Kuriant naująją įstaigą bus sutvarkytas šis apšiuręs pastatas.

Aktualijos

Ukmergėje – Šeimos centras

Kitą savaitę vyksiančiame rajono Tarybos posėdyje numatoma svarstyti klausimą dėl viešosios įstaigos Ukmergės šeimos centro steigimo.

Savivaldybės administracijos Vaiko teisių ir socialinės paramos skyriaus vedėja Asta Leonavičienė „Gimtajai žemei“ sakė, kad nuo 2009 metų įgyvendinamas bendras tarptautinis projektas „Pilnavertis vaikų augimas” su Herrljungos savivaldybe (Švedija) ir Podolės Kameneco miestu (Ukraina).

Ji pasakojo, kad ukmergiškiai ne kartą vyko į Herrljungos mieste esantį Šeimos centrą. Šio miesto savivaldybės iniciatyva buvo įsteigta įstaiga, apimanti ugdymo, socialinę, sveikatos ir vaikų rūpybos sritis. Kiekviena šeima centre nemokamai gali praleisti penkiolika valandų per savaitę ir naudotis psichologo, socialinio darbuotojo, mediko, pedagogo paslaugomis. Centre registruojamos besilaukiančios vaikų šeimos, jos konsultuojamos prieš vaiko gimimą, vėliau – vaikų ugdymo klausimais; čia vykdoma vaiko vystymosi stebėsena, taip pat stebima motinos sveikata. Centras glaudžiai bendradarbiauja su tame pačiame pastate įsikūrusia poliklinika.

Būtent tokį modelį nutarta pasirinkti ir Ukmergėje. Tuo labiau, kad, anot A. Leonavičienės, Herrljunga buvo vienas Švedijos eksperimentinių miestų, kuriame įkurtas Šeimos centras ir, jo veiklai pasiteisinus, dabar tokios įstaigos kuriamos visoje šalyje.

A. Leonavičienė informavo, kad Šeimos centrą numatoma kurti adresu Vytauto g. 105D – šalia ligoninės esančiame pastatėlyje. „Šis centras būtų skirtas ne tik socialiai pažeidžiamoms, bet visoms šeimoms“, – kalbėjo vedėja. Ir pridūrė, jog tokia įstaiga Lietuvoje šiuo metu būtų vienintelė, nes kitos yra orientuotos dirbti tik su socialinės rizikos šeimomis.

Ji supažindino su pagrindiniais numatomos veiklos akcentais. „Centras turėtų tapti ta įstaiga, į kurią atėjęs rajono gyventojas gautų visą informaciją apie socialines paslaugas, jis būtų nukreipiamas pas tam tikrus specialistus“, – atskleidė pašnekovė.

Ukmergės šeimos centras kompleksiškai teiktų paslaugas šeimoms, auginančioms vaikus iki šešerių metų, taip pat – ir besilaukiančioms naujagimių. „Pastaraisiais metais pastebimos savivaldybėje vyraujančios problemos: nedarbas, skyrybos, migracija ir panašios. Deja, mes dažniausiai esame priversti tik konstatuoti jau įvykusį faktą. Besilaukianti moteris, jai kreipusis į medikus, būtų iš karto nukreipiama į Šeimos centrą. Čia būsimiems tėvams specialistai teiktų socialinio įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugas, rengtų mokymus, seminarus, konsultuotų. Taip pat organizuotų renginius, teiktų sociokultūrines paslaugas, socialinę bei psichologinę pagalbą ir paramą, vykdytų švietėjišką, prevencinę, laisvalaikio užimtumo organizavimo veiklą. Tėvams nuolat būnant mūsų akiratyje, iš anksto pastebėtume, jog šeimoje kažkas yra negerai, ir galėtumėme laiku imtis priemonių“, – dalijosi planais A. Leonavičienė.

Dar vienas naujos įstaigos tikslų – vykdyti profilaktinį darbą, skiepijimus. Tokiu atveju sveikiems vaikams nereikėtų bendroje eilėje su sergančiaisiais laukti priėmimo pas gydytoją. Šeimos centre dirbtų akušeris ginekologas, psichologas, socialinis darbuotojas, kiti specialistai – iš viso numatoma įsteigti šešis etatus.

Kalbėdama apie naujos įstaigos kūrimo ir veiklos finansavimą, Vaiko teisių ir socialinės paramos skyriaus vedėja teigė, kad pagal šalyje patvirtintą kompleksiškai teikiamų paslaugų šeimai 2016–2020 m. veiksmų planą, Ukmergės rajono savivaldybei numatoma skirti 282 564 Eur, taip pat lėšų tikimasi gauti pagal Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programą (rudenį bus galima teikti paraišką) bei 2014–2020 m. Europos Sąjungos investicijų programos įgyvendinamą priemonę „Miestų kompleksinė plėtra“ (pastatų konversijai).

„Jeigu rajono Tarybos nariai pritars Šeimos centro kūrimui, tikimės, jog naujoji įstaiga pradės dirbti kitų metų birželio mėnesį“, – sakė A. Leonavičienė.

Palikite komentarą apie straipsnį