškis. Jis skambina bendruoju pagalbos telefonu ir skundžiasi, kad jam bloga. O kai atvyksta medikai, reikalauja, kad šie suleistų raminančiųjų“, – pasakojo J. Galiauskienė, pridurdama, kad iškvietimų ėmė mažėti tik nuo šios savaitės vidurio. Tačiau pastarosiomis dienomis medikų pagalbos prireikė traumas patyrusiems žmonėms. Nemažai nukentėjusiųjų teko vežti į ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyrių.

Sausio 5-osios vakare, apie 23.30 valandą, sulaukta pranešimo, kad kelyje Pašilė–Pabaiskas, pelkėje, užstrigo atseit neblaivios moters vairuojamas automobilis. Apie tai informuoti ne tik medikai, bet ir policija, ugniagesiai, tačiau po kelių minučių iškvietimas buvo atšauktas.

Taip pat greitosios pagalbos medikai skubėjo į pagalbą lauke, gatvėje gulintiems neblaiviems asmenims.

Dainiaus VYTO nuotraukos

Palikite komentarą apie straipsnį