Aktualijos

Moksleivių maitinimu teks rūpintis pačioms įstaigoms?

2014 metais paskelbus mokinių ir vaikų maitinio Ukmergės rajono ugdymo įstaigose paslaugų teikimo konkursą, jį laimėjo viešoji įstaiga „Kretingos maistas“. Tų pačių metų liepos mėnesį savivaldybės ir kretingiškių pasirašytoje sutartyje numatyta paslaugų apimtis – 4 500 000 Lt (1 303 290 Eur), sutarties trukmė – iki 2017 metų liepos mėnesio. Tačiau gali būti, kad sutartis šįmet bus nutraukta.

Sulaukta Viešųjų pirkimų tarnybos pastabų

Kaip sakė savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Dalė Steponavičienė, svarstoma galimybė pakeisti rajone šiuo metu esamą maitinimo paslaugų teikimo pirkimo sistemą: „Jau ne vienerius metus vaikai ir mokiniai maitinami centralizuotai – tai yra skelbiamas konkursas nustatyti tiekėją, kuris paslaugas teiktų visoms rajono moksleivių ir vaikų ugdymo įstaigoms, – sakė D. Steponavičienė. – Tačiau sulaukėme Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) pastabų, jog taip yra sudaromos sąlygos paslaugas teikti tik Lietuvos didžiausioms, stambiausioms tokio pobūdžio įmonėms, kadangi smulkesni tiekėjai neturi galimybių su jomis varžytis.

Dėl šios priežasties, taip pat kai kurių kitų dalykų, VPT rekomendavo sutartį su VšĮ „Kretingos maistas“ nutraukti.“

Anot vedėjos, dėl to jau kalbėtasi su įmonės atstovais, jie lyg ir neprieštarauja sutarties nutraukimui.

Dirbo „už nulį“

Nors už darbą reikia mokėti virtuvės personalui atlyginimus, mokesčius, įmokas „Sodrai“, atsiskaityti už komunalines paslaugas, yra transporto, kitų išlaidų, pasirašydami sutartį maitinimo gamybos paslaugų kainą nurodė nulinę.

D. Steponavičienė neslėpė, jog toks jų įsipareigojimas stebino, tačiau tiekėjai užtikrino, jog šie kaštai bus padengiami iš kituose objektuose uždirbamų lėšų. „Galbūt įmonei tai pasirodė per sunki našta“, – samprotavo vedėja.

Įstaigos pačios pirks paslaugas?

D. Steponavičienė teigė, jog šiuo metu diskutuojama, jog mokymo įstaigos pačios pirktų moksleivių maitinimo paslaugas. „Taip būtų sudarytos sąlygos konkursuose dalyvauti ir smulkesniesiems verslininkams, kadangi paslaugų apimtis nebūtų didelė“, – kalbėjo pašnekovė.

Ji pridūrė, kad šį klausimą spręs Savivaldybės tarybos nariai.

Mokymo įstaigos, kuriose yra ikimokyklinio ugdymo skyriai, gali pačios organizuoti maitinimą.

D. Steponavičienė sakė, jog yra jau nemažai įmonių, pareiškusių norą teikti šias paslaugas, jei sutartis būtų nutraukta. Ukmergiškių pasiūlymų kol kas nebuvo.

Dėl maitinimo – arši kova

Centralizuotai maitinti rajono darželinukus ir moksleivius nutarta 2004 metais. Buvo paskelbtas konkursas, kurį laimėjo vilniečių uždaroji akcinė bendrovė „Smulkus urmas“.

Jos veiklos pradžioje turėta nemažai priekaištų dėl įvairių trūkumų, vėliau padėtis pasitaisė. Pasibaigus sutarties terminui, 2008 metų balandžio mėnesį vėl paskelbtame konkurse dalyvavo trys pretendentai – uždarosios akcinės bendrovės „Smulkus urmas“ ir „Geras skonis“ bei viešoji įstaiga „Kretingos maistas“. Nugalėtoja paskelbta pastaroji įmonė.

Tuomet UAB „Smulkus urmas“ kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą, prašydamas panaikinti Ukmergės rajono savivaldybės administracijos viešojo pirkimo komisijos sprendimą laimėtoju pripažinti VšĮ „Kretingos maistas“, kuri neva pasiūlė nepagrįstai mažą kainą už moksleivių maitinimą, bei įpareigoti savivaldybę atnaujinti konkursą. 2010 metų spalį Vilniaus apygardos teismas Ukmergės savivaldybės administ-racijai nurodė atnaujinti minėtą konkursą ir iš naujo įvertinti visus dalyvių pasiūlymus.

Šį Vilniaus apygardos sprendimą Apeliaciniam teismui apskundė ir VšĮ „Kretingos maistas“, ir Ukmergės rajono savivaldybė, prašydami jį panaikinti kaip nepagrįstą.

2011 metų gegužės mėnesį Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija nusprendė panaikinti ankstesnį Vilniaus apygardos teismo sprendimą ir patvirtino, kad Ukmergės rajono savivaldybės sudaryta pirkimo sutartis yra teisėta, kaip ir visi jos sprendimai dėl minėto moksleivių maitinimo konkurso organizavimo bei laimėtojo paskelbimo. Teismas taip pat pripažino, kad VšĮ „Kretingos maistas“ pasiūlyta maža kaina yra pagrįsta.

Laimi didžiąją dalį konkursų

VšĮ „Kretingos maistas“ savivaldybės skelbtus moksleivių ir vaikų maitinimo konkursus laimėjo ir 2011 bei 2014 metais.

Viešųjų pirkimų tarnyba skelbia, jog išanalizavus 2013–2015 m. maisto prekių ir maitinimo paslaugų viešuosius pirkimus paaiškėjo, kad per šį laikotarpį buvo įvykdyti 799 maisto ir maitinimo konkursai, sudarytos 2 189 sutartys, jų bendra vertė – 222 mln. Eur. „Tyrimas parodė, kad 56 proc. šios sumos laimėjo trys bendrovės, o 44 proc. – likusios 252. Dominuojantys tiekėjai – maitinimo paslaugų UAB „Pontem“ ir VšĮ „Kretingos maistas“, pernai atsidūrusios vienų savininkų rankose, bei didmeninės prekybos UAB „Sanitex“. Pirmosios dvi bendrovės kartu laimėjo 48 proc. sutarčių. Didžiosios bendrovės dar didesnę valstybinės rinkos dalį užima atskirose srityse. „Kretingos maistas“ per trejus metus laimėjo 59,1 proc. savivaldybių konkursų vertės. Vienus didžiausių konkursų trys pagrindiniai tiekėjai laimi po trejus metus iš eilės“, – teigia Viešųjų pirkimų tarnybos atstovai.

VšĮ „Kretingos maistas“ teikia maitinimo paslaugas mokykloms, vaikų lopšeliams, vaikų darželiams, globos namams, neįgaliųjų ir invalidų bendrijoms, reabilitacijos ir slaugos centrams, ligoninėms, poilsio stovykloms, įvairioms įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms visoje Lietuvoje.

Palikite komentarą apie straipsnį