Rajono savivaldybėje apsilankę R. Kiškis (viduryje), E. Jurkonis ir M. Petrauskas pristatė darbo veiklos pakeitimus. Kairėje – savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jackūnas ir rajono meras Rolandas Janickas. Dainiaus VYTO nuotr.

Aktualijos, Naujausi

Policijos komisariate – vėl naujos reformos

Nuo rugsėjo 12 dienos, pirmadienio, rajono Policijos komisariate keičiama darbo tvarka – sujungiamos kriminalinės ir viešosios policijos pajėgos. Naują veiklos organizavimo modelį pristatė ketvirtadienį Ukmergėje apsilankę Vilniaus apskrities VPK laikinai viršininko pareigas einantis Rolandas Kiškis, pavaduotojas Ernestas Jurkonis. Jie susitiko su mūsų Policijos komisariato darbuotojais, taip pat kartu su komisariato viršininku Mindaugu Petrausku atvyko į savivaldybę, bendravo su rajono vadovais, savivaldybės administracijos kai kurių skyrių vedėjais, seniūnais.

Pertvarka prasidėjo prieš pusantrų metų

Svečiai informavo, kad nuo kitos savaitės buvę apylinkių inspektoriai ir dalis kriminalistų dirbs bendrose grupėse. Rajono Policijos komisariate liks tik du padaliniai – Reagavimo ir Veiklos. Dirbti pagal naują modelį rajono policija neva jau yra pasirengusi, teliko atlikti kai kuriuos formalumus. Pareigūnų veikloje didelių pokyčių nebus, tik prasiplės jų funkcijos bei apie pusę savo darbo laiko jie praleis teritorijose.

Buvęs Ukmergės rajono policijos komisariato viršininkas R. Kiškis, kuris 2014 metų gegužę tapo Lietuvos kriminalinės policijos vadovu, sakė, jog pokyčiai policijos sistemoje yra reikalingi tam, kad su esamais resursais galima būtų pasiekti geriausią rezultatą. Pertvarka padės policijai modernėti – ne visus nusikaltusius asmenis reikės pristatyti į komisariatą, daugelį veiksmų bus galima atlikti įvykio vietoje, automobiliuose.

Kadangi R. Kiškis yra vienas iš šalies policijoje vykdomos pertvarkos idėjos autorių, todėl nuo šių metų liepos, kuomet buvo pritarta pasiūlymams keisti viešosios ir kriminalinės policijos veiklos organizavimą, jis ir buvo paskirtas laikinai eiti Vilniaus VPK viršininko pareigas ir generuoti vykstančius pokyčius.

Pertvarka, kaip teigė R. Kiškis, kriminalinėje policijoje prasidėjo jau prieš pusantrų metų. Tuomet kriminalinė žvalgyba buvo sutelkta apskričių centruose. Šių įstaigų specializuoti padaliniai pradėjo tirti sunkius, labai sunkius, rezonansinius, sisteminius nusikaltimus. Rajoniniai komisariatai dabar aiškinasi tik nesunkius, apysunkius, pavienius nusikaltimus, užtikrina viešąją tvarką ir užsiima administracine praktika.

Šie pasikeitimai, pasak R. Kiškio, išryškino sistemos spragas – pareigūnų funkcijos ėmė dubliuotis, pastebėta ir simuliavimo faktų.

„Rajonų policijos komisariatuose krūvis paskirstomas netolygiai. Kai kurie kriminalistai į antrąją dienos pusę beveik nebeturi darbo. Norėdami tokiam pareigūnui pavesti, sakykime, prevencinės veiklos funkcijas, iš kabineto išsiųsti dirbti arčiau žmonių, turėtume pakeisti jo pareigybės aprašymą arba perkelti į kitą padalinį“, – situaciją komentavo viršininkas.

Pareigūnai išeis iš kabinetų

Pasak jo, būtent todėl ir gimė idėja kurti vadinamuosius veiklos padalinius, kuriuose būtų sujungti kriminalistai ir viešoji policija: „Taip bus pakeisti darbo organizavimo principai, mažės administracinis aparatas. Padalinio viršininkas valdys kelias veiklos grupes, kurioms bus priskirtos teritorijos, jas prižiūrės ir kontroliuos maždaug 9 žmonių grupės. Šie pareigūnai pusę savo tarnybos laiko, bent 4 valandas per dieną, turės skirti darbui prižiūrimoje teritorijoje.“

Iki šiol kiekvienas apylinkės inspektorius turėjo savo seniūniją, kurioje ir tvarkėsi. Kaip aiškino R. Kiškis, nuo pirmadienio į vieną grupę bus sujungti keli inspektoriai ir vadinamieji operatyviniai darbuotojai, kriminalistai. Jiems vadovaus vyresnysis. Juo taps pats kompetentingiausias, nes privalės atsakyti už darbo organizavimą ir imtis vadinamųjų tamsiųjų bylų.

Tokiose grupėse dirbantys pareigūnai savo teritorijoje turės reaguoti į įvykius, vykdyti prevencinį darbą, užtikrinti viešąją tvarką, sulaikyti įtariamuosius, apsaugoti nusikaltimo vietą, apklausti liudininkus.

Vilniaus VPK viršininko pareigas laikinai einančio R. Kiškis nuomone, pasikeitęs darbo organizavimo modelis nukreiptas į operatyvų reagavimą į įvykius, kokybiškesnį teisės pažeidimų prevencijos užtikrinimą, jų atskleidimą ir tyrimą, racionalų žmogiškųjų ir finansinių išteklių panaudojimą. Taip pat siekiama užtikrinti, kad daugiau policijos pareigūnų dirbtų teritorijose, gatvėse, bendrautų su gyventojais, būtų arčiau žmonių ir mažiau funkcijų vykdytų kabinetuose.

Liudytojų apklausas vykdys vietoje

Rajono Policijos komisariato viršininkas M. Petrauskas susirinkusiuosius supažindino su konkrečiais pasikeitimais. Pasak viršininko, šiuo metu komisariate dirba 89 pareigūnai. Nuo kitos savaitės veiks Reagavimo ir Veiklos skyriai. Pastarajam, kuriame dirbs 39 pareigūnai, tarp kurių bus dvi bendruomenės pareigūnės ir proceso grupė, turėtų vadovauti buvusio Kriminalinės policijos skyriaus viršininkė Inga Malinauskienė, o Reagavimo skyriui su 39 pareigūnais – ukmergiškis, Širvintų policijos komisariato Viešosios policijos skyriui vadovavęs Vladas Butkus. Jis organizuos patrulių, operatyvinės grupės, areštinės darbą. Veiklos skyrius bus atsakingas už trijų grupių, kurioms laikinai vadovaus Tomas Zimblys, Vaidas Šereiva ir Virgilijus Komičius, veiklą. Šios grupės sudarytos teritoriniu pagrindu, atsižvelgiant į gyventojų bei per metus įvykdomų nusikaltimų skaičių.

Vienai iš teritorijų priklausys Taujėnų, Vidiškių, Žemaitkiemio, Lyduokių seniūnijos bei dalis miesto, t. y. Dukstynos mikrorajonas. Antroji apims Pabaisko, Šešuolių, Želvos seniūnijas, dalį Pivonijos seniūnijos ir miesto Pivonijos mikrorajoną. Trečiąją teritoriją sudarys Veprių, Deltuvos, Siesikų seniūnijos, Pivonijos seniūnijos šiaurinė dalis ir miesto Pramonės mikrorajonas.

Šis rajono padalinimas nėra galutinis, priklausomai nuo situacijos, aplinkybių, ateityje grupių bei teritorijų gali daugėti.

Kaip teigė V. Petrauskas, bus siekiama, kad policija kuo greičiau atvyktų į pagalbą, pareigūnai įvykio vietoje atliktų visus pirminius veiksmus, be reikalo į apklausas po kelis kartus nekviestų liudytojų, nukentėjusiųjų. Tikimasi, kad taip bus išvengta funkcijų dubliavimo.

Viešosios policijos prevencijos padalinio pareigūnų (nepilnamečių reikalų ir apylinkės inspektoriaus) bendrosios prevencijos įgyvendinimo funkcijos dabar perduodamos bendruomenės pareigūnams.

Dalis policininkų piktinasi

Pristatydamas ukmergiškiams naująjį policijos darbo modelį R. Kiškis pripažino, kad kai kurie pareigūnai nepatenkinti, jog reikės išeiti iš kabinetų ir dirbti jiems priskirtose teritorijose. Dalis policininkų piktinasi, jog mokslus baigę kriminalistai bus prilyginti eiliniam patruliui.

„Bet mes neatimame iš jų kvalifikacijos. Siekiame, kad daugiau pareigūnų galėtų reaguoti į įvykius ir normaliai būtų paskirstytas darbo krūvis“, – tvirtino šios pertvarkos iniciatorius.

Taip pat jis užsiminė apie gyvuojantį mitą, neva kuriamu universaliu pareigūnu sugebės tapti ne visi, reikės organizuoti mokymus ir pan. „Pagrindiniai reikalavimai, keliami visiems policininkams, tai – mandagiai kalbėti, sulaikyti asmenį, uždėti antrankius, tinkamai pasodinti į automobilį, apklausti liudytojus, surašyti protokolą. Elementaru. Policijoje dirba išsilavinę žmonės. Ir kriminalistas, ir apylinkės inspektorius privalo šiuos pagrindinius dalykus mokėti“, – savo mintimis dalijosi laikinai Vilniaus apskrities VPK vadovaujantis R. Kiškis.

Komisariato pastatas – policijai per didelis

Policijos komisariato pastatas, pasak laikinojo Vilniaus apskrities VPK vadovo, turės gerokai ištuštėti. Rajone ženkliai sumažėjus nusikaltimų skaičiui, kai kurias funkcijas perdavus apskričių specializuotiems padaliniams, jau dabar matyti, kad tokio didelio komisariato pastato policijai nereikia, visi pareigūnai gali sutilpti viename aukšte. R. Kiškio nuomone, šis pastatas po vienu stogu gali talpinti ne tik čia laikinai perkeltą Apylinkės teismą bei ir prokuratūrą.

„Ukmergės rajone sunkių nusikaltimų sumažėjo beveik 10 kartų, – kalbėjo R. Kiškis. – Ateityje apskričių komisariatai perims ir vadinamųjų telefoninių sukčiavimo atvejų tyrimą, taip pat centrų padaliniai aiškinsis nusikaltimus, susijusius su įsibrovimu į gyvenamąsias patalpas. Šias nusikalstamas veikas dažniausiai įvykdo iš kitų rajonų, miestų atvykstantys asmenys, todėl tyrimo metu reikia pasitelkti žvalgybos duomenis, kitas priemones… Taigi, darbo buvusiems rajono kriminalistams mažėja.“

Nuo kitų metų sausio naktimis, ypač savaitgaliais, Policijos komisariate gali nelikti nė vieno pareigūno. Šiuo metu komisariate po darbo valandų būna tik areštinės darbuotojai ir budintys ekipažai, kurie bet kuriuo metu gali būti iškviesti į įvykį. Nuo ateinančių metų, įsigaliojus naujam Administracinių nusižengimų kodeksui, asmenų, atliekančių administracinį areštą, turėtų nelikti. Iš kitų komisariatų pristatomi sulaikytieji ar suimtieji paprastai penktadieniais išvežami. Jei areštinė ištuštės, darbuotojai prisijungs prie budinčių ekipažų. Tačiau dėl to, kad komisariato pastatą gali tekti užrakinti, gyventojai neturėtų patirti nepatogumų ar jaustis nesaugiai. Su policija, rajone bei miesto teritorijoje dirbančiais pareigūnais visada bus galima susisiekti bendruoju pagalbos telefonu. „Mūsų tikslas, kad ne žmogus eitų į komisariatą, o policija pas jį važiuotų“, – sakė M. Petrauskas.

Į susitikimą susirinkę seniūnai norėjo sužinoti, ar nebus pakeisti apylinkių įgaliotiniai, klausė ar jie kaip ir anksčiau lankysis seniūnijose, padės socialiniams darbuotojams. Rajono Policijos komisariato viršininkas M. Petrauskas garantavo, jog niekas nesikeis, o žmonės, reikalui esant sulauks didesnio bei operatyvesnio dėmesio.

Palikite komentarą apie straipsnį

 • LR PILIETIS :
  ...policija tikrai dirba, tik ar gerb. p. R.Kiškis nemato, kad nuo tokių reformų "su turimais resursais pasiekti geresnių rezultatų" -"resursai" senka pačiu negailestingiausiu būdu - pareigūnai (jauni vyrai) ryte neateina į darbą, nes miršta neatlaikius širdžiai, arba išvežami iš darbo su insulto diagnoze...jau nekalbant apie žūstančius tarnyboje, kai dėl tų pačių reformų važiuoja į iškvietimus po vieną...
 • Agniete :
  O man pasakė, kad policija tai valdžia, su ja geriau neiti į teismą, nes pralaimėsi. Todėl ir elgiasi kaip nori, nes viskas yra "sovietikus"...dirba daugiausia buvusių saugumiečių vaikai ir anūkai. Reformos čia nepadės...gal kai nors 10 kartų pasikeis...bet mūsų jau nebus...
 • Anonimas :
  Skvernelis pridare reformu,nesamoningu ir sitie pridarys,kur musu valdzia ziuri nezinau
  • Anonimas :
   O pas mus yra valdžia!??
  • Anonimas :
   O pas mus yra valdžia!?
 • Antanas :
  Policija dirba....... Abejoju. Visas darbas tik imitacija tiek anksčiau tiek dabar. Esu su draugai nukentėjęs nuo paauglių chuliganiško elgesio. Buvo ir automobilis sugadintas ir mes nukentėję. Vien tą pačią dieną chuliganai paleisti po kokiu 3 valandų, o mes ten prasėdėjome apie 6-7 valandas. Po to 2 metus vis į policiją vis parodymų jiems reikėjo kažkokių. Kol galų gale atsiėmėme pareiškimus, nes jau atsibodo tas tąsymas po policiją ir laiko gaišimas. Kitas atvejis, kai buvo pavogtas mano automobilis. Su juo atliktas nusikaltimas. Aišku metus laiko aš to automobilio atsiimti negalėjau. O kad atsiimti teko kelis kartus važinėti viso teko nuvažiuoti pirmyn atgal po kelis kartus apie 500 km, kol atgavau automobilį. . Negana to dar po metų automobilį norėjau parduoti, bet negalėjau nes jis pasirodo buvo vis dar paieškomas. Nors per tuos metus mane stabdė gal kokius 4-5 kartus, bet nei vienas policininkas nesulaikė nei manęs nei automobilio išsiaiškinimui. Tai kaip dirba policija neaišku. Tad dabartinė reforma kada išvys niekas nieko nepadarys. O išaiškintu nusikaltimu tik daugės.
  • Anonimas :
   Prie ko čia policija, jeigu valdžia priėmusi tokius įstatymus? Ne patys pareigūnai sumastė tas biurokratines procedūras, kiekvienas protingas žmogus tai supranta.