J. Varžgalys prisiekė sąžiningai tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei.

Aktualijos, Naujausi

Darbą pradėjo naujos kadencijos Seimas

Lapkričio 14 dieną darbą pradėjo aštuntasis atkurtos Lietuvos, 2016–2020 metų kadencijos Seimas. Spalį vykusiuose rinkimuose šalies piliečiai mandatus patikėjo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (išrinkti 54 atstovai), Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (31), Lietuvos socialdemokratų partijos (17), Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio (14), Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (8), partijos „Tvarka ir teisingumas“ (8), Darbo partijos (2), politinės partijos „Lietuvos sąrašas“ (1), Lietuvos žaliųjų partijos (1) ir Lietuvos centro partijos (1) atstovams bei 4 patiems išsikėlusiems politikams. Ukmergės rinkėjai į Seimą išrinko Juozą Varžgalį, taip pat jame dirbs mūsų kraštietis Juozas Imbrasas.

Prisiekė Lietuvos valstybei

Naujos kadencijos Seime dirbs 2012–2016 m. kadencijos parlamentarai ir 82 nauji arba po pertraukos į Parlamentą grįžę politikai. Didžiausią frakciją turi Vyriausybę kartu su socialdemokratais suformavusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, didžioji dauguma jų – naujokai.

Naujasis Parlamentas į pirmą posėdį susirinko istorinėje Kovo 11-osios Akto salėje. Kaip nustatyta Seimo statute, pirmąjį po rinkimų Seimo posėdį pradėjo vyriausias pagal amžių išrinktas Seimo narys. Ši garbė atiteko 75-erių J. Imbrasui, kuris posėdžiui pirmininkavo, kol buvo išrinktas Seimo pirmininkas.

Pasveikinti išrinkto Seimo atvyko Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas. Taip pat į pirmąjį posėdį buvo pakviesti ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius ir kiti Vyriausybės nariai, prezidentai Valdas Adamkus ir Rolandas Paksas, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas Vytautas Landsbergis, Nepriklausomybės Akto signatarai, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo deputatai, Lietuvos Respublikoje akredituoti užsienio valstybių ambasadoriai, 2012–2016 metų kadencijos Seimo nariai, Europos Parlamento nariai, Lietuvos katalikų bažnyčios hierarchai, religinių konfesijų atstovai, Seimui atskaitingų institucijų ir savivaldybių vadovai, kiti garbingi svečiai.

Seimo nario priesaiką priėmė Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas. Prisiekti parlamentarai buvo kviečiami abėcėlės tvarka. Seimo nario priesaikos tekstas skamba taip: „Aš (vardas, pavardė), prisiekiu būti ištikimas Lietuvos Respublikai, prisiekiu gerbti ir vykdyti jos Konstituciją ir įstatymus, saugoti jos žemių vientisumą, prisiekiu visomis išgalėmis stiprinti Lietuvos nepriklausomybę, sąžiningai tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei. Tepadeda man Dievas!“ Pastarasis sakinys parlamentarams nėra privalomas, tačiau kone absoliuti dauguma laikosi tradicijos ir priesaiką sako iki paskutinio žodžio. Šįkart šio sakinio neištarė šeši prisiekę parlamentarai.

Seimo narių įgaliojimų laikas pradedamas skaičiuoti nuo tos dienos, kai naujai išrinktas Seimas susirinko į pirmąjį posėdį. Nuo šio posėdžio pradžios baigėsi anksčiau išrinktų Seimo narių įgaliojimų laikas.

Išrinko Seimo pirmininką

Prisiekę 2016–2020 metų kadencijos Seimo nariai toliau darbą tęsė Seimo plenarinių posėdžių salėje. Buvo renkamas Seimo pirmininkas ir Seimo pirmininko pavaduotojai.

Remiantis Seimo Statutu, Seimo pirmininkas renkamas slaptu balsavimu. Išrinktu laikomas tas kandidatas, už kurį balsą atidavė daugiau kaip pusė balsavusių Seimo narių.

Kandidatais į šį postą buvo pasiūlyti Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko pavaduotojas Viktoras Pranckietis ir Lietuvos liberalų sąjūdžio atstovas Eugenijus Gentvilas. Už Seimo naujoką, 58-erių agronomą, biomedicinos mokslų daktarą V. Pranckietį balsavo 93 Seimo nariai, jis paskirtas ketverių metų kadencijai. Už E. Gentvilą savo balsą atidavė 36 parlamentarai ir dar 11 biuletenių buvo sugadinti.

Seimas priėmė Seimo statuto pataisas, kuriomis nuspręsta mažinti Seimo pirmininko pavaduotojų skaičių – jų sumažėjo nuo septynių iki penkių.

V. Pranckietis Seimo pirmininko pavaduotojais pasiūlė tvirtinti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narius Rimą Baškienę ir Arvydą Nekrošių, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narius Gediminą Kirkilą ir Algirdą Butkevičių, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narę Ireną Degutienę. Po slapto balsavimo pirmininko pavaduotojais patvirtinti R. Baškienė, A. Nekrošius, G. Kirkilas ir I. Degutienė. Išrinkti premjero pareigas einantį A. Butkevičių parlamento pirmininko pavaduotoju neužteko balsų. Už jo kandidatūrą balsavo 66 politikai, prieš buvo 53, 14 susilaikė.

Naujajame Seime – dešimties politinių partijų atstovai ir save išsikėlę nariai.

Naujajame Seime – dešimties politinių partijų atstovai ir save išsikėlę nariai.

Vyriausybė grąžino įgaliojimus

Tą dieną, kai naujasis Seimas susirenka į pirmąjį posėdį, Vyriausybė grąžina įgaliojimus prezidentui, o prezidentas paveda jai eiti pareigas, kol bus sudaryta nauja Vyriausybė. Ministrų kabinetui grąžinus įgaliojimus, prezidentas ne vėliau kaip per 15 dienų teikia Seimui svarstyti premjero kandidatūrą. Ministrą pirmininką skiria prezidentas Seimo pritarimu.

Prezidentė D. Grybauskaitė pasirašė dekretą, kuriuo priėmė A. Butkevičiaus vadovaujamos Vyriausybės grąžinamus įgaliojimus ir pavedė jai laikinai eiti pareigas, kol bus sudaryta nauja Vyriausybė.

Antradienį prezidentė susitiko su kandidatu į ministrus pirmininkus, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašo lyderiu Sauliumi Skverneliu ir aptarė padėtį šalyje bei sprendimus, kurių labiausiai laukia Lietuvos žmonės. Seimui premjero kandidatūrą D. Grybauskaitė pristatys ketvirtadienį.

Ukmergiškis – svarbiausiame komitete

Trečiadienį Seimas rinkosi į nenumatytą posėdį, kuriame tvirtino komitetų sudėtį. Naujajame Seime, kaip ir praėjusią kadenciją, dirbs 15 komitetų, tačiau bus pokyčių – įsteigtas Kultūros komitetas.

Ukmergiškis Seimo narys J. Varžgalys dirbs svarbiausiame ir viename didžiausių – Biudžeto ir finansų – komitete, kuriam vadovaus trečią kadenciją Seime dirbsiantis „valstietis liaudininkas“ Viktoras Rinkevičius.

„Taip pat į komitetą pasiūlyti mūsų partijos atstovai ūkininkas Vilius Ąžuolas ir finansų ekspertas Stasys Jakeliūnas, konservatorius Andrius Kubilius, liberalas Kęstutis Glaveckas, „tvarkietis“ Kęstutis Bartkevičius, socialdemokratai Andrius Palionis ir A. Butkevičius, lenkų frakcijos atstovė Rita Tamašūnienė, Mišriai Seimo narių grupei priklausanti ekonomistė Aušra Maldeikienė“, – trečiadienio rytą „Gimtajai žemei“ sakė J. Varžgalys.

Tik išrinktas į Seimą politikas svarstė rinktis darbą Aplinkos apsaugos arba Kaimo reikalų komitetuose. „Galbūt būčiau juos ir rinkęsis, tačiau šie du komitetai sulaukė ypač didelio „valstiečių“ dėmesio. Kadangi turiu nemažos patirties politikoje, savivaldybės administracijoje, pirmininkas man pasiūlė darbą Biudžeto ir finansų komitete. Su siūlymu mielai sutikau. Be to, niekas man nedraus dalyvauti ir kitų komitetų darbe“, – pasakojo Seimo narys.

J. Varžgalys patikino, jog pirmosios dienos Seime jo, priešingai nei kai kurių kitų naujokų, neišgąsdino. Pasak politiko, Parlamento rūmuose vyksta panašus darbas kaip ir Savivaldybės taryboje, tačiau kitu masteliu.

Seimo narys į darbą Vilniuje kas rytą važinėja iš Ukmergės. Jis teigė, kad ankstesnės nuostatos nesikraustyti į Seimo viešbutį nepakeitė: „Tikrai negyvensiu sostinėje, į Seimą važinėsiu iš Ukmergės.“

Naujasis Seimo narys teigė, jog dar neturi suformavęs savo komandos. Tačiau tai neturėtų užtrukti. Politikas tikisi, kad kitą savaitę jau paskelbs savo padėjėjus. Seimo narys, kaip ir jo pirmtakas Kazys Grybauskas, rinkėjus priiminės Pivonijos seniūnijos pastate (Vytauto g. 39) esančiame kabinete.

LR Seimo kanceliarijos nuotraukos

Palikite komentarą apie straipsnį